Många fotgängare i centrum har hört av sig till LindeNytt angående ombyggnaden av Kristinavägen och påpekat att det vissa tider under dagen är näst intill omöjligt att komma över vägen. Detta på grund av att det helt enkelt inte finns några övergångsställen nu när gatan fått ett nytt ansikte. Värst är det alltid runt 16-tiden då de flesta slutar på sina arbeten, men det ska inte behöva betyda jämmer och elände för fotgängarna. Kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson är medveten om att problem kan uppstå nu mitt under arbetet med Kristinavägen och säger att det kommer att vara löst till våren. –Några övergångsställen blir det inte, snarare en ordentlig gångpassage, en välmarkerad plats som blir synlig för bilisterna och fotgängarna. Men det blir först till våren då en utvärdering av gatan kommer att göras, säger Gustavsson.
Numera måste bilister enligt lag stanna och släppa över fotgängare som står i gångriktning vid ett övergångställ. Idag gäller inte den regeln rent juridiskt i och med att ingen målning och skyltning finns på de platser som tidigare användes som övergångsställe, t ex vid korsningen Kristinavägen/Bytesgatan. Övergängsställen kommer även i fortsättningen att utebli då ingen vanlig skyltning och ”zebra-målning” kommer att göras. Trots det räknar man med att allt ska fungera som vanligt. –Ja, det ska kunna fungera även om ingen skyltning finns. Det handlar nog mer om att bilisterna ska anpassa sig till det nya. De platser som fungerar som övergångsställe i framtiden blir ordentligt markerad med en slags gatubeläggning som bilisterna ser och också ska respektera.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.