På Turistbyrån hos Gertrud och Alicia finns det kartor, souvenirer och ett gäng tips. Foto: Ida Lindkvist
Turistbyrån guidar besökare till målet
Sommaren fortsätter att rulla på, kanske går det lite för fort. En del har redan hunnit haft sin efterlängtade semester, några har ledigt just nu och ytterligare ett gäng andra har det roliga kvar att se fram emot. Oavsett vilket så har Lindesbergs Turistbyrå öppet alla dagar i veckan och står till förfogande med tips och vetskap.
Inne på Lindesbergs Turistbyrå i stan träffar man idag, tisdag, på Gertrud Jonasson och Alicia Kjellarsson. De har koll på det mesta och delar gärna med sig av tips på besöksmål och andra roliga och spännande aktiviteter att hitta på häromkring i trakterna. Vi är nu inne på den senare delen av juli månad och på Turistbyrån har det stundvis varit lite fart och fläkt för personalen.
– Det rullar på, det har varit en del besökare inne. De kommer stötvis olika dagar, berättar Alicia och Gertrud tillägger:
– Det är väldigt väderberoende!
– Är det fint väder så är det en hel del folk som ringer och kommer in. Det har ökat markant de sista dagarna, framförallt de utländska turisterna, tyskarna till exempel. Men lite segt har det varit i jämförelse med tidigare, men det måste bero på vädret, konstaterar Alicia.
På souvenirbordet finns det lokala varor, men också flertalet älgar i olika varianter, vilket Gertrud intygar är omåttligt populära. Foto: Ida Lindkvist
Men än finns det hopp om att högsäsongen för byrån ska komma igång, och augusti som faktiskt också är en sommarmånad lockar desto fler av de utländska turisterna.
– Det är många som tar semester då i augusti. Svenskar däremot droppar av när skolorna börjar. Så det är alltid ett vägskäl för turistmålen hur länge de ska hålla öppet. En del har bara öppet halva augusti, berättar Gertrud.
I år har man också personal ute vid rastplatsen som står till tjänst, och där råder det kanske lite större cirkulation än inne i stan, i och med bilar som svänger av en kort stund för en bensträckare och en liten paus i körandet.
– Där ute står det ju alltid bilar, men jag tror det har varit lite både och där också, säger Alicia.
De som droppar förbi Turistbyrån är allt som oftast på jakt efter något att hitta på, och den ständigt återkommande frågan är vad man kan göra här i Lindesberg. Alicia fortsätter:
– De frågar vad man kan göra här. Det är den första frågan, sen kan det ju bli mer specifikt. Cykelleder har vi delat ut mycket av.
– Men även paddling och vandring är man intresserade av, säger Gertrud.
Turistbyråns alldeles egna Gertrud och Alicia tipsar om fyra starka och värdefulla guldkorn inom kommungränsen att besöka:
Nostalgibyn i Hosta.
Besökarna kastas rakt tillbaka in i 50-talet, och här finns bland annat café, biograf och retrobutik.
Stripa Gruvmiljö i Guldsmedshyttan.
Gruvområdet är öppet för besökare fram till den nionde augusti och guidade turer görs kontinuerligt.
Siggebohyttans Bergsmansgård.
– Det är kul att det är igång igen, jag såg att kaffestugan är öppen också. Det är jätteviktigt med en helhet, säger Gertrud om besöksmålet.
Plantmarknaden Trädgård och Café.
Inte nog med att där finns ett stort och brett sortiment av plantor, blommor och diverse tillbehör. Man kan också slå sig ner i den mysiga miljön för en fika och barnen kan leka av sig och hälsa på djuren.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
12 december 2025 klockan 18:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...