Även om byggnaden ser färdig ut på utsidan, så är det ännu en del arbete som återstår innan den nybyggda industrilokalen på Stafettgatan kan tas i bruk. Men trots detta så har tre olika företag redan en fot innanför dörren. Mikael Zetterbergs nybygge på industriområdet är eftertraktat för småföretagarna.
För knappt en månad sedan låg här endast en kall och grå bottenplatta på marken. Idag möts man av en helt annan syn.
Den nybyggda industrilokalen hade egentligen inget direkt användningsområde när det första spadtaget togs. Mikael Zetterberg fick tillfälle att bygga och gjorde det också. Själv hade han inte något större behov av lokalen för egen del, men hade en känsla på att det fanns andra företagare som behövde plats att etablera sig på. I efterhand har det visat sig att Mikael hade mer än rätt med sina aningar.
-Det har blivit ganska rejält sug efter en plats i byggnaden faktiskt. Jag har också medvetet byggt lokalen på ett sätt som gör det möjligt att dela upp ytan för att ge plats åt flera olika verksamheter, förklarar han.
Totalt finns fem olika ”skepp” i lokalen och således plats för lika många företag. Eventuellt kommer Mikael att behålla ett för egen verksamhet, men av de fyra som återstår – ja, av dessa finns faktiskt bara ett skepp kvar.
Tre företag har redan varit i kontakt med byggherren Zetterberg och en av dessa – en elfirma – har redan skrivit hyreskontrakt.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.