Meritor i Lindesberg meddelar idag att man avslutar inhyrningar gentemot bemanningsföretagen. Närmare 150 personer berörs.
Meritorfabriken har idag cirka 150 bemanningsanställda, d.v.s. inhyrd personal, och de allra flesta av dem kommer att få lämna sina arbeten under hösten. Orsaken är inte enbart sviktande volymer som det annars normalt brukar röra sig om i sådana här sammanhang. Meritors personalchef, Kerstin Winge, berättar att man gjort stora förändringar på fabriken och att det är förklaringen till dagens tunga besked.
-Det handlar om en omorganisation och effektivisering som gjorts på fabriken. När vi inledde arbetet behövde vi mer personal för att klara produktionen, nu är arbetet genomfört och då måste vi dessvärre säga upp de flesta som togs in i våras när det här påbörjades. Att vi har något mindre volymer idag är sant, men det är alltså inte huvudskälet till att vi måste släppa inhyrd personal, förklarar Kerstin Winge.
Kravet på effektivisering kommer från fabrikens ägare.
Exakt hur många som får lämna sina jobb – och när – är alltså oklart. Man vill inte gärna ge någon siffra eller ett datum.
-Vi vet inte exakt hur många av de 150 som måste lämna fabriken, men det rör sig alltså om de allra flesta som får gå inom de närmaste veckorna.
Produktionen ligger idag på en ”normalnivå” och sysselsätter strax över 1100 personer på fabriken. Prognoserna säger att produktionstakten kommer att ligga kvar här fram till årsskiftet förutsatt att marknaden inte drabbas av något oförutsett hot.
-Vi hoppas naturligtvis att volymerna ökar igen, men idag ser det alltså ut att hålla sig på nuvarande nivå ett tag, avslutar Kerstin Winge.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.