Fatlum Ahmeti är tillbaka på handbollsplanen! LIF:s mittsexa fick tidigare i veckan beskedet att knäskadan nu är helt återställd och att han kan gå för fullt igen. Om det blir spel i seriepremiären nästa lördag är dock oklart.
Den 24:e september förra året gick Fatlum Ahmetis vänstra knä sönder. Nästan ett år senare har mittsexan och LIF Lindesberg fått det besked som man så länge väntat på. I tisdags var Fatlum tillbaka hos läkarteamet, där han förklarades som återställd från skadan.
– Det saknades styrka senast jag var där, men nu sa de att det såg bättre ut. Så nu är det bara att träna och komma igång med laget. Det var länge sen jag spelade match, säger 25-åringen.
Friskförklaringen kommer som en trevlig present lagom till LIF:s säsongsstart. Laget har sin Allsvenska premiär nästa lördag hemma mot Rimbo Roslagen, men om det blir en comeback redan då är osäkert.
– Jag har faktiskt inte pratat med tränarteamet. Men vi får se, det är en vecka kvar som sagt. Blir det inget så blir det inget, jag har inte bråttom, konstaterar Fatlum.
Men tror du att ni kommer att ta det lugnt i början och sedan låta dig spela mer och mer?
– Jag har ingen aning. Det här kommer hastigt och jag fick beskedet i tisdags, så jag vet inte. Jag har inte haft någon diskussion alls med tränargruppen än. Vi tar det steg för steg.
”Man har tränat hårt och det är skönt”
Bortsett från sina fem minuter före den olyckliga skadan missade Fatlum hela fjolårssäsongen. Att nu han kämpat sig tillbaka är något som han gläds väldigt mycket åt.
– Ja, det var jävligt längesen jag gick sönder. Man har tränat hårt och det är skönt, ler Fatlum och berättar om vägen tillbaka.
– Jag har hållit igång och tränat på, men med andra grejer. Det har ju inte varit så mycket matchspel. Det har varit mycket gym, rehab och övningar som de andra sluppit undan haha.
25-åringen har kunnat vara med på hela LIF:s försäsong hittills, men utan att kunna belasta knäet ordentligt. Det kommer det att bli skillnad på framöver. Efter tisdagens positiva besked från läkarna är Fatlum redo att växla upp sin egna försäsong.
– Jag ska vara med på hela passen och köra samma som alla. Det ska inte vara någon skillnad mellan mig och de andra.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.