Den så kallade utmaningsrätten har införts i ett 20-tal kommuner i landet. Syftet med utmaningsrätten är att privata entreprenörer kan få överta arbeten som traditionellt sköts av kommunala förvaltningar – om entreprenören kan erbjuda valuta för pengarna så att säga.
Utmaningsrätten har kallats för den okända marknaden. Och det finns mycket pengar att tjäna för den privata entreprenören. Enligt beräkningar rör det sig om summor upp till 1 000 miljarder kronor inom dessa ramar, räknat på landets samtliga kommuner.
Utmaningsrätten har införts i totalt 22 kommuner hittills. Närmast oss ligger Örebro med i framkant. Men om eller när denna marknad blir tillgänglig i Lindesberg, är en fråga som fortfarande är svävande. Kommunalrådet Anders Larsson är dock inte främmande för att lägga arbeten på entreprenad.
-Det är inte vem som gör arbetet som är viktigast. Det är att arbetet utförs på ett bra sätt och till en så låg kostnad som möjligt. Kan en privat företagare erbjuda bättre kvalitet till en lägre kostnad, så är det naturligtvis en vinst för kommunen och skattebetalarna, säger Larsson.
Utmaningsrätten har ännu inte diskuterats i Lindesberg. Anledningen sägs vara att man inte har hunnit ännu.
-Vi har inte pratat något om det ännu med anledning av att vi redan har väldigt många bollar i luften. Det är en fråga om prioriteringar. Utmaningsrätten är intressant, men just idag har vi inte möjlighet att sätta oss in i frågan utan får ta upp det vid ett senare tillfälle, förklarar kommunalrådet.
Fotnot: Utmaningsrätten riktar sig till arbeten som är icke myndighetsutövande, t ex gräsklippning på fotbollsplaner, köra ismaskin i en eller flera ishallar, sköta kommunens flaggor, parkarbeten och renhållning med mera.
Så här har Uddevalla kommun gjort: klicka här
En röd matta för entreprenörskap
Utmaningsservice
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.