FOTO: Hannes Feldin

Tre talanger blickar mot framtiden

En intensiv SM-helg i Umeå är till ända. För Max Molander, William Svensson och Viktor Svanholm har nu vardagen hemma i Lindesberg återvänt. I onsdags tog jag mig till Stadsskogsskolans idrottshall för att möta WSK Lindesbergs framtid.

Klockan har passerat sex på kvällen och Max och Viktor står och slår passningar i korridoren under läktaren. Kvällens juniormatch mot IFK Arboga är nästan två timmar bort, men uppladdningen har redan startat. Vi slår oss ner i ett klubbrum med utsikt ut mot hallen. Några minuter senare ansluter William, och killarna börjar att berätta. Berätta om den helg som passerat och om vad deras framtid har i sikte.

Alla tre har många år av innebandy bakom sig. För Max och Viktors del startade äventyret i Vedevåg, där de började spela i 7-årsåldern. När de sedan tog klivet vidare till WSK Lindesberg hamnade de för första gången i samma lag som William. Sedan dess har killarna kört på. Med träningsvilja, talang och en vilja att testa sina vingar har den utvecklats mycket under sina år.

Utvecklingen har lett hela vägen till juniorlaget. Sedan i höstas har killarna tränat och spelat med WSK:s juniorer, trots att samtliga är födda år 98. Alla tre säger att de har lärt sig mycket av att möta äldre, men självklart är spelet tuffare.

– Ja, men då är det bara att ta för sig och visa att man är bättre och starkare, berättar Viktor.

Den fina utveckling som killarna haft har öppnat upp portar även utanför WSK:s organisation. Sedan säsongen startade har de varit uttagna i Örebro Läns distriktslag. Det har gjort att de tränat, spelat och utvecklats i en mer tävlingsinriktad miljö, något de alla trivs med. Under den gångna helgen var så slutligen dags för säsongens stora prövning när SM spelades i Umeå.

Efter en lång och seg bussresa på tio timmar var de framme. Med tanke på det täta spelschemat fanns inget utrymme för träningar, så laget fick ta varje chans man hade.

– Vi tränade direkt när vi kom upp på torsdagen. Sen sprang vi en dag, på lördagen, sen gjorde vi inte mycket utan vilade mest, förklarar William.

Cupen blev en riktig framgångssaga för Örebro. Efter tre inledande segrar var laget klart för kvartsfinal, där man dock slogs ut av Östergötland. Men laget avslutade cupen fint och vann med 5-3 mot Uppland, där Max gjorde ett av målen. I och med vinsten blev Örebro SM-femma, men Viktor menar att de lika gärna kunde gått till final. Men så här i efterhand är alla nöjda med insatsen.

– Jag trodde faktiskt vi skulle gå lite längre. Det kändes lite tråkigt i början att vara femma i Sverige. Men efter ett tag tror jag att man blir mycket gladare, att vara femma i Sverige är faktiskt riktigt bra, konstaterar Max lite småstolt.

På frågan om vad som blir det största minnet från äventyret funderar alla en lång stund. Max menar att den härliga lagandan var extra rolig. Samtidigt tycker Viktor att hela intrycket var något att minnas.

– Det är svårt att svara på faktiskt. Det är så många saker man vill ta med sig där uppifrån. Att man fått möta bra motstånd och fått lärt sig hur roligt det är att få spela SM, det är inte alla som får göra det.

Även om kvartsfinalen slutade med förlust var den ändå något av höjdpunkten från SM. Över 900 såg hur Örebro kämpade för en plats i semifinalerna. Men killarna själva stördes inte av den stora publiken

– Om man tänker så här innan cupen trodde jag att det skulle vara nervöst att spela inför mycket publik.
Men man är så inne i spelet när man spelar att det känns skönt att det är högljutt på läktaren, säger William.

Nu är det slut på distriktsspel för den här säsongen. Istället vänds nu blickarna mot WSK-håll och en vår med både i juniorerna och a-laget. För trots sin unga ålder har Max, William och Viktor redan fått smaka på a-lagsspel. Inför framtiden har alla tre målsättningen att ta sig vidare, gärna så högt som möjligt förklarar Viktor.

– Man siktar ju självklart på att bli så bra som möjligt. Det är ju därför man tränar, för att man vill något med innebandyn.

SM-helgen blir en nyttig hjälp för killarna i sina framtida satsningar. Under våren väntar nya utmaningar, med a-lagets DM-final som den allra största. Den spelas den andra februari och i finalen ställs man mot Allsvenska ligatrean IBF Örebro.

– Då är vi körda haha. Nej men det blir tufft, de är jävligt vältränade allihopa, slår alla tre fast och ser fram emot den nya utmaningen.

Finalen blir ett stort test för Max, William och Viktor. Men efter ett SM-äventyr i Umeå har killarna erfarenheter för resten av sina liv. Med hjälp av de erfarenheterna ska de fortsätta att utvecklas på innebandyplanen.

Publicerad 10 januari 2014 klockan 15:16

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
11 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins pappa, Namir Hejub, besökte cupen för första gången. Här tillsammans med Aleksander Lazarevic. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.

6 oktober 2025 klockan 16:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Lindlöven är minst sagt laddade för onsdagens säsongspremiär i HockeyEttan. Falu IF står för det inledande motståndet i en match som kan bli mycket snabbspelad. Arkivfoto: Hasse Persson

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.

30 september 2025 klockan 14:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo ...
12 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 t...
9 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-11-12 07:49