Fatlum Ahmeti är tillbaka på handbollsplanen! LIF:s mittsexa fick tidigare i veckan beskedet att knäskadan nu är helt återställd och att han kan gå för fullt igen. Om det blir spel i seriepremiären nästa lördag är dock oklart.
Den 24:e september förra året gick Fatlum Ahmetis vänstra knä sönder. Nästan ett år senare har mittsexan och LIF Lindesberg fått det besked som man så länge väntat på. I tisdags var Fatlum tillbaka hos läkarteamet, där han förklarades som återställd från skadan.
– Det saknades styrka senast jag var där, men nu sa de att det såg bättre ut. Så nu är det bara att träna och komma igång med laget. Det var länge sen jag spelade match, säger 25-åringen.
Friskförklaringen kommer som en trevlig present lagom till LIF:s säsongsstart. Laget har sin Allsvenska premiär nästa lördag hemma mot Rimbo Roslagen, men om det blir en comeback redan då är osäkert.
– Jag har faktiskt inte pratat med tränarteamet. Men vi får se, det är en vecka kvar som sagt. Blir det inget så blir det inget, jag har inte bråttom, konstaterar Fatlum.
Men tror du att ni kommer att ta det lugnt i början och sedan låta dig spela mer och mer?
– Jag har ingen aning. Det här kommer hastigt och jag fick beskedet i tisdags, så jag vet inte. Jag har inte haft någon diskussion alls med tränargruppen än. Vi tar det steg för steg.
”Man har tränat hårt och det är skönt”
Bortsett från sina fem minuter före den olyckliga skadan missade Fatlum hela fjolårssäsongen. Att nu han kämpat sig tillbaka är något som han gläds väldigt mycket åt.
– Ja, det var jävligt längesen jag gick sönder. Man har tränat hårt och det är skönt, ler Fatlum och berättar om vägen tillbaka.
– Jag har hållit igång och tränat på, men med andra grejer. Det har ju inte varit så mycket matchspel. Det har varit mycket gym, rehab och övningar som de andra sluppit undan haha.
25-åringen har kunnat vara med på hela LIF:s försäsong hittills, men utan att kunna belasta knäet ordentligt. Det kommer det att bli skillnad på framöver. Efter tisdagens positiva besked från läkarna är Fatlum redo att växla upp sin egna försäsong.
– Jag ska vara med på hela passen och köra samma som alla. Det ska inte vara någon skillnad mellan mig och de andra.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.