”Må Lindesberg skolstad aldrig bli färdig” Det var en förhoppning som Skolöverstyrelsens chef Hans Löwbeer gav uttryck för, när Lindeskolan startade för 50 år sedan. Så började det – det är också rubriken på den utställning som i dagarna sätts upp i entrén på Lindesberg Arena.
Lindeskolan fyller 50 år den 25 september. Fram till dess blir det en massa aktiviteter. Siv Kalmö och Inger Ohlsson har precis gjort färdig en utställning som står på arenan under terminstid och på biblioteket i sommar. Och det är egentligen flera utställningar, för de kommer att byta bilder och texter – kanske varje månad – för att på det viset spegla olika aspekter på skolans liv.
– Det kan handla om skolans vardag med t ex undervisningssituationer, friluftsdagar, musikalerna, när det under det som hette TTF – timme till förfogande – kom artister som t ex Cornelis Vreeswijk och Östen Warnerbring, karnevalerna.., säger Siv Kalmö, nu pensionerad lärare som förvaltar bortgångne maken Leif Kalmös många bilder från tiden som lärare i franska och tyska. Siv Ohlsson, som annars sysslar med bl a schemaläggning, är lika road av det här jubileumsarbetet och hon tar fram de årsböcker som givits ut under åren 1978 – 2005. De berättar om dragkamperna mellan elever och lärare som gick över Bottenån, där det lag som stod på Loppholmen hade bättre fäste och alltid vann.

Första steget är alltså att berätta hur det hela började. När i mars 1963 det första ”historiska spadtaget för nya Lindeskolan togs av skolstyrelsens ordförande faktor Gustav Larsson i kretsen av en grupp uppklädda herrar. ”förr odlades kålrötter på Tredingsjorden. Nu odlas lärdom i ny skolstad ” deklareras på utställningsskärmen. Lindeskolan var unik på det sättet att både kommunen och landstinget stod bakom bygget och all sorts utbildning samlades på ett ställe. Vid invigningen var landstingsman Börje Sjöholm glad över att denna milstolpe nåtts. Skolan lyckönskades av skolfolk från grannkommuner som Ramsberg och Frövi köping till denna satsning som gjorts för bygdens ungdom.. Hösten 1965 började runt 60 på den nya Lindeskolan.
Den 21 maj 1968 gick de sista studenterna ut, som tog den gamla studentexamen. 1964 års gymnasiereform lade grunden för det som är dagens gymnasieskola. I utställningen finns Leif Kalmös bilder och texterna står Per-Erik Gustafsson för – en av studenterna då.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.