Lindesbergs kommuns sommaraktiviteter pågår för fullt, och på Meritor har veckans teknikdagar nyss avslutats. En vecka som har spenderats på Lindeskolan, Masugnen och avslutningsvis på Meritorfabriken.
Under fyra dagar har 26 ungdomar från hela kommunen fått prova på bredden av teknik, och när LindeNytt kommer på besök har några av dem nyss avslutat en rundvandring inne i Meritorfabriken, medan resten väntar på sin tur.
Kajsa Holmström och Hugo Jansson är båda 15 år och kommer från Frövi, de sitter och tillverkar varsin drömfångare.
– Jag anmälde mig eftersom jag är intresserad av allt inom teknik, berättar Kajsa.
– Eftersom jag vill lära mig att programmera så tyckte min mamma att jag borde anmäla mig, säger Hugo.
Båda är rörande överrens om att det har varit en väldigt bra vecka, och att de alla har lärt sig mycket.
– Det roligaste var nog att få programmera en egen hemsida, och att trycka t-shirts, berättar Hugo och visar sin tröja.
– Jag har verkligen älskat det här, och jag som vill jobba med spelprogrammering har haft stor nytta av det.
– Jag gillade att göra en egen hemsida och trycka, men också att löda. Vi fick löda kretskort till våra högtalare som vi byggt. Det har varit jätteroligt, nu är det bara så synd att det är slut, jag hade gärna fortsatt! säger Kajsa.
Vid ett annat bord sitter Owayes Raed Yousef, Albin Pouncey och Oscar Nielsen. Även de sitter och konstruerar olika saker medan de skrattar högt. Owayes och Oscar är båda från Lindesberg, medan Albin är från Frövi.
– Min pappa sa att jag skulle anmäla mig, han tyckte att teknik skulle vara bra för mig, berättar Owayes.
– Det var bra att jag gjorde det, för nu har jag träffat de här! säger han och pekar på Albin och Oscar.
– Jag har alltid varit intresserad av teknik, så det här var jätteroligt, berättar Oscar.
![Andreas Blom är mycket nöjd med veckan. Foto: Camilla Lagerman](https://www.lindenytt.com/app/uploads/2017/06/IMG_6347-200x300.jpg)
På frågan vad som varit roligast svarar de i mun på varandra:
– Svetsa!
– Jag gjorde ett hus i metall som kan ha som ljuslykta, säger Owayes.
– Det är kul att se hur metallen formar sig när man svetsar, säger Oscar.
– Det är roligt att vara kreativ! utbrister Albin.
– Det är ungdomar från hela kommunen, och trots att det ålderskillnad på dem, vissa har nyss slutat sexan medan några ska börja nian, så märks det inte, berättar Andreas Blom som har ansvarat för teknikdagarna.
– I början av veckan var de lite nervösa för att prova nya saker, som att löda, lära sig att svetsa osv, men nu kastar de sig in i det! Det är jätteroligt att se!
Alla har varit med hela veckan, så det är över förväntan! Jätteroligt att nästan hälften är tjejer också, för det är viktigt med tjejer inom teknik. Vi kan sudda ut könsrollerna, alla kan göra allt!
Till hösten börjar Andreas som rektor på Lindeskolan där han ska arbeta med att bygga upp det industritekniska program som ska starta 2018.
– Förhoppningsvis får vi några av de här ungdomarna som elever i framtiden, avslutar han.