Sara Aspling och Kim Ryynänen hoppas att fler vill engagera sig i Trygg Vuxen. Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxen vill att ungdomar ska känna sig trygga ute
När fyrabarnsmamman Sara Aspling från Lindesberg såg hur den psykiska ohälsan bland unga växte samtidigt som missbruksproblematiken och mobbingen bredde ut sig bestämde hon sig för att något måste göras. Hon valde då att starta konceptet Trygg Vuxen som nu engagerar närmare ett hundratal vuxna i Lindesbergsområdet.
– Konceptet Trygg Vuxen syftar till att det finns en trygg vuxen ute, vi är ingen myndighet utan är helt oberoende och finns som ett stöd för ungdomarna, berättar Sara.
Sara startade redan för några år sedan en grupp för nattvandrande vuxna, men på grund av ett bristande intresse hos andra föräldrar blev lasset för tungt att dra på egen hand. Den här gången har hon dock hjälp av särbon Kim Ryynänen och engagemanget har visat sig vara betydligt större nu, då Facebookgruppen redan har över 100 medlemmar och ökar stadigt.
– Jag började just den här gången mycket för att det var det här fallet med mobbing som ni skrev om på LindeNytt, och jag har kontakt med den mamman idag, berättar Sara.
Sara som själv vuxit upp i en familj där det fanns problem brinner idag för att hjälpa andra så att de inte ska behöva uppleva samma saker som hon gjort genom åren.
– Konceptet Trygg Vuxen syftar till att det finns en trygg vuxen ute, vi är ingen myndighet utan är helt oberoende och finns som ett stöd för ungdomarna. Jag själv är utbildad inom psykiatrin, och det har jag märkt är en fördel när vi är ute. Det handlar inte om att komma fram till en full ungdom och be personen stoppa fingrarna i halsen, utan det handlar om att prata med personen, varför dricker den så mycket, hur mår den egentligen?
Gula västar med tydligt tryck signalerar att Trygg Vuxen finns ute. Foto: Camilla Lagerman
För några veckor sedan meddelade socialnämnden i Lindesberg att man planerade att avveckla fältassistenterna och deras arbete, något som Sara menar är att gå åt fel håll.
– Jag tycker inte om att de tar bort dem, snarare skulle de utöka och ha fler som har olika kunskaper inom till exempel psykisk ohälsa och narkotika, säger hon.
Under de helger som Trygg Vuxen varit ute har de mötts av ungdomar som är mycket positivt inställda till initiativet och Sara upplever att de verkligen vågar öppna sig.
– Vi har lokaliserat var ungdomarna uppehåller sig och på vilka tider, så vi rör oss från Mejk ända ner till Circle K där det brukar vara stökigt. Ungdomarna är väldigt positiva, jag trodde faktiskt inte att de skulle vara riktigt så vänligt inställda, men vi är som sagt ingen myndighet. Vi är där för att vara ett stöd, vi pratar, sätter oss och lyssnar och bara finns där, och ungdomarna öppnar sig faktiskt. Många av oss i Trygg Vuxen är också sjukvårdsutbildade, vilket gör att vi kan göra en bedömning av tillståndet hos någon som är alldeles för full, säger Sara.
Förutom att finnas där som ett stöd för ungdomarna passar Trygg Vuxen även på att dela ut information om viktiga ämnen, och viktiga telefonnummer.
– Första gången var det information om mobbning efter att ni skrivit om fallet på Lindbackskolan. Då hade vi även med nummer till BRIS, Friends, Mind och andra stödorganisationer. Sedan har vi haft lite information om oss och våra telefonnummer, berättar Sara.
Inom kort kommer man att kalla till ett medlemsmöte, man håller som bäst på att leta sponsorer och lokal för mötet, och man hoppas att både fältassistenterna och ungdomspolisen kan närvara.
– Föräldrar ska veta att det finns vuxna ute, det kanske är en förälder vars barn inte kom hem vid midnatt som avtalat, men personen kan inte åka och leta eftersom småsyskon sover, och man kanske är ensamstående. Då kan man ringa oss, vi lägger ut nummer till oss som är ute under helgen i vår Facebookgrupp, avslutar Sara.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.