”Må Lindesberg skolstad aldrig bli färdig” Det var en förhoppning som Skolöverstyrelsens chef Hans Löwbeer gav uttryck för, när Lindeskolan startade för 50 år sedan. Så började det – det är också rubriken på den utställning som i dagarna sätts upp i entrén på Lindesberg Arena.
Lindeskolan fyller 50 år den 25 september. Fram till dess blir det en massa aktiviteter. Siv Kalmö och Inger Ohlsson har precis gjort färdig en utställning som står på arenan under terminstid och på biblioteket i sommar. Och det är egentligen flera utställningar, för de kommer att byta bilder och texter – kanske varje månad – för att på det viset spegla olika aspekter på skolans liv.
– Det kan handla om skolans vardag med t ex undervisningssituationer, friluftsdagar, musikalerna, när det under det som hette TTF – timme till förfogande – kom artister som t ex Cornelis Vreeswijk och Östen Warnerbring, karnevalerna.., säger Siv Kalmö, nu pensionerad lärare som förvaltar bortgångne maken Leif Kalmös många bilder från tiden som lärare i franska och tyska. Siv Ohlsson, som annars sysslar med bl a schemaläggning, är lika road av det här jubileumsarbetet och hon tar fram de årsböcker som givits ut under åren 1978 – 2005. De berättar om dragkamperna mellan elever och lärare som gick över Bottenån, där det lag som stod på Loppholmen hade bättre fäste och alltid vann.

Första steget är alltså att berätta hur det hela började. När i mars 1963 det första ”historiska spadtaget för nya Lindeskolan togs av skolstyrelsens ordförande faktor Gustav Larsson i kretsen av en grupp uppklädda herrar. ”förr odlades kålrötter på Tredingsjorden. Nu odlas lärdom i ny skolstad ” deklareras på utställningsskärmen. Lindeskolan var unik på det sättet att både kommunen och landstinget stod bakom bygget och all sorts utbildning samlades på ett ställe. Vid invigningen var landstingsman Börje Sjöholm glad över att denna milstolpe nåtts. Skolan lyckönskades av skolfolk från grannkommuner som Ramsberg och Frövi köping till denna satsning som gjorts för bygdens ungdom.. Hösten 1965 började runt 60 på den nya Lindeskolan.
Den 21 maj 1968 gick de sista studenterna ut, som tog den gamla studentexamen. 1964 års gymnasiereform lade grunden för det som är dagens gymnasieskola. I utställningen finns Leif Kalmös bilder och texterna står Per-Erik Gustafsson för – en av studenterna då.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.