Den så kallade utmaningsrätten har införts i ett 20-tal kommuner i landet. Syftet med utmaningsrätten är att privata entreprenörer kan få överta arbeten som traditionellt sköts av kommunala förvaltningar – om entreprenören kan erbjuda valuta för pengarna så att säga.
Utmaningsrätten har kallats för den okända marknaden. Och det finns mycket pengar att tjäna för den privata entreprenören. Enligt beräkningar rör det sig om summor upp till 1 000 miljarder kronor inom dessa ramar, räknat på landets samtliga kommuner.
Utmaningsrätten har införts i totalt 22 kommuner hittills. Närmast oss ligger Örebro med i framkant. Men om eller när denna marknad blir tillgänglig i Lindesberg, är en fråga som fortfarande är svävande. Kommunalrådet Anders Larsson är dock inte främmande för att lägga arbeten på entreprenad.
-Det är inte vem som gör arbetet som är viktigast. Det är att arbetet utförs på ett bra sätt och till en så låg kostnad som möjligt. Kan en privat företagare erbjuda bättre kvalitet till en lägre kostnad, så är det naturligtvis en vinst för kommunen och skattebetalarna, säger Larsson.
Utmaningsrätten har ännu inte diskuterats i Lindesberg. Anledningen sägs vara att man inte har hunnit ännu.
-Vi har inte pratat något om det ännu med anledning av att vi redan har väldigt många bollar i luften. Det är en fråga om prioriteringar. Utmaningsrätten är intressant, men just idag har vi inte möjlighet att sätta oss in i frågan utan får ta upp det vid ett senare tillfälle, förklarar kommunalrådet.
Fotnot: Utmaningsrätten riktar sig till arbeten som är icke myndighetsutövande, t ex gräsklippning på fotbollsplaner, köra ismaskin i en eller flera ishallar, sköta kommunens flaggor, parkarbeten och renhållning med mera.
Så här har Uddevalla kommun gjort: klicka här
En röd matta för entreprenörskap
Utmaningsservice
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!