Fastigheten Tellandska Gården, som för de allra flesta är känd som Lindesbergs museum, kan inom en snar framtid bli omställd till bostadshus. Enligt moderaternas Pär-Ove Lindqvist, lämpar sig byggnaden ypperligt för detta – inte minst då det tidigare varit just ett bostadshus.-Det är dock viktigt att behålla exteriören eftersom det är ett fint gammalt hus värt att bevara. Det är ju dess styrka också, kommenterar Lindqvist.
På bilden, tagen i början av 1900-talet, sitter Ida Telland närmast fotografen och vilar sig ett slag. Cirka 40 år efter att fotografen gett fyr, så inreddes ett museum i fastigheten. Nu är dock museets dagar räknade, varför man planerar för omställning till bostäder. Detta i samband med övriga bostadsplaner i samma område.
-Det vore fel att inhysa en kommunal organisation här när museet flyttar ut. Då är det ju mycket bättre att huset kommer till nytta för folket genom förslaget om bostäder. Det behövs dessutom fler centrala bostäder och jag är övertygad om att just denna fastighet inte blir särskilt svår att fylla med hyresgäster. Det är trots allt en mycket intressant och vacker byggnad, säger Pär-Ove Lindqvist.
Lindqvist menar att detta förslag faller sig naturligt nu när man ändå ser över hela kvarteret.
-Det ska ju byggas bostäder i Strandskolan och där Bergslagshälsan hållit till. Hela Kvarngatan kommer med andra ord bli en betydligt mer levande adress i framtiden och då är det bra att Tellandska Gården också blir en del av det nya bostadskvarteret.
UPPDATERAD. Strax före klockan åtta på torsdagskvällen larmades räddningstjänsten om en singelolycka med en lastbil. Olyckan har skett på riksväg 50 strax norr om Fornaboda i höjd med Ölsjön.
– Det är en lastbil med släp som har vält. Själva dragbilen ligger kvar på vägbanan och släpet ligger i diket, uppger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Tanken var att Stadsskolsskolan partiellt skulle övergå till distansundervisning från och med nästa vecka, nu tvingas man dock ändra sitt beslut efter att flertalet lärare blivit sjuka. Redan från och med imorgon, fredag, övergår hela skolan till fjärrundervisning.
UPPDATERAD. Efter årsskiftet öppnade utbildningsminister Anna Ekström upp för att även högstadieelever skall kunna studera hemifrån under rådande pandemi. Trots detta klargjordes för bara en vecka sedan, att det inte var aktuellt med distansundervisning för eleverna på våra tre högstadieskolor i Lindesbergs kommun. Nu har man dock ändrat sig.
Sent på tisdagskvällen larmades räddningstjänst och polis om en befarad drunkning i Stora Lindessjön. Vid den aktuella platsen hade en vak upptäckts, vilket tolkades som att någon hade gått igenom isen.
– Någon såg en vak vid en brygga längs Strandpromenaden och slog larm, säger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
När polisen konfronterade en kvinna, misstänkt för misshandel, blev situationen av sådan art att poliserna fick använda pepparspray för att få läget under kontroll. Enligt polisuppgift skall kvinnan vara misstänkt för en ringa misshandel av en annan kvinna.
Efter en dyster säsongshalva för Linde Volley utan poäng till tabellen så har Linde Volley hittat en stor spelarform. Under lördagseftermiddagen kom säsongens hittills största triumf där Lindelaget lyckades spela in sin första trepoängare, detta efter en nagelbitare mot nykomlingen IKSU.
Efter jul- och nyårshelgerna vänder nu kurvan svagt uppåt igen när det gäller antalet smittade av covid-19 i Lindesbergs kommun. Även om ökningen inte är lika dramatisk som under delar av hösten, är läget fortsatt allvarligt.
DEBATT: Fri åsiktsbildning är grunden för en fungerande demokrati. I regeringsformen fastslås det i allra första paragrafen som en grundsten för det svenska folkstyret, före den allmänna och lika rösträtten.