Perrongen nere vid järnvägsstationen har verkligen sett bättre dagar.
Den är idag full med sprickor och växter som gror i vårvärmen och det ger en nästan associationer till en gammal förfallen stuga ute i skogen.
Nja, riktigt så illa kanske det inte är även om det börjar gå lite åt det hållet. Det är dock inte utseendet som är den främsta orsaken till att man nu kommer att fräscha upp den gamla perrongen under våren. Det är nämligen premiär för den nya tågtrafiken i sommar som kallas Tåg i Bergslagen.
Och då blir det nya tåg som går så det krävs en högre perrong än den vi har idag i Lindesberg. Dessutom ska det finnas väderskydd för resenärerna som troligtvis kommer att bli betydligt fler än idag. Exakt vad man ska göra med den nuvarande perrongen är i dagsläget oklart.
Banverket har nyligen varit på plats och inspekterat området och enligt kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson så finns det flera olika lösningar på hur man kan anpassa perrongen till de nya tågen. –Antingen så behåller man den gamla och rustar och anpassar den till den nya trafiken, eller så ska man ha två helt nya perronger – en på vardera sida. Men det är som sagt ännu oklart hur man kommer att göra, säger Gustavsson.
Det sistnämnda förslaget kräver vissa åtgärder ur säkerhetssynpunkt för att ta sig över på andra sidan. –Ja, vi kan inte ha folk som springer hur som helst över spåren, så någon grindanordning måste till. Att nyttja tunneln är inte att tänka på då den inte är alltför tilltalande. Dessutom är den svår att handikappanpassa på grund av den kraftiga stigningen i trappan.
Den 17 juni är det premiär för Tåg i Bergslagen, det blir dock färre turer än planerat under juni och juli. Det slutliga turschemat börjas köras först den
20 augusti. Tåg i Bergslagens hemsida>>
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.