Idag, onsdag, öppnar Systembolaget sin temporära butik på Tennisgatan på industriområdet. Anledningen till att man har flyttat från centrum till denna avlägsna plats är att man just nu förbereder lokalen på Kristinavägen för övergången till självbetjäningsbutik. Redan i november kommer den nya butiken vara klar.
Flera av Systembolagets butiker runt om i landet har, eller kommer att byggas om för dess nya självbetjäningssystem. Butiken i Lindesberg beräknas vara klart redan den 22 november. Hela den yta som tidigare utgjorde lager kommer nu vara öppen med hyllplan där kunden i lugnt mak kan välja ut sina varor. Självbetjäning har varit mycket uppskattat av människor som handlar i t ex Örebro, där självbetjäningsbutiker inte är något nytt. Fördelarna är många: t ex att de ofta långa kötiderna försvinner. Men finns det fördelar finns det oftast nackdelar. Med det nya konceptet har många butiker haft problem med snatteri, ett problem som kommer sig naturligt då butiken blir helt öppen. Trots detta ser butikschefen, Jan Åkerstedt, mycket positivt på förändringen som nu sker.
–Självklart är fördelarna stora och många. Man får nu som kund mer tid att välja ut sitt vin till helgmiddagen då man i lugn och ro får titta på varorna i butiken, det gör även att det blir kortare väntetid vid kassan. Exakt hur Systembolagets nya koncept ser ut vet jag faktiskt inte i detalj. Jag hoppas ändå att man på hyllorna kan få lite nyttig information om just den varan man funderar över att köpa – t ex till vilka maträtter den passar, bedömning av kvalitet och smak osv. Det är som sagt för mig okänt ännu hur det kommer att se ut när det är klart, säger Åkerstedt. Snatteri kommer att tacklas genom skärpt bevakning och uppsyn från personalen, med andra ord på samma vis som en vanlig matvaruaffär tar i tu med snatterierna.
Idag, onsdag, öppnar man alltså den temporära butiken i väntan på den renovering och ombyggnad som stundar. Problemet var dock att man p.g.a. sitt breda sortiment och lager tvingades välja en lokal långt från centrum för att få plats med allt. Några av de första kunderna som LindeNytt pratade med var väldigt upprörda över det nya läget. –Alla har inte tillgång till bil så själv fick jag gå ut hit från centrum vilket tog nästan 45 minuter. Sen var det inte skyltat så det var inte helt lätt att komma rätt. Jag tycker dom kunde ha ordnat med bussar som går mellan centrum och industriområdet, sade en upprörd kund.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.