Meritor i Lindesberg meddelar idag att man avslutar inhyrningar gentemot bemanningsföretagen. Närmare 150 personer berörs.
Meritorfabriken har idag cirka 150 bemanningsanställda, d.v.s. inhyrd personal, och de allra flesta av dem kommer att få lämna sina arbeten under hösten. Orsaken är inte enbart sviktande volymer som det annars normalt brukar röra sig om i sådana här sammanhang. Meritors personalchef, Kerstin Winge, berättar att man gjort stora förändringar på fabriken och att det är förklaringen till dagens tunga besked.
-Det handlar om en omorganisation och effektivisering som gjorts på fabriken. När vi inledde arbetet behövde vi mer personal för att klara produktionen, nu är arbetet genomfört och då måste vi dessvärre säga upp de flesta som togs in i våras när det här påbörjades. Att vi har något mindre volymer idag är sant, men det är alltså inte huvudskälet till att vi måste släppa inhyrd personal, förklarar Kerstin Winge.
Kravet på effektivisering kommer från fabrikens ägare.
Exakt hur många som får lämna sina jobb – och när – är alltså oklart. Man vill inte gärna ge någon siffra eller ett datum.
-Vi vet inte exakt hur många av de 150 som måste lämna fabriken, men det rör sig alltså om de allra flesta som får gå inom de närmaste veckorna.
Produktionen ligger idag på en ”normalnivå” och sysselsätter strax över 1100 personer på fabriken. Prognoserna säger att produktionstakten kommer att ligga kvar här fram till årsskiftet förutsatt att marknaden inte drabbas av något oförutsett hot.
-Vi hoppas naturligtvis att volymerna ökar igen, men idag ser det alltså ut att hålla sig på nuvarande nivå ett tag, avslutar Kerstin Winge.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.
Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.