Övre raden fr. v Nils Detlofsson (L), Anders Persson (LPo). Nedre raden fr. v Tomas Klockars (M), Tom Persson (SD) och Markus Lundin (KD). Foto: Privat

Vad får man gjort i Lindesbergs kommun på 365 dagar?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi politiska partier i den styrande majoriteten påbörjade resan mot en tryggare och attraktivare kommun vid årsskiftet 2023. Sverigedemokraterna, Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Landsbygdspartiet Oberoende presenterade i mitten av januari det dokument som blev vår politiska plattform. Viljeinriktningen i dokumentet speglar vår gemensamma politik och ledorden är ordning och reda, trygghet och demokrati.

Vi lever idag i tider av inflation, stor pensionsskuld, utanförskap och osäkra ekonomiska förutsättningar. Ett nytt politiskt styre har såklart höga förväntningar på sig. Trots att många av oss är nya i uppdragen har vi i samarbetet känt ett stort engagemang för att leverera bra och viktig politik samtidigt som vi ibland fått bita i det sura äpplet. Främst när det kommit till den dystra bilden utav hur verkligheten ser ut och vad vi på kort och lång sikt har makt att förändra och genomföra.

Vi tror på det kommunala kärnuppdraget och att varje skattekrona ska användas resurseffektivt för att i slutändan skapa en stark ekonomi som håller över tid och ett så tryggt och attraktivt samhälle det bara går.

Vi vill med denna artikel vid årets slut låta er boende och verksamma i kommunen få veta att vi fått saker gjorda trots den långa uppförsbacke vi börjat trampa oss uppför.

• Vi har lagt en första ansvarsfull och genomtänkt budget utifrån de ekonomiska förutsättningarna.
• Vi har skapat ett likvärdigt system för gymnasielever att få skolskjuts (elevresor) till Lindeskolan.
• Vi har stoppat och tagit omtag i alla orimliga och kostnadsdrivande projekt.
• Vi har tagit ett omtag i framtidens återvinningscentral.
• Vi har tagit tydliga ställningstaganden gentemot Regionen i allt från kollektivtrafikfrågor till sjukvård.
• Vi har påbörjat arbetet med en långsiktig plan för VA kollektivet (vatten och avlopp).
• Vi har startat en utredning om att installera trygghetskameror i Lindesberg.
• Vi utökar budgeten för revisionen. Granskning av kommunens verksamheter är väldigt viktigt.
• Vi har skjutit upp arbetet med Kristinavägen för att få mer inspel från allmänhet och näringsidkare.
• Vi uppdrar åt kommundirektören att ta fram en handlingsplan för budget i balans och ge förslag på en framtida effektiv organisation.
• Vi bygger ut och rustar förskolan Björken.
• Vi utreder mindre barngrupper i förskolan.
• Vi ser till att förskolans personal får en studiedag till på hösten för att bättre kunna planera till exempel inskolningar.
• När det gäller trygghet i skolan har vi börjat sätta upp trygghetskameror i våra skolor med ett positivt resultat.
• När det gäller demokratiutveckling har vi startat en elevrådsutbildning för högstadiet och gymnasiet.
• Vi har startat en utredning för att inrätta en så kallad jourskola i kommunen för att bättre kunna hantera utåtagerande och våldsamma elever.
• Vi har startat en kontaktpolitikerverksamhet i nämnden för att vi ska ha bättre kontakt med skolverksamheterna.
• Vi har förbättrat det pedagogiska priset för våra anställda inom barn och utbildningsförvaltningen.
• Vi har initierat till en kombinationsutbildning till servicemedarbetare som är ett samarbete mellan socialnämnden och tillväxtnämnden. Det här innebär att man som språksvag får en utbildning som gör att man blir anställningsbar inom omsorgen och där har möjlighet till en karriärförflyttning, från servicemedarbetare till undersköterska och vidare.
• Vi har i samband med detta tagit bort det dyra projektet ”språkombud” som i all hast startades upp för att dölja misstag, som att anställa människor i beroendeställning och utan tillräckliga kunskaper i svenska språket.
• Vi har tagit ett omtag i byggnation av ett nytt särskilt boende då de tidigare planerna att fullt ut använda före detta Stadsskogsskolans verksamhetsbyggnad blev alldeles för kostsam.
• Vi initierar en genomlysning av socialförvaltningen för att identifiera brister och hitta kostnadseffektivitet för att hantera år av underskott.
• Vi har genomfört sommarkollo för seniorer 2023 trots slopade statsbidrag.
• Vi har infört samhällsorientering inom SFI (svenska för invandrare).
• Vi har invigt våra gemensamma nyrenoverade lokaler på mötesplats Grenverket (Lindesbergs bibliotek).
• Vi har delat ut ca 2,4 miljoner kronor till föreningar, idrottsförbund och studieförbund.
• Vi har haft den lägsta arbetslösheten i Lindesbergs kommun någonsin (5,7% av personer i arbetsför ålder).
• Vi har lagt ca 2,7 miljoner kronor på att rusta Fellingsbrobadet.
• Vi påbörjar en förstudie om åtgärdsplan kring Stripa gruvmiljö för att säkerställa att vi kan visa upp våra kulturmiljöer på ett säkert sätt.

… allt det här och mycket mer.

Vi lovar inte allt till alla men vi lovar att göra vårt bästa för er som bor, verkar, besöker och betalar skatt i Lindesbergs kommun.

Vi från den politiska majoriteten vill önska er alla en god jul och ett gott nytt 2024!

Sverigedemokraterna

Moderaterna

Kristdemokraterna

Landsbygdspartiet Oberoende

Liberalerna

Publicerad 5 januari 2024 klockan 15:07

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Daniel Andersson. Foto: Liberalerna. Montage.

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.

8 september 2026 klockan 09:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.

4 september 2026 klockan 12:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Ali Jamal Yassin, ordförande Bergslagens IF. Foto: Privat

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.

1 september 2026 klockan 09:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
28 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-09-11 07:04