Myskvällar framför den öppna spisen, eller avkopplande stunder i bubbelbadet. I gamla Baptistkyrkan gör man verklighet av det många av oss bara drömmer om. Här prioriteras vardagslyx och unika lösningar för ett trevligare boende.
Fortfarande krävs det en stor portion fantasi för att ”se” lägenheterna där framför sig. På golvet ligger det fortfarande mängder av bråte och byggmaterial. Men när vi blundar för allt vad gipsskivor, reglar, brädor, verktyg, kakel, damm och isoleringsmaterial heter, så ser man det färdiga resultatet framför sig.
Vi kliver in i ett framtida badrum i en av trerummarna på nedervåningen. Här har man visserligen inte ens hunnit bygga några väggar, men vi får förklarat för oss hur det ska se ut.
-Här ska det stå ett bubbelbadkar och själva rummet kommer inte att vara traditionellt med räta vinklar. Arkitekten har ritat många unika lösningar för lägenheterna och det tror jag folk kommer att uppskatta väldigt mycket, förklarar Hans ”Basse” Eriksson, JCW Bygg, när han visar oss runt i huset.
I samma lägenhet kommer det att bli en öppen spis i vardagsrummet. Och den kommer inte enbart vara en prydnad utan är OK att elda i. Totalt två av lägenheterna kommer att ha detta lilla extra i kanten.
En trappa upp håller ”Basse” på med kakelsättning i ett annat våtutrymme. Även om detta rum följer lite mer av det traditionella vad gäller ”fyrkantighet”, så har arkitekten ändå funnit något mer annorlunda sätt att inreda rummet på.
-Ja, det är ju lite ovanligt att man placerar duschkabinen så här i mitten av rummet, men å andra sidan är det lite roligt. Man måste ju inte alltid placera duschen i ett hörn, som annars är det vi är vana att se, säger han och plockar vidare med kakelplattorna.
Totalt sju lägenheter kommer att stå klara för inflytt under våren 2008. En av dessa kommer dock bli färdig så tidigt som i februari. Här nedan finns uppgifter på lägenheternas storlek samt hyran som kommer att gälla för respektive.
1 rok nedre plan – 33 m2 – månadshyra 2925 kr
1 rok övre plan – 36 m2 – månadshyra 3395 kr
2 rok nedre plan – 66 m2 – månadshyra 5610 kr
2 rok övre plan – 66 m2 – månadshyra 5880 kr
3 rok övre plan – 94 m2 – månadshyra 7691 kr
3 rok nedre plan – 104 m2 – månadshyra 8550 kr
4 rok – i två plan – 125 m2 – månadshyra 9986 kr
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.