Vänsterpartiets Erik Löf överraskade många då han, i Barn- och utbildningsnämndens arbetsutskott i förra veckan, gav Socialdemokraterna sin röst och därmed gav majoritet till ett förslag som innebär minskat bidrag till friskolorna med 10 procent. Nu har Vänsterpartiet ångrat sig.
När frågan kommer upp på torsdag har inte Socialdemokraterna längre majoritet i sitt förslag. Detta meddelar Vänsterpartiet i ett pressmeddelande. Anledningen till att man har tänkt om, och inte längre ger Arnold Bengtsson stöd i frågan, beror på att man nu sett effekterna av förslaget.
-Efter att vi gått igenom detaljerna och sett effekterna av det här sparförslaget så har vi tänkt om. Vi tänker inte ge vårt stöd till förslaget, säger Erik Löf.
Det omdiskuterade sparförslaget, som Arnold Bengtsson önskar driva igenom, skulle innebära att 10 procent, eller 450 000 kr, av friskolornas bidrag tas bort.
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.
Attentatet på Campus Risbergska i Örebro har satt djupa spår nationellt och internationellt. Många vittnesmål och röster har hörts i media sedan i tisdags – dock kan ord sällan beskriva det trauma som uppstår för den som har upplevt skräcken på riktigt. LindeNytt har varit i kontakt med en person från Lindesberg, som var en av de som blev fast mitt i mardrömmen den här dagen. Gömd inne på en toalett hör vederbörande vad som sker utanför – och väntar bara på att bli nästa offer.
Efter tisdagens skjutning vid Campus Risbergska i Örebro, där ett tiotal personer omkom, beslutade Barn- och utbildningsförvaltningen i Lindesberg att personal från elevhälsan ska finnas på plats vid kommunens samtliga skolor och förskolor under onsdagen för att fånga upp elever som har behov av att prata.
Strax efter lunchtid på tisdagen larmades polis till Campus Risbergska skolan i Örebro med anledning av pågående dödligt våld. Sedan dess har en omfattande insats pågått kring skolan, med poliser från flera län, efter att flera personer skottskadats. Nu går Region Örebro län upp i stabsläge med anledning av attacken, där även Lindesbergs lasarett ingår.
På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i privat regi och med Mia Konradsson bakom rodret. Efter att de två band(ag)en klippts – ett vid trappan och ett vid handikapprampen – bjöd Mia in till öppet hus, där alla fick möjlighet att se sig omkring i de nyrenoverade lokalerna.
Under det nya årets första dagar följde jag utvecklingen kring årets första meteorsvärm – Kvadrantiderna – som passerade Sverige och hade sin ”peak” den tredje januari då man kunde se upp till 80 stjärnfall i timmen.
Det var inte någon större dramatik när Guldsmedshytte SK jagade tre nya tabellpoäng mot Kungsör under tisdagen. Med 3-0 efter 39 spelade minuter så var segern som inhämtad mot tabelljumbon. En viktig seger för Hytta som inför grundseriens sista fyra matcher måste plocka minst två segrar för att hinna ikapp Fagersta om den önskvärda slutspelsplatsen.
– Det blir tufft men vi ser fram emot utmaningen, säger Filip Nyberg.
En sträcka på 50 meter av Strandpromenaden kommer under nästa vecka att stängas av för fotgängare och cyklister. Anledningen är att man funnit förändringar i marken som kan innebära fara för allmänheten.