Helen Sannerstedt, museiintendent på kultur- och fritidsenheten. Foto: Jennie Einarsson
Trasiga ting lappas och lagas i utställning
En trasig tallrik eller ett hål i en skjorta betydde inte att föremålet var redo att kastas förr i tiden. Med kreativitet och skickligt hantverk kunde de flesta saker repareras och leva vidare i generationer. Detta är något Helen Sannerstedt, museiintendent på kultur- och fritidsenheten, vill lyfta fram i sommarens utställning ”Lappa och laga” på Grenverket.
Utställningsmontern är fylld med föremål från förr som överlevt tidens tand. En gammal bok från 1707 som blivit ombunden, klamrat porslin och flera klädesplagg som blivit lappade, lagade och förlängda visar hur uppfinningsrikedom och fint handarbete kunde rädda de flesta ting.
– Man använde mycket sinnrika och enkla reparationer för att föremålen skulle kunna fortsätta användas under en längre tid. Förr i tiden var det viktigt att saker och ting höll länge då det var en mycket tidskrävande process att tillverka saker. För exempelvis ylle så behövde man ha får, klippa dem, låta barn och äldre sortera och till sist fick kvinnorna bearbeta ullen till textil, så man förstår ju hur värdefullt det var. Eftersom att det krävde så otroligt mycket arbete så ingick kläder även i bouppteckningarna förr i tiden. Ett exempel är att i början på 1800-talet så värderades en gammal Vadmarsrock som två plogar och en harv, berättar Helen Sannerstedt.
Trasig keramik kunde man laga med klammer på baksidan. Foto: Jennie Einarsson
Föremålen i utställningen kommer delvis från Lindesbergs kommuns egen museisamling men även från privatpersoner och hembygdsföreningar i kommunen. För att illustrera arbetet bakom finns även en hel del gamla bilder från Örebro län, många av dessa från Lindesberg.
– Bland annat finns en bild på en skräddarmästare från Gusselby och en skomakare från Frövi. Sedan har vi två bilder här från Örebrokuriren på nyttiga julklappar från 1972. Den ena var en verktygslåda och den andra var ett syskrin, ganska roliga bilder faktiskt, säger Helen.
I Örebrokuriren 1972 tipsade man om nyttiga julklappar. Den ena ett syskrin och den andra en verktygslåda. Foto: Jennie Einarsson
Helen förklarar att tanken med utställningen är att inspirera besökare att laga saker istället för att slänga och köpa nytt – dels med tanke på miljön men också för att stärka sin självkänsla.
– Jag tycker det är viktigt att lära sig att kunna laga saker. Jag har skrivit en text som sitter här på väggen om att händer mår bra av att skapa, det ger en handlingskraft. Jag pratade med en slöjdlärare som sa ”ju mer man kan laga, desto mer självständig känner man sig”. Därför har vi även en mindre monter med material som man kan använda idag för att reparera saker, allt från lim till silvertejp. Min kollega har också skrivit en text på ett väldigt roligt sätt om silvertejpens historia som är väldigt spännande, den tycker jag man ska läsa, avslutar Helen glatt.
Helen tipsar om att läsa historien om silvertejpen. Foto: Jennie Einarsson
Lappa och laga – en utställning om konsten att laga det som är trasigt, finns att se på Grenverket fram till och med 31 oktober 2024.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...