Många fotgängare i centrum har hört av sig till LindeNytt angående ombyggnaden av Kristinavägen och påpekat att det vissa tider under dagen är näst intill omöjligt att komma över vägen. Detta på grund av att det helt enkelt inte finns några övergångsställen nu när gatan fått ett nytt ansikte. Värst är det alltid runt 16-tiden då de flesta slutar på sina arbeten, men det ska inte behöva betyda jämmer och elände för fotgängarna. Kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson är medveten om att problem kan uppstå nu mitt under arbetet med Kristinavägen och säger att det kommer att vara löst till våren. –Några övergångsställen blir det inte, snarare en ordentlig gångpassage, en välmarkerad plats som blir synlig för bilisterna och fotgängarna. Men det blir först till våren då en utvärdering av gatan kommer att göras, säger Gustavsson.
Numera måste bilister enligt lag stanna och släppa över fotgängare som står i gångriktning vid ett övergångställ. Idag gäller inte den regeln rent juridiskt i och med att ingen målning och skyltning finns på de platser som tidigare användes som övergångsställe, t ex vid korsningen Kristinavägen/Bytesgatan. Övergängsställen kommer även i fortsättningen att utebli då ingen vanlig skyltning och ”zebra-målning” kommer att göras. Trots det räknar man med att allt ska fungera som vanligt. –Ja, det ska kunna fungera även om ingen skyltning finns. Det handlar nog mer om att bilisterna ska anpassa sig till det nya. De platser som fungerar som övergångsställe i framtiden blir ordentligt markerad med en slags gatubeläggning som bilisterna ser och också ska respektera.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.