Säsongens första seger är avklarad men ett tuffare motstånd väntade under tisdagen. LIF tog en långresa till det tidigare elitlaget OV Helsingborg, där en ny spelare presenterade sig i LIFs målvaktströja. Trots mycket fin hjälp från 20-åriga Lukas Wallinder, som dessutom slutade 50%-ig i målet, blev det stor förlust efter en hemsk första halvlek.
Med skador i laget så har LIF Lindesberg gjort klart med ett lån av målvakt. 20-åriga Lukas Wallinder kommer från Handbollsligalaget Hallby HK, men kommer under månaden att spela i LIF-tröja och hittades även i lagbussen när LIF tog den långa resan mot Skåne under tisdagen.
Med en mycket tråkig första halvlek där OV Helsingborg direkt fick med sig fyra raka mål, fortsattes en tidig utklassning där LIF Lindesbergs första timeout kom efter åtta minuter. Då med ställningen 7-2.
Många tekniska fel följde laget under halvleken vilket Helsingborg kunde dra fördel av. Med dubbla straffmål för motståndarlaget och enklare bollar i nätet, stod LIF i en mardrömsliknande situation med ett sjumålsunderläge efter halva spelade matchen.
Inlånade Wallinder kom in i den första halvlekens sista två minuter, men fick visa upp sig rejält när den andra halvleken närmade sig. Redan i halvlekens första fem minuter blev den unga målvakten en stor hjälp i målet, där lagets målgörare Max Broman senare tog laget till fyra raka mål.
Med ett fortsatt stort arbete i mål som gav Lukas Wallinder fina räddningssiffror på 50%, minskades målgapet mellan lagen. Skadan från den första halvleken var däremot för stor vilket gjorde det svårt för LIF att utmana om segern, även om möjligheterna fanns.
Med tolv minuter kvar hade sjumålsunderläget minskat till ett fyramålsunderläge, där ett målbyte avslutade matchen.
Tråkiga nyheter kom däremot för Asso Eliassi som tidigt inne i den andra halvleken fick en smäll på knät i samband med ett skott på mål. Asso fick hjälp att ta sig till bänken och höll sig där bakom under resterande matchtid. Om det handlar om någon större skada är oklart.
Resultat OV Helsingborg HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 33-25 (19-12)
Publik: 212 personer
Målgörare: Max Broman (8), Fredrik Karlsson (5), Joel Karlström (3), Emil Pettersson (2), Asso Eliassi (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (2), Algot Hane (1)
Räddningar:
Lukas Wallinder: 17 räddningar, 34 skott (50%)
Robert Mjörnander: 9 räddningar, 25 skott (36%)
Matchens Lirare: Lukas Wallinder
Nästa match: Söndag den 12:e december vs Kungälvs HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00.
På lördag gästar en av landets absolut största artister, Ulf Lundell, scenen i Lindesberg Arena. Konserten som är det sista stoppet på hans stora sommarturné kan även komma att bli en av Lundells sista livespelningar, något som eventstrateg Jeanette Andersson hoppas kunna locka storpublik.
– Han har själv sagt att det här är hans absolut sista sommarturné, och vi är det sista stoppet, säger hon till LindeNytt.
Försäsongen har bara börjat för LIF Lindesberg där man på en match mot VästeråsIrsta, håller sig obesegrade. På onsdag blir det betydligt tuffare för LIF, som får besök av de färska SM-guldmedaljörerna från Ystads IF när Svenska Cupen drar igång på hemmaplan.
– Vi kommer inte att låta dem att åka hit och bara hämta poängen, säger Joakim Bååk.
Inför fredagens lunchtävlingar så hade kusken, Valentin Prevost, stora delar av familjen på plats för en trevlig lunch på travet. När Gävlekusken senare under dagen skrällde till med seger, tillsammans med Fläsk Ken, så hördes den stora glädjen från familjen som hejade vid mållinjen.
– Det är kul att de är på plats, säger Valentin Prevost.
Måndagen den 11 juli påbörjade vännerna sin cykelresa genom Sverige, med målet att samla in 25 000 kronor till Hjärtebarnsfonden. 16 dagar senare, onsdagen den 27 juli, anlände de till Smygehuk med otroliga 40 000 kronor i sin insamling.
– Det känns jättebra, det gjorde att man verkligen ville pusha på mot slutet, berättar Ville Frank.
För att möta sina kunders behov gör Blombergska Bokhandeln i Lindesberg en stor satsning på e-handeln och startar upp en egen webbutik i Ugglans regi med ett större sortiment än man tidigare har kunnat erbjuda.
– Vi hoppas nå ut till konsumenter som bor längre bort och även de i närområdet som inte har möjlighet att ta sig till bokhandeln, förklarar butiksägaren Christina Orrbo.
Efter två års uppehåll kunde världens största orienteringstävling, O-ringen, återigen hållas i Uppsala under helgen. Tusentals tävlingssugna deltagare var anmälda, däribland Axel Thybeck från Lindesberg, som efter samtliga fem etapper stod som totalsegrare i klassen H15. Nu siktar 15-åringen mot ungdoms-SM som går av stapeln i Stockholm under september.
– Jag är jättenöjd, säger en glad Axel till LindeNytt.
Det var fina tävlingar när Fornaboda körde eftermiddagstrav under onsdagen. För 17:e året i rad skulle Fornaboda Grand Prix avgöras, medan den tidigare proffstränaren, Lennart Arvidsson, skulle hyllas. Fokuset hamnade däremot på Jimmi Ehlers, som ordnade med säsongens tredje hemmaseger.
Inom loppet av 17 dagar ska vännerna Ville Frank och Adam Sjölin färdas genom Sverige, från Treriksröset i norr till Smygehuk i söder, enbart med hjälp av sina cyklar. Under tiden samlar de även in pengar till Hjärtebarnsfonden, och redan nu har de kommit en bra bit mot målet att samla in 25 000 kronor.
– Tormek har faktiskt sponsrat oss också, vi fick en slipmaskin för att sälja på Tradera och sedan donerade vi den summan till insamlingen. Auktionen slutade på runt 3000 kronor, så det är vi jätteglada för, säger Ville.