Under lördagen var det kraftsportstema i Lindesberg Arena. LAGF Kettlebell arrangerade då SM i kettlebell på hemmaplan. Mästerskapet lockade till sig många deltagare och för hemmaklubben slutade det med tre fina medaljer.
Det är inte varje dag som ett SM går av stapeln i Lindesberg. Men under lördagen var så fallet, när LAGF Kettlebell i samarbete med Fysiocenter Kettlebell Falu arrangerade de svenska mästerskapen i kettlebell. Platsen var Arenan och tävlingarna startade vid 11-tiden på lördagsförmiddagen.
Med i det sex klasser breda startfältet fanns då 26 lyftare, varav sex representerade hemmaklubben. En av dessa var Anna Fagrell, som gjorde sin debut i 73 kilosklassen och omedelbart visade upp sin potential. Med så mycket som 93 repetitioner slutade Anna tvåa och lade beslag om silvret.
– Anna överträffar sig själv på ett riktigt bra sätt! Det var hennes debuttävling, då är det riktigt starkt att kliva in och ta en andraplats, berömmer Kristofer Larsson silvermedaljören.
SM-guldet följs upp av EM i maj
Själv är Kristofer en av LAGF:s mer etablerade lyftare, en roll som han levde upp till. I herrarnas +85 kilo hade han sällskap av klubbkamraten Jonas Angelstam, som slutade fyra. För Kristofers del gick det än bättre och med ett fint resultat blev det guldjubel för förhandsfavoriten.
– Det är alltid speciellt att arrangera en tävling samtidigt som man ska lyfta själv. Det blir svårt att fokusera på sitt eget, eftersom att man ska hålla koll på så mycket annat. Men jag lyckades med det och det kändes riktigt bra, säger Kristofer.
Det blev även en tredje lokal mästerskapsmedalj, i form av ett brons för Elin Thybeck i damernas -63 kilo. Därtill slutade Elin Boström och Henrik Dahlberg på varsin fjärdeplats och samtliga LAGF:s tävlande stod för fina insatser. Det var i sin tur något som Kristofer Larsson hade hoppats på.
– Ja det var ändå ganska väntat, för det har sett väldigt bra ut på alla träningar inför mästerskapet. Så att vi skulle göra bra prestationer var något som jag hade väntat mig att se.
Med sitt SM-guld i ryggen laddar nu Kristofer om krafterna, för att den 11:e maj tävla i EM på polsk mark. Innan dess hinner han med träningar hemma i Lindesberg, träningar där alla som vill är välkomna att lära känna sporten kettlebell. LAGF tränar kvällstid måndag och torsdag samt lördag förmiddag och man hoppas kunna växa sig ännu större förening. Därför var helgens SM på hemmaplan en stor möjlighet.
– Absolut, det är det ett perfekt sätt att kunna synas utåt. Det gör att vi kan bygga på det vi startat ännu mer och locka fler att både komma och titta och börja lyfta. Det är jättekul!, avslutar Kristofer Larsson.
LAGF Kettlebells SM-resultat:
Guld – Kristofer Larsson, +85 kilo
Silver – Anna Fagrell, 73 kilo
Brons – Elin Thybeck, -63 kilo
Fyra – Elin Boström, 73 kilo
Fyra – Henrik Dahlberg, -85 kilo
Fyra – Johan Angelstam, +85 kilo
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.