DEBATTSVAR: Vice gruppledare för Sverigedemokraterna, Jari Mehtäläinen, svarar Lisbeth Fasth, ordförande i Lärarnas Riksförbund, Lindesberg, i debatten om byskolorna.
Verksamheten vid Rockhammars skola har minskats under föregående mandatperioden. Vi ser med oro på denna utveckling då vi anser att byskolorna är en förutsättning för att det ska vara möjligt att bo på de mindre orterna. Vi tycker inte heller att det är lämpligt att små barn måste resa långa sträckor för att komma till skolan. Därför är det viktigt att byskolorna får vara kvar.
För att underlätta rekrytering till byskolorna avsätter vi medel för ett lönetillägg till de lärare som arbetar på dessa skolor. På så vis kompenseras lärarna för extra restid och de kostnader det medför att arbeta på platser där kollektivtrafiken inte är utbyggd. Avsikten är att locka fler behöriga lärare att söka tjänster där det idag är få sökande. Satsningen omfattar även vikarier.
Inte minst för att ytterligare förstärka trygghetssträvandena ser vi ett stort värde i bevarandet av de bygdeskolor som fortfarande finns kvar. Sverigedemokraterna vill därför öka resurserna till skolorna; skolan måste få kosta pengar. Vi måste sluta tänka kortsiktigt och i stället se skolan och våra barn och ungdomar som en framtida investering. För att få ett fungerande samhälle i stort krävs att skolan lyckas med sin uppgift. Av den orsaken är det viktigt att låta grundskolan bygga på småskalighet. Sverigedemokraterna vill därför motverka trenden där mindre skolor läggs ned till förmån för större, samtidigt som vi vill bevara och om möjligt utöka antalet befintliga bygdeskolor
Sverigedemokraterna prioriterar först och främst trygghet för barn, unga och gamla, därefter satsningar i övriga verksamheter.
Sverigedemokraterna har uppmärksammat att kostnaderna i vissa delar av förvaltningen ökat mycket under senare år, men att detta inte alltid inneburit att kvaliteten ökat i samma utsträckning. Kommunen bör därför göra en övergripande genomlysning av hela förvaltningen och utreda vilka områden som kan effektiviseras utan att det sker på bekostnad av servicenivån gentemot invånarna.
Det finns ingen ”snabb fix” som kommer att ge en positiv utveckling av kommunens ekonomi, men med vår budget finns det en möjlighet att minimera skadan och på sikt komma i fas. Vi skjuter fram investeringar och lägger besparingar på det vi inte anser är kommunens kärnverksamheter för att satsa mer på det vi anser är prioriterade områden. Framförallt satsar vi på de områden som direkt påverkar våra kommunmedborgare.
Med Sverigedemokraternas budget uppnås det som brukar kallas för god ekonomisk hushållning. Samtidigt skapas utrymme för att öka det egna kapitalet, d.v.s. kommunens egna medel. Sverigedemokraternas budget innebär både social trygghet och ekonomiskt ansvarstagande på riktigt.
Antalet elever i grundskolan växer. Trots det har Barn- och utbildningsnämnden ålagts stora besparingar. Samtidigt har skolan ålagts att förbättra elevernas resultat- och måluppfyllelse. Sverigedemokraterna anser att detta är en mycket omöjlig ekvation. Mindre medel men större krav går helt enkelt inte ihop. Vi skjuter till 10 milj till skolan i vår budget för att ge förvaltningen en rimlig chans att arbeta med de uppdrag de har tilldelats.
Jari Mehtäläinen
Vice gruppledare Sverigedemokraterna Lindesberg
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.