Idag, onsdag, öppnar Systembolaget sin temporära butik på Tennisgatan på industriområdet. Anledningen till att man har flyttat från centrum till denna avlägsna plats är att man just nu förbereder lokalen på Kristinavägen för övergången till självbetjäningsbutik. Redan i november kommer den nya butiken vara klar.
Flera av Systembolagets butiker runt om i landet har, eller kommer att byggas om för dess nya självbetjäningssystem. Butiken i Lindesberg beräknas vara klart redan den 22 november. Hela den yta som tidigare utgjorde lager kommer nu vara öppen med hyllplan där kunden i lugnt mak kan välja ut sina varor. Självbetjäning har varit mycket uppskattat av människor som handlar i t ex Örebro, där självbetjäningsbutiker inte är något nytt. Fördelarna är många: t ex att de ofta långa kötiderna försvinner. Men finns det fördelar finns det oftast nackdelar. Med det nya konceptet har många butiker haft problem med snatteri, ett problem som kommer sig naturligt då butiken blir helt öppen. Trots detta ser butikschefen, Jan Åkerstedt, mycket positivt på förändringen som nu sker.
–Självklart är fördelarna stora och många. Man får nu som kund mer tid att välja ut sitt vin till helgmiddagen då man i lugn och ro får titta på varorna i butiken, det gör även att det blir kortare väntetid vid kassan. Exakt hur Systembolagets nya koncept ser ut vet jag faktiskt inte i detalj. Jag hoppas ändå att man på hyllorna kan få lite nyttig information om just den varan man funderar över att köpa – t ex till vilka maträtter den passar, bedömning av kvalitet och smak osv. Det är som sagt för mig okänt ännu hur det kommer att se ut när det är klart, säger Åkerstedt. Snatteri kommer att tacklas genom skärpt bevakning och uppsyn från personalen, med andra ord på samma vis som en vanlig matvaruaffär tar i tu med snatterierna.
Idag, onsdag, öppnar man alltså den temporära butiken i väntan på den renovering och ombyggnad som stundar. Problemet var dock att man p.g.a. sitt breda sortiment och lager tvingades välja en lokal långt från centrum för att få plats med allt. Några av de första kunderna som LindeNytt pratade med var väldigt upprörda över det nya läget. –Alla har inte tillgång till bil så själv fick jag gå ut hit från centrum vilket tog nästan 45 minuter. Sen var det inte skyltat så det var inte helt lätt att komma rätt. Jag tycker dom kunde ha ordnat med bussar som går mellan centrum och industriområdet, sade en upprörd kund.
Efter två inspelade poäng under de tre senaste matcher, visade Lindlöven fin spelarform där man fullkomligt utklassade den obesegrade tabellettan Grums. Med tre fina perioder med bra fart och tufft spel kunde Lindlöven spela bort sina gäster, vilket gav hemmalaget sin första trepoängare i vårserien.
En våg av stölder och inbrott i Storå- och Guldsmedshytteområdet under hösten fick Stefan Hagelin att agera. För fem månader sedan startade han Facebookgruppen ”Stoppa stölderna i Storå, Guldsmedshyttan, Lindesberg, Stråssa, Fanthyttan, Löa” och på kort tid har hela 700 personer anslutit sig till nätverket.
Sedan drygt 20 år tillbaka har det kommunägda bolaget samarbetat med BillerudKorsnäs i Frövi och tagit tillvara den spillvärme som industrin genererar. Under alla dessa år har man vid endast tre tillfällen nått över 90 procent i produktion av fjärrvärme på årsbasis. Nu konstateras ett fjärde år – som också noteras som ett rekordår.
– 2020 går till historien. Vi har aldrig haft så här stor andel spillvärme i vår produktionsmix och heller aldrig eldat så lite fossil olja, säger Fredrik Jansson, Affärsområdeschef Värme på Linde energi, i ett pressmeddelande på tisdagen.
Sedan slutet av december har Lindesbergs lasarett stått utan ett café, sedan den tidigare entreprenören bestämde sig för att sluta vid årsskiftet. Under måndagsmorgonen slogs dock dörrarna upp igen, med några välkända ansikten bakom disken, då Frosths Konditori nu tagit över verksamheten.
– Det är jätteroligt, alla har varit väldigt positiva, berättar Lisa Östlund.
Lindlöven är tre matcher in i Vårserien och placerar sig redan farligt i tabellen. Seriens andra förlust kom under fredagen i ett bortamöte mot Eskilstuna Linden, laget som slutade som tabelljumbo när HockeyEttan tog sitt slut. En ny nollpoängare gör nu att Lindlöven tidigt halkar efter i jakten om kvalplatsen till Allsvenskan.
Med ett fortsatt skadat lag så fortsätter LIF Lindesberg att stärka upp i uppställningen. Simon Ongeri är det nya namnet som LIF har lånat in från Handbollsliga-laget HK Aranäs, en ung och talangfull målvakt som hoppas på utveckling med matcher i Allsvenskan medan Lindelaget hoppas på fina prestationer i kassen.
Vaccinationen mot covid-19 fortsätter enligt plan, och i slutet av veckan beräknar man att samtliga särskilda boenden i Örebro län ska ha fått sin första dos.
– Vaccineringen i kommunerna har gått mycket bra och alla kommuner gör ett otroligt arbete, säger Ingmar Ångman, områdeschef välfärd och folkhälsa, Region Örebro län.
Efter ett långt arbetspass blir det inte någon direkt vila att räkna med för alla som på måndagen kallades in för att röja snö. Enligt väderleksprognosen kommer en ny snösväng redan på onsdag och dessförinnan skall det halkbekämpas med grus – och plogvallar tryckas ihop för att skapa mer utrymme för såväl fordon som fotgängare.
– Ja, men vi är förberedda. Det är bara att köra, säger Jan Gustafsson, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen, optimistiskt på tisdagsmorgonen.