Med sju minuter kvar av matchen saknades fem viktiga spelare i LIF Lindesberg. Trots en bra spelad match så blev skadan för stor när poängen skulle fördelas. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blv LIF Lindesbergs bästa målgörare med nio fullträffar. Foto: Hasse Persson
Asso Eliassi hann att få med sig två mål innan en skada i första halvlek tog vid. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Två röda kort fällde LIF Lindesberg
Med sju minuter kvar av matchen saknades fem viktiga spelare i LIF Lindesberg. Trots en bra spelad match så blev skadan för stor när poängen skulle fördelas. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blv LIF Lindesbergs bästa målgörare med nio fullträffar. Foto: Hasse Persson
Asso Eliassi hann att få med sig två mål innan en skada i första halvlek tog vid. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Två röda kort fällde LIF Lindesberg
Med två röda kort, en skadad spelare och två frånvarande nyckelspelare så var det hela fem viktiga spelare som försvann från den tillgängliga bänken, när Anderstorp gästade Lindesberg. Matchen höll sig jämn under onsdagskvällen, där de sista sju minuterna blev mardrömsliknande för hemmalaget som var chanslösa i slutminuterna.
Trots att LIF Lindesberg placerar sig i mittskiktet innan onsdagens matchstart, så är det en mycket jämn tabell där alla poängen spelar stor roll för den kommande säsongsavslutningen. Den orangea truppen är strax ovanför det negativa kvalstrecket och ser gärna två nya poäng för att kunna hålla ett större avstånd från de nedre positionerna.
Inför onsdagens match mot Anderstorp stod Lindetruppen tunnare än vanligt. Tobias Warvne och Herman Bosson fanns inte på plats, vilket gav laget dåliga nyheter redan innan matchen var igång. Däremot var det ingen nyhet som var katastrofal.
Fler nyckelspelare fanns med i truppen där Asso Eliassi, Jesper Nilsson och Oskar Cosmo fick kliva fram i gruppen. Trots fyra raka mål från Anderstorp i ett tidigt skede så spelar hemmatruppen sig tillbaka och hinner även ta ledningen med fem minuter kvar.
Även om gästerna hinner att ta en uddamålsledning inför den andra halvleken, så tar även Asso Eliassi på sig en skada med 30 minuter kvar av matchen. LIF Lindesberg fortsätter matchen bra, där hemmalagets mardrömsscenario uppstår mot mitten av den andra halvleken.
Joel Karlström och Oskar Cosmo fick följa matchen från läktaren efter varsitt röda kort. Foto: Hasse Persson
Både Joel Karlström och Oskar Cosmo, två av lagets viktigaste spelare under den aktuella situationen, tilldelas varsitt röda kort med nio minuter mellan dessa. Med fem viktiga spelare utanför planen med sju minuter kvar, så får LIF Lindesberg en omöjlig uppgift. Efter en match med jämna siffror så avgör Anderstorp enkelt med att öka från 25-28 till 28-33.
Resultat LIF Lindesberg-Anderstorps SK
Slutresultat: 28-33 (15-16) Publik: 452 personer Matchvärd: Libo
Målgörare: Jesper Nilsson (9), Oskar Cosmo (6), Martin Boija (4), Jesper Gyllby (3), Asso Eliassi (2), Jesper Jakobsson (2), Viktor Forsberg (1), Joel Karlström (1)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Om några månader kommer Daniel och Carina Larsson inviga den nya ELON-butiken vid Charlottenlunds Handelsområde. Foto: Jennie Einarsson
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
UPPDATERAD. Personalen vid Cummins Meritor i Lindesberg har utrymts på grund av kraftig rökutveckling i avdelningen ”Smedjan”. Enligt SOS Alarm skall det i nuläget inte röra sig om en brand med öppna lågor.
– Det är stor rökutveckling och man har utrymt fabriken. Räddningstjänsten är på plats, kommenterar larmoperatör vid SOS Alarm.
Ingen ambulans är kallad till platsen. Larmet inkom strax före klockan 13 på tisdagen.
REPLIK: Bra att du börjat fundera över det tokiga att öka klyftan mellan stad och land genom att anvisa plats för livsmiljöförstörande vindkraft. Siffrorna som nämndes i första insändaren gällande Lindesbergs kommuns negativa befolkningsutveckling är rena fakta från SCB, dem behöver man förhålla sig till.
INSÄNDARE/DEBATT: Beroende och skadligt bruk av alkohol och narkotika är ett växande samhällsproblem som kräver omedelbar och långsiktig uppmärksamhet. I Statens offentliga utredningar (SOU 2023:62) föreslås ett flertal åtgärder för att förbättra vård, stöd och forskning inom området. En central del av förslagen handlar om att säkerställa att kompetensförsörjningen inom vård och socialt arbete stärks, samt att forskningen får mer fokus och resurser. En myndighet ska fungera som en pådrivande kraft för att se till att dessa insatser blir både effektiva och hållbara. Men frågan om hur vi bäst hanterar beroendeproblematiken är inte enkel. Vi måste hitta en balans mellan att förebygga, behandla och samtidigt minska skadorna för dem som redan är drabbade.
Funkisveckan i Lindesberg – se hela programmet
Nu rockar vi sockorna i Lindesberg! Med start måndag 17 mars drar en fullspäckad Funkisvecka igång på Grenverket och Studieförbundet Vuxenskolan ...
FotoFredag: Världens mest använda kamera
Digitalkameror och systemkameror var länge de bästa man kunde fotografera med - och är det fortfarande - men sedan några år tillbaka har kameran ...
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.
Lindesbergs kommun har tagit fram ett förslag till en vindbruksplan, där syftet är att den ska visa lämpliga områden för vindkraft inom kommunen och ge en tydlig inriktning för framtida vindkraftsetableringar. Under tisdagskvällen hölls ett samrådsmöte i Storåskolans matsal, där invånarna fick komma med synpunkter och frågor gällande planen.
Det var en stor glädje i Lindehov efter att Lindlöven utklassat Boden med 5-1 och därmed kvitterat ställningen i slutspelet mot Boden. Nu väntar en avgörande bortamatch på onsdag. Foto: Timmy Lundegård
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.