Den så kallade tivoliplatsen bredvid Lindeskolans nya evenemangshall, kommer även framledes att kunna användas för ändamålet. Detta har Lindesbergs kommun lovat marknadsarrangören Lions i Lindesberg.-När hallen skulle byggas började det talas om att flytta tivolit till någon annan plats, men det kommer inte att bli aktuellt inom de närmaste åren i alla fall, säger Lions president Bengt-Göran Karlsson.
Fingerboäng, Golfbanans parkering, Loppholmarna, kvarteret Bulten, Lindeskolans västra grönområde. Förslagen har varit många men inget kan mäta sig med den nuvarande platsen vid Gröna bron, tycker Lionspresidenten i Lindesberg.
-Här ligger tivolit i direkt anslutning till knallarna och det är optimalt. Det är så knallarna själva vill ha det också. De frågar alltid ”finns det tivoli” när de vill boka en plats. Utan tivoli – ingen Lindemarken. Vi skulle inte få en enda marknadsknalle att nappa på Linde om det inte vore för tivolit, så det är viktigt att behålla nuvarande koncept, förklarar Bengt-Göran Karlsson.
Bengt-Göran berättar att man har ett kontrakt med kommunen som löper ut om fyra år. Dock ser man inte några hot om att detta kontrakt ej kan förnyas i framtiden.
-Nej, inte som det ser ut idag. Även om tivoliplanen kommer att fungera som parkering större delen av året, så ska det inte vara några problem att arrangera tivolit där. Man kommer att ha lösa sektioner för att dela av parkeringen och dessa kan enkelt flyttas vid behov, berättar Lionspresidenten.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ett uppskattat inslag i centrum, och namnet satte sig i lindebornas hjärtan. Drygt tio år senare överlämnade han verksamheten till sina söner, som då valde att ge restaurangen ett helt nytt koncept och namn – Jalla Jalla gick därmed i graven. Nu har Osman åter tagit plats vid pizzaugnen och tillsammans med sin sambo Dalal Hamo rest Jalla Jalla-skylten på nytt – denna gång vid Flugparken i Lindesberg.
– Jalla Jalla is back in town, säger Osman Agrali med ett stort leende.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Stämningen var på topp – och likaså vädret, som dagen till ära bjöd på sommar i ordets rätta bemärkelse. Se när studenterna på fredagen gjorde det klassiska utspringet från Lindeskolans aula, för att på torget mötas av familjer och vänner.
Dagligen kan vi läsa insändare om det kritiska läget i förskolan på olika platser i Sverige, och Lindesbergs kommun är dessvärre inte något undantag! Våra förutsättningar blir allt sämre och sämre. Var är vi på väg? De senaste årtiondena har det skett en stor samhällsförändring som kräver att alla jobbar heltid. Detta leder till att många barn vistas i förskolan mer än heltid vilket gör att det blir svårare för oss att få våra resurser att räcka till.
Fredag 6 juni firas nationaldagen med festligheter på flera håll i Lindesbergs kommun. Det blir en dag fylld med aktiviteter och högtidliga tal av flera intressanta personer som bland annat journalisten James Savage och radiojournalisten Martin Dyfverman.