Arkivfoto: Hasse Persson

Uppåtgående form trots en ny förlust

Det blev en tuff match som väntade Linde Volley när tabellfyran Sollentuna gästade Lindesberg Arena under lördagseftermiddagen. Efter en förlust i det första setet under lördagens match mot tabellfyran Sollentuna så jämnade matchen ut sig när hemmalaget Linde Volley såg ut att gå mot årets första setseger.

Av de två kvarvarande hemmamatcherna av säsongen så fick Linde Volley ta sig an det tabellmässigt ”lättare” motståndet i form av tabellfyran Sollentuna innan nästa motståndarlag, det obesegrade, Engelholm besöker Lindesberg om två veckor.

En nyhet inom laget var att poänggöraren Katrina ”Kat” Janssen närmar sig sin ordinarie position i laguppställningen men fick på grund av fortsatta känningar i foten ingripa som libero tillsammans med lagets ordinarie libero Merta Sjögren.

Med matchen igång spelade bortalaget Sollentuna sig till en tidig ledning där Linde senare tog matchens första time-out med 1-8 på poängtavlan.
Trots ett bra försvar hos hemmalaget där den unga spelaren Zita Kelecsényi fick visa upp sig både inom försvaret med även som poänggörare inför hemmapubliken så fortsatte Sollentuna sin poängskörd och utökade sin ledning vilket gjorde att Linde fick svårt att komma ikapp.

Det andra setet inleddes som det förra slutade, Sollentuna tog en tidig ledning och trots en poäng till Linde-laget via Laura Reeks så var det ett till synes liknande set som skulle spelas där bortalaget inledde i ledning med 1-4.

Med ett nytt underläge på sin sida så började Linde Volley att spela tillbaka där hemmalaget plockade fyra raka poäng där Linnea Skogsberg, Antonia Babic och Braedyn Tutton spelade in varsin anfallspoäng där den sistnämnda lyckades med en fin servepoäng.

Sollentuna lämnade in setets första time-out och med det så var matchen igång på riktigt, efter ett tufft spel från motståndarlaget lyckades de spela upp sig till 8-12 där Linde via fina servar från Sofie Fahlin och ett snabbt anfall från Laura Reeks spelade tillbaka laget i matchen till 12-12.

Motståndarlaget gjorde därefter ett nytt försök att hålla avstånd från Linde Volley men 12-16 på poängtavlan så lyckades hemmalaget åter igen spela sig till kvittering där Emilia Johansson fick igenom bollen vid dubbla tillfällen, med 17-17 lyckades Linde ta över ledningen efter en blockering från Braedyn Tutton.

Med den knappa ledningen så gjorde Linde ett försök att hålla den hela vägen till den 25:e setpoängen men med två anfallsmissar mot slutet så lyckades Sollentuna att ta över ledningen på nytt och avgjorde setet med det jämna resultatet 21-25.

– Det känns mycket som ett mentalt spel just nu, vi har en bra mentalitet i laget men vi måste hitta ett sätt att hålla upp det genom alla 25 setpoängen istället för att hålla det för några poäng här och där, menar ”Matchens Lirare” Braedyn Tutton efter lördagens match.

Trots att hemmalaget inte har vunnit en match sedan november så har Linde Volley siktet inställt på att göra sig så bra som möjligt inför SM-slutspelen i slutet av månaden och trots en ny förlust och bara någon tabellpoäng ifrån att missa en kvartsfinalplats så ser lagets poänggörare Braedyn Tutton inga problem med en ny förlust bakom sig.

– Förlusterna tar såklart en del på självförtroendet men laget består av tuffa tjejer som ständigt gör det de ska, samtidigt vet vi att varje match är en ny match där det är att släppa det gamla, lära dig av misstagen, ta med dig de positiva och röra sig framåt så förhoppningsvis kommer självförtroendet vara på topp när vi når slutspelen som är vårat stora mål, menar Braedyn som även kommenterar lagets nuvarande placering i tabellen.

– Skulle Lund gå om oss i tabellen så innebär det att vi kommer få spela några extra matcher för att ta oss till kvartsfinalen, jag tror inte att det kommer att vara några problem för oss eftersom vi vid det tillfället bör spela med full styrka då alla viktiga spelare borde vara tillbaka efter säsongens skador.

Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 0-3 (13-25, 21-25, 14-25)
Publik: 83 personer

Poänggörare: Emilia Johansson (8), Braedyn Tutton (8), Antonia Babic (5), Laura Reeks (5), Linnea Skogsberg (3), Sofie Fahlin (3), Zita Kelecsényi (1)

Matchens Lirare: Braedyn Tutton

Nästa hemmamatch: Söndagen 23:e februari vs Engelholm i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 8 februari 2020 klockan 19:26

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vem granskar vem i Lindesberg? Därför krävs en oberoende utredning av kommunens intressekonflikter

Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.

2 juli 2025 klockan 10:11 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär ...

Tormek bjuder på en sommarutställning utöver det vanliga. Foto: Jennie Einarsson

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.

30 juni 2025 klockan 09:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Värstingbil. Scania upphottad av Jan Kårwik. Foto: Anna Fryxell

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.

29 juni 2025 klockan 13:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets ...
27 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.

26 juni 2025 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just...

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är ...

Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 lvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.

24 juni 2025 klockan 09:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar...

Lista: Här firas midsommar

Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder ...

Foto: Camilla Lagerman

Villa som brann i vintras brann igen

En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.

18 juni 2025 klockan 13:28 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ...
17 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nämnden röstade för att lägga ned Vedevågs skola: ”Nödvändigt”
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) p...
16 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Trio döms till hårda fängelsestraff för våldtäkter mot barn
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes ...
16 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

2025-06-06

2025-06-05

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-03 08:33