Frövi Judo och judogymnasiet har en lyckad tävlingshelg bakom sig. På Budo-Nord Cup i Lund lade man beslag på trippla guldmedaljer, via Gabriel Vesterlund, Gry Johnsson och Noel Lagnelius. Samtidigt gav sig tre av Frövis förstaårsjuniorer av till Litauen för tävling på Europacupen i Kaunas.
Under helgen som gick rullade en 30 man stor trupp söderut från Lindesberg. Frövi Judo och judogymnasiet tog sig då till Lund för att delta i Budo-Nord Cup, en tävling med 600 judokas på mattorna. Cupen riktar sig mot åldrarna U13 upp till U21 och lockar till sig tävlande från hela norra Europa.
– Framförallt är det ett bra internationellt motstånd. Det är kanske inte på den allra högsta nivån, men det är en riktigt bra tävling som lockar väldigt duktiga judokas, förklarar Peter Andersson från Frövi Judo.
Bland de 30 tävlande som man reste med till Budo-Nord Cup var det vissa som stack ut lite extra med sina insatser. En av dessa var Gry Johnsson, som i klassen U18 -70 kilo gick hela vägen fram till guldet.
Ytterligare en som visade upp fin judo var Noel Lagnelius via en förstaplats i sin klass U18 -73 kilo. Det blev även ett tredje guld för judogymnasiets trupp, i form av Gabriel Vesterlund i herrarnas 21 år -66 kilo. Peter Andersson är imponerad över samtliga sina guldmedaljörer, även om två av dem inte var några större överraskningar.
– Både Gry och Noel hade man ju höga förhoppningar på redan på förhand. Båda två tillhör de absolut bästa i sina kategorier, menar Andersson och tillägger.
– Gabriel var däremot den som överraskade mest! Han har haft en lite strulig period, varit förföljd av sjukdomar och det var osäkert om han skulle kunna vara med nu. Han kände sig inte alls pigg dagen innan, men vägde ändå in och sköt upp beslutet till tävlingsdagen. Det var rätt gjort för då var han frisk och kunde köra.
Ella Selander med brons till Frövi
Vid sidan av de tre gulden blev det även ett par medaljer av annan valör. Dels genom Frövi Judos alldeles egna Ella Selander, som i sin nya viktklass U15 -52 kilo nådde en stark semifinal och slutade på bronsplats. Dessutom knep judogymnasiets Charles Widén silverpengen i herrjuniorernas tuffa -73 kilo.
– Det var också extra glädjande! Charles gjorde riktigt bra ifrån sig i -73 kilo, som är en mycket svår klass, berömmer Peter Andersson.
Samtidigt som Budo-Nord Open slutade med fem medaljer och stora framgångar var ytterligare en Frövi-trio på äventyr i helgen. Till Litauen och Kanuas reste Adrian Gissberg, Matilda Östling och Ida Eriksson.
Trion är samtliga förstaårsjuniorer och nu klev man in till en Europacuptävling med tufft startfält. Motståndet var därmed svårast tänkbara, något som även visade sig då det för Adrian tog stopp redan i den första matchen. Matilda å sin sida lyckades vinna sin inledande fight innan hon slogs ut av en duktig polska och för Ida blev det också ett tidigt uttåg.
– Det var en jämn match och jag tycker att jag blev lite bortdömd mot slutet. Men samtidigt kände jag mig inte så värst fräsch. Det blev förlust och då var tävlingen tyvärr slut för mig, berättar hon.
Trots de tidiga respassen fick dock trion med sig nyttiga kunskaper hem från Kaunas. Inte minst då samtliga är färska på juniorscenen, något som gör varje tävling lärorik.
– Ja, det här är en riktigt bra erfarenhet. Nu åker jag och Matilda ner till Spanien nästa helg, samtidigt som Adrian tävlar på Nordiska Mästerskapen, avslutar Ida.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.