En av de upphittade hundarna. Foto: Camilla Lagerman
Stor sökinsats efter misstänkt övergivna hundar i Pilkrog
Ett 70-tal frivilliga sökte under söndagen genom skogarna i och omkring Pilkrog efter larm om ett större antal lösa hundar i området. LindeNytt anslöt till sökinsatsen under eftermiddagen, där djurvänner från hela kommunen deltog.
– En stor eloge, vilka hundmänniskor det finns, så många som har varit med och hjälpt till. Helt fantastiskt!, säger Lena Jardemar som upptäckte hundflocken.
Det var under söndagsförmiddagen, i samband med att Brukshundklubben genomförde sitt Elitspår i Pilkrog, som en större flock småhundar upptäcktes.
– Hund efter hund kom springandes, cirka 20 stycken jättesmå hundar. Plötsligt tvärnitade flera av dem och började springa mot oss, och vi försökte först mota bort dem eftersom vi hade andra hundar med oss, berättar Lena Jardemar som var tidtagare för spåret.
Efter en lång stunds letande efter en ägare till hundarna, insåg man att ingen sådan stod att finna. Polisen kontaktades då man lyckats fånga in en av de små hundarna, som var alldeles dyblöt och skakade av köld.
– De lindade in den i en liten filt och tog den med sig till stationen, men den var alldeles full i fästingar, berättar Lena.
Foto: Camilla Lagerman
I hopp om att få fler människor att hjälpa till i sökandet efter hundarna postades ett inlägg på Facebook som fick enorm genomslagskraft.
– En stor eloge, vilka hundmänniskor det finns, så många som har varit med och hjälpt till. Helt fantastiskt!, säger Lena.
Enligt uppgifter till LindeNytt har en närstående till ägaren kontaktat flera ur sökgruppen under eftermiddagen och försäkrat dem om att alla hundar nu var tillbaka, och att det inte fanns någon anledning till att fortsätta sökandet. Trots detta hittades fler hundar under kvällen.
– Jag har inte ord, det är klart att de är dumpade, det här var ju mitt ute i skogen, berättar en kvinna som inte vill uppge sitt namn.
– Det finns ju både varg och lo här ute, och det är jättesmåhundar, säger en annan.
Polisen bekräftar att man har omhändertagit en hund som sedan återlämnats till ägaren, men att man inte aktivt söker efter fler hundar.
– Det är upp till ägaren att leta, säger Rasmus Eriksson vakthavande befäl på Polisregion Bergslagen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nationella bombskyddets robot tar hand om det misstänka föremålet. Foto: Läsarbild
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ett uppskattat inslag i centrum, och namnet satte sig i lindebornas hjärtan. Drygt tio år senare överlämnade han verksamheten till sina söner, som då valde att ge restaurangen ett helt nytt koncept och namn – Jalla Jalla gick därmed i graven. Nu har Osman åter tagit plats vid pizzaugnen och tillsammans med sin sambo Dalal Hamo rest Jalla Jalla-skylten på nytt – denna gång vid Flugparken i Lindesberg.
– Jalla Jalla is back in town, säger Osman Agrali med ett stort leende.
Dramatisk biljakt fick sitt slut i Vedevåg
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som ...
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Stämningen var på topp – och likaså vädret, som dagen till ära bjöd på sommar i ordets rätta bemärkelse. Se när studenterna på fredagen gjorde det klassiska utspringet från Lindeskolans aula, för att på torget mötas av familjer och vänner.
Dagligen kan vi läsa insändare om det kritiska läget i förskolan på olika platser i Sverige, och Lindesbergs kommun är dessvärre inte något undantag! Våra förutsättningar blir allt sämre och sämre. Var är vi på väg? De senaste årtiondena har det skett en stor samhällsförändring som kräver att alla jobbar heltid. Detta leder till att många barn vistas i förskolan mer än heltid vilket gör att det blir svårare för oss att få våra resurser att räcka till.
Fredag 6 juni firas nationaldagen med festligheter på flera håll i Lindesbergs kommun. Det blir en dag fylld med aktiviteter och högtidliga tal av flera intressanta personer som bland annat journalisten James Savage och radiojournalisten Martin Dyfverman.