Avfallshämtningen har blivit försenad i Lindesberg på grund av att merparten av entreprenörens sopbilar har råkat ut för ett synkroniserat haveri.- Det är så illa att tre av fem bilar gick sönder samtidigt, berättar Ann-Louise Hedlund, chef för Avfall och återvinning på Bergslagens Kommunalteknik.
Orsaken till haveriet i entreprenörens fordonspool är okänd, men konsekvensen är desto tydligare. Många sopkärl, som väntat tömning denna vecka, gapar allt större för varje extra soppåse som trängs i kärlet. På torsdagen började BKT:s kundtjänst få påringningar från abonnenter som undrade om man hade glömts bort.
– Vi vet inte vad som hänt mer än att det skall vara frågan om att entreprenörens bilar har gått sönder. Det är så illa att tre av fem bilar, som kör hela KNÖL-regionen, gick sönder samtidigt och det är ju väldigt ovanligt vill jag påstå, säger Ann-Louise Hedlund som är chef för BKT-avdelningen Avfall och återvinning.
Hedlund kunde dock ge hushållen ett någorlunda positivt besked vid lunchtid på torsdagen. Hav förtröstan, soptunnorna kommer att tömmas, påpekar hon.
– Ja, sopbilarna rullar igen men det kommer att ta lite tid att jobba ifatt och snön gör det lite besvärligare också, så det kommer att behövas lite tid innan samtliga tunnor tömts, säger Ann-Louise.
Hon påpekar samtidigt att det är viktigt att man låter sopkärlet stå kvar, om man har dragit fram det till tomtgränsen från annan plats.
– Ja, det är bara att låta kärlet stå tills det är tömt. Man kommer att jobba extra för att hinna med det här, men det kommer ändå att ta ett par dagar innan allt är färdigt, avslutar Ann-Louise Hedlund, BKT.
Med en storslagen seger mot ett starkt Grums i Lindehov så höjdes förväntningarna inför fredagens bortamöte mot Köping. Väl på plats blev det däremot ett tråkigare resultat. Lindlöven fick med sig flera spel i powerplay men fick svårt att utnyttja dessa vilket slutade med en dyster fredagskväll där man nu placerar sig under kvalstrecket.
Snöfallet har under fredagsförmiddagen skapat stora problem på riksväg 50, när tunga fordon blev strandade i Hällabacken norr om Lindesberg.
Tanken var att Stadsskolsskolan partiellt skulle övergå till distansundervisning från och med nästa vecka, nu tvingas man dock ändra sitt beslut efter att flertalet lärare blivit sjuka. Redan från och med imorgon, fredag, övergår hela skolan till fjärrundervisning.
Den som skall ut på vägarna under sena torsdagen, bör vara extra försiktig. Nu varnar nämligen SMHI för att det under kvällen kan uppstå plötslig ishalka i hela Örebro län.
Sent på tisdagskvällen larmades räddningstjänst och polis om en befarad drunkning i Stora Lindessjön. Vid den aktuella platsen hade en vak upptäckts, vilket tolkades som att någon hade gått igenom isen.
– Någon såg en vak vid en brygga längs Strandpromenaden och slog larm, säger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter ett tufft år med coronarestriktioner som gjorde gruppträningar i princip omöjliga, fick Lindesbergs allmänna gymnastikförening, LAGF, tänka om och utanför den så kallade boxen. Resultatet har premiär under tisdagskvällen, då det första Zumbapasset körs via den digitala plattformen Zoom.
– Jag hade några testpass i slutet av förra året för att testa hur det kändes, och för att lära mig Zoom ordentligt, och det var superroligt! säger instruktören Carolina Sixtensson.
Efter en dyster säsongshalva för Linde Volley utan poäng till tabellen så har Linde Volley hittat en stor spelarform. Under lördagseftermiddagen kom säsongens hittills största triumf där Lindelaget lyckades spela in sin första trepoängare, detta efter en nagelbitare mot nykomlingen IKSU.
Vaccinationen mot covid-19 fortsätter enligt plan, och i slutet av veckan beräknar man att samtliga särskilda boenden i Örebro län ska ha fått sin första dos.
– Vaccineringen i kommunerna har gått mycket bra och alla kommuner gör ett otroligt arbete, säger Ingmar Ångman, områdeschef välfärd och folkhälsa, Region Örebro län.