”Må Lindesberg skolstad aldrig bli färdig” Det var en förhoppning som Skolöverstyrelsens chef Hans Löwbeer gav uttryck för, när Lindeskolan startade för 50 år sedan. Så började det – det är också rubriken på den utställning som i dagarna sätts upp i entrén på Lindesberg Arena.
Lindeskolan fyller 50 år den 25 september. Fram till dess blir det en massa aktiviteter. Siv Kalmö och Inger Ohlsson har precis gjort färdig en utställning som står på arenan under terminstid och på biblioteket i sommar. Och det är egentligen flera utställningar, för de kommer att byta bilder och texter – kanske varje månad – för att på det viset spegla olika aspekter på skolans liv.
– Det kan handla om skolans vardag med t ex undervisningssituationer, friluftsdagar, musikalerna, när det under det som hette TTF – timme till förfogande – kom artister som t ex Cornelis Vreeswijk och Östen Warnerbring, karnevalerna.., säger Siv Kalmö, nu pensionerad lärare som förvaltar bortgångne maken Leif Kalmös många bilder från tiden som lärare i franska och tyska. Siv Ohlsson, som annars sysslar med bl a schemaläggning, är lika road av det här jubileumsarbetet och hon tar fram de årsböcker som givits ut under åren 1978 – 2005. De berättar om dragkamperna mellan elever och lärare som gick över Bottenån, där det lag som stod på Loppholmen hade bättre fäste och alltid vann.

Första steget är alltså att berätta hur det hela började. När i mars 1963 det första ”historiska spadtaget för nya Lindeskolan togs av skolstyrelsens ordförande faktor Gustav Larsson i kretsen av en grupp uppklädda herrar. ”förr odlades kålrötter på Tredingsjorden. Nu odlas lärdom i ny skolstad ” deklareras på utställningsskärmen. Lindeskolan var unik på det sättet att både kommunen och landstinget stod bakom bygget och all sorts utbildning samlades på ett ställe. Vid invigningen var landstingsman Börje Sjöholm glad över att denna milstolpe nåtts. Skolan lyckönskades av skolfolk från grannkommuner som Ramsberg och Frövi köping till denna satsning som gjorts för bygdens ungdom.. Hösten 1965 började runt 60 på den nya Lindeskolan.
Den 21 maj 1968 gick de sista studenterna ut, som tog den gamla studentexamen. 1964 års gymnasiereform lade grunden för det som är dagens gymnasieskola. I utställningen finns Leif Kalmös bilder och texterna står Per-Erik Gustafsson för – en av studenterna då.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.