På måndagsmorgonen fälldes totalt tre större träd i Järnvägsparken. Detta sedan man gjort en grundlig kontroll av trädens hälsotillstånd och konstaterat att dessa träd var sjuka och således utgjorde fara för allmänheten.
För ett par veckor sedan konstaterades att ett större träd i Järnvägsparken – eller Flugparken som den också kallas – var angripet av röta. Detta sedan en större gren hade gett vika i det kraftiga åskvädret som härjade i början av månaden. Efter denna incident beslutade BKT att genomföra en besiktning av samtliga träd som står i Järnvägsparken. Borrprover i trädstammarna visade att totalt tre träd hade omfattande rötangrepp.
Totalt 17 träd stod i parken innan morgonens arbete. Detta antal var fördelat på nio almar och åtta kastanjeträd. Det var endast kastanjeträd som fälldes idag.
-Men jag har konstaterat rötangrepp på fler träd i parken, det är dock inte i lika stor omfattning. Det är alltså inte förenat med risk och fara för allmänheten. Vi kommer ändå att behöva ha koll på dessa träd med jämna mellanrum, förklarar stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher.
Han menar att det förr eller senare måste göras en insats även på dessa träd. Det är bara en tidsfråga. Dessutom är dessa två trädslag i farozonen. Almar och vitblommiga kastanjeträd står nämligen inför ”nya” prövningar, förklarar Arne.
-Vi har almsjukan och kastanjemal på ingång, det finns redan konstaterade fall i vår närhet i kommunen och i länet. Därför avråder jag från att ersätta dagens träd med likadana, säger stadsträdgårdsmästaren.
Fotnot: Almarna i Järnvägsparken planterades omkring år 1910 och kastanjeträden cirka 20 år senare.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja Liberalernas ledamotsinitiativ i kommunstyrelsen rörande näringslivsrankingen och näringslivsklimatet.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som fortsatte in på länsväg 249 och därmed blev ett ärende för vårt polisområde. Dramatiken fick sitt slut i höjd med Vedevåg, där man med hjälp av spikmatta fick stopp på vansinnesfärden.
– Det gick i höga hastigheter vid tillfällen, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Dinosaurier, minioner och en amerikansk president trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.