Helen Sannerstedt, museiintendent på kultur- och fritidsenheten. Foto: Jennie Einarsson
Trasiga ting lappas och lagas i utställning
En trasig tallrik eller ett hål i en skjorta betydde inte att föremålet var redo att kastas förr i tiden. Med kreativitet och skickligt hantverk kunde de flesta saker repareras och leva vidare i generationer. Detta är något Helen Sannerstedt, museiintendent på kultur- och fritidsenheten, vill lyfta fram i sommarens utställning ”Lappa och laga” på Grenverket.
Utställningsmontern är fylld med föremål från förr som överlevt tidens tand. En gammal bok från 1707 som blivit ombunden, klamrat porslin och flera klädesplagg som blivit lappade, lagade och förlängda visar hur uppfinningsrikedom och fint handarbete kunde rädda de flesta ting.
– Man använde mycket sinnrika och enkla reparationer för att föremålen skulle kunna fortsätta användas under en längre tid. Förr i tiden var det viktigt att saker och ting höll länge då det var en mycket tidskrävande process att tillverka saker. För exempelvis ylle så behövde man ha får, klippa dem, låta barn och äldre sortera och till sist fick kvinnorna bearbeta ullen till textil, så man förstår ju hur värdefullt det var. Eftersom att det krävde så otroligt mycket arbete så ingick kläder även i bouppteckningarna förr i tiden. Ett exempel är att i början på 1800-talet så värderades en gammal Vadmarsrock som två plogar och en harv, berättar Helen Sannerstedt.
Trasig keramik kunde man laga med klammer på baksidan. Foto: Jennie Einarsson
Föremålen i utställningen kommer delvis från Lindesbergs kommuns egen museisamling men även från privatpersoner och hembygdsföreningar i kommunen. För att illustrera arbetet bakom finns även en hel del gamla bilder från Örebro län, många av dessa från Lindesberg.
– Bland annat finns en bild på en skräddarmästare från Gusselby och en skomakare från Frövi. Sedan har vi två bilder här från Örebrokuriren på nyttiga julklappar från 1972. Den ena var en verktygslåda och den andra var ett syskrin, ganska roliga bilder faktiskt, säger Helen.
I Örebrokuriren 1972 tipsade man om nyttiga julklappar. Den ena ett syskrin och den andra en verktygslåda. Foto: Jennie Einarsson
Helen förklarar att tanken med utställningen är att inspirera besökare att laga saker istället för att slänga och köpa nytt – dels med tanke på miljön men också för att stärka sin självkänsla.
– Jag tycker det är viktigt att lära sig att kunna laga saker. Jag har skrivit en text som sitter här på väggen om att händer mår bra av att skapa, det ger en handlingskraft. Jag pratade med en slöjdlärare som sa ”ju mer man kan laga, desto mer självständig känner man sig”. Därför har vi även en mindre monter med material som man kan använda idag för att reparera saker, allt från lim till silvertejp. Min kollega har också skrivit en text på ett väldigt roligt sätt om silvertejpens historia som är väldigt spännande, den tycker jag man ska läsa, avslutar Helen glatt.
Helen tipsar om att läsa historien om silvertejpen. Foto: Jennie Einarsson
Lappa och laga – en utställning om konsten att laga det som är trasigt, finns att se på Grenverket fram till och med 31 oktober 2024.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...