Nu verkar svenska sommaren äntligen ha kommit igång. Vi har fortfarande inte kommit upp i de riktigt höga temperaturerna som dem de pratar om på VM-sändningarna, men man ska minnas på vilka breddgrader vårt avlånga land befinner sig. Kanske kommer det några dagar med riktig 30-graders sommar, men kan vi hålla oss över 20 så ska man nog känna sig nöjd. Med värmen och solen kommer även viljan att ta sig ut i friska luften. Kanske är det inte bara en vilja, utan rent av ett måste för att inte få allvarlig D-vitaminbrist efter det mörka vinterhalvåret. Är man volleybollfantast så är det enklaste sättet att slita sig från hemmets komfort att ta sig ner på beachvolleyplanen. Även om jag är en stark förespråkare av inomhusvolleyn så måste jag ändå erkänna att beachvolley har sina fördelar.
Lättare att komma igång
Ska man spela inomhus så är det mycket som ska fixas. Det ska bokas hall, det ska sättas upp nät och det ska samlas folk. Den största fördelen med beachvolleyn är att man endast behöver ringa tre andra för att vara klar för match. Planer finns att hitta lite här och var, campingar, badstränder och skol-/universitetsområden brukar vara bra ställen att börja leta på. Det positiva med beachvolleyboll är också att ifall planen är upptagen då man kommer så är det bra mycket trevligare att sitta ute och glassa i solen medan man väntar än att sitta och hecka i en svettig idrottshall.
Mer spel
Många kan tycka att ett problem med inomhusspelet är att det ofta blir väldigt korta bollar. Har något lag en spelare över 190 cm så blir nätet väldigt lågt och spelaren kan lätt slå ner bollen och avgöra även om han eller hon inte har någon vidare bra teknik. I beachvolleyboll måste man säga att fysiken spelar mindre roll. Flera variabler, som vinden, solljuset och sanden, gör att rörelser försvåras och att kontrollen blir sämre. Bollkänsla, motorik och intelligens är viktigare än bra fysik. Detta kan man se även på proffssidan då de främsta spelarna inom beachvolleyn oftast är kortare än motsvarigheterna inomhus.
Glassigare
Bosätter man sig utomlands under några månader så inser man snabbt vilken extrem fitnesskultur vi har i Sverige. Det ska vara sex-pack, pex, fasta rumpor och tajta lår. Att vara ”fit” är en investering som kostar pengar och man vill gärna kunna visa upp resultatet av sitt slit. Finns det något bättre ställa att göra det på än på beachen? Det tror jag inte. Mitt tips är att du drar på dig din snyggaste beach-outfit och dina fräschaste brillor och tar dig ner till beachplanerna. Kan du inte spela så kan du alltid stå bredvid med bollen under armen och titta dömande på de som spelar. Attityden är nämligen sjukt viktig på beachen.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.