Har Augustibuller och Flashboda fått sällskap av ytterligare en festival? I Stråssa? På hemsidan countrysidefestivalen.se kan man läsa sig till att ett musikarrangemang i dagarna tre planeras ha premiär nu i sommar.
70 artister hämtade från landets alla hörn. Ett marknadsvimmel och tivoli. Matserveringar. Countryside Festivalen har allt vad en festival bör ha, men finns det någon substans bakom allt detta egentligen? Vi har försökt att komma i kontakt med vederbörande bakom detta, men dessvärre…
Kulturchef Anders Brännström känner dock mycket väl till dessa planer. Han berättar att initiativtagaren varit i kontakt med kommunen för att diskutera ärendet.
-Jag vet inte hur konkret det här är faktiskt, men jag har fått uppfattningen om att han som försöker starta det här är väldigt seriös och menar allvar. Det fanns tydligen ett önskemål om att starta det här redan förra året, berättar Brännström.
Vidare har man efterfrågat lämpligt område att hålla till på i Stråssa. Där har BKT hållit i diskussionerna med arrangören vars önskemål är att använda idrottsplatsen för ändamålet, uppger kulturchefen. Det har även funnits önskemål om ekonomiskt stöd.
-Vi har meddelat att det krävs en budgetplan för att få en uppfattning om vilka summor vi talar om här. Men sedan dess har det varit tyst, säger Brännström.
På arrangörens hemsida förklaras att syftet med festivalen är att främja det lokala kultur- och föreningslivet. Dessutom uppges att överskottet av biljettförsäljningen oavkortat går till olika hjälporganisationer som t ex Rädda Barnen och Barncancerfonden.
Festivalsajten finns på denna länk>>
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.