INSÄNDARE/DEBATT: Snart före detta C-anhängare, precis som du konstaterar så står vi i Region Örebro län inför stora ekonomiska prövningar. Det är verkligen en utmaning att på grund av 900 miljoner i ökade kostnader för pensioner och 100 miljoner i ökade kostnader för kollektivtrafiken, behöva se över arbetssätt och titta på reduceringar. Vi är tyvärr inte ensamma i detta utan alla våra grannregioner har samma utmaningar.
Just nu har Hälso- och sjukvårdsförvaltningen i vår region tagit fram ett antal förslag till förändrat arbetssätt och förslag till reduceringar. Dessa har nu tagits upp i Hälso- och sjukvårdsnämnden. Där har de nu läst och diskuterat och kommit fram till att mer underlag behövs. Därför kommer nämnden ta beslut om att få en fördjupad bild över hur förslagen påverkar helheten. Därefter kommer nya bedömningar göras och beslut att fattas.
Just nu har inga beslut fattats om att stänga några verksamheter i Lindesberg. Beslut har däremot fattats om att minska kostnader på administrationen, där det inte påverkar vården för våra patienter på ett alltför omfattande sätt. Men kostnadsreduceringar behöver fortsätta att göras när Hälso- och sjukvårdsnämnden ska dra ner med 414 miljoner. Och när besparingar behöver genomföras kommer naturligtvis alla att påverkas, både om du bor på landsbygden eller i staden. Att dra ner på kostnader kan tyvärr inte göras obemärkt.
Centerpartiet i regionen kommer fortsätta att vara aktiva i hela länet och engagera oss i bland annat landsbygdsfrågor, även i de norra länsdelarna. Vi träffar personal på Lindesbergs lasarett, besöker verksamheter och pratar med aktiva centerpartister i kommunerna. Vi lyssnar, lär oss och angriper de svåra förslagen till besluten på ett lösningsfokuserat sätt. I samtal med Socialdemokraterna och Kristdemokraterna diskuterar vi fördelar och nackdelar inför alla de tuffa beslut som vi står inför. Det blir förstås ett givande och ett tagande.
Jag hoppas att du ändrar dig och fortsätter att engagera dig för landsbygden och hela länets utveckling tillsammans med många andra engagerade centerpartister.
Charlotta Englund
Regionråd för Centerpartiet
Region Örebro län
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.
Under den senaste tiden så har jag lyckats fotografera många fina bilder ur många olika scenarion varav ett scenario har länge varit en dröm att få fotografera för mig.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Dinosaurier, minioner och en amerikansk president trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
På onsdagsmorgonen kunde Lillemor Bodman (M) och Pär-Ove Lindqvist (M) visa upp kommunens nya gästbrygga där båtägare nu kan lägga till med sina båtar under sommarens soliga dagar.
– Det här är den första, jag skulle vilja att det låg en nere vid minigolfen också, säger Lillemor.
Innan studenten skriver samtliga avgångselever på fordonsprogrammet i hela Sverige ett kunskapsprov, inom den inriktningen man valt att studera. När årets resultat presenterades visade det sig att Lindeskolan inte bara placerade sig på topplistan, eleven Kevin Söder blev även länets bästa kille.
– Vi är naturligtvis jättestolta över Kevin, det är vi ju över alla våra elever, men det är ju roligt att Lindeskolan ligger i topp, säger läraren Per-Anton Olsson.
Fredag 6 juni firas nationaldagen med festligheter på flera håll i Lindesbergs kommun. Det blir en dag fylld med aktiviteter och högtidliga tal av flera intressanta personer som bland annat journalisten James Savage och radiojournalisten Martin Dyfverman.
På nationaldagen är det återigen dags för ett gäng snabba lådbilar med modiga förare att göra upp om titlarna i årets Trollrally. Nytt för i år är initiativet ”världens mat”, där man under dagen kommer servera mat från sju olika kulturer.