Lindlöven är tillbaka! Efter en mycket stark inledning av säsongen var det inte mycket som gick lagets väg och förlusterna duggade tätt. För bara några veckor sedan gick det så långt att tränare Göran Sjöö valde att kliva av och lämnade samtidigt över rodret till assisterande tränare Tomas Östlund. Då kom vändningen!
Östlund hävdar att han egentligen inte har styrt om spelet nämnvärt mycket. Men vad är det då som vänt förlust till vinst?
Tomas ger all kredit till laget, det är deras förtjänst, säger han.
-Jag tycker det är killarna som ska ha äran för det här. Jag har bara flyttat upp vårt spel genom mer offensivt spel. Tidigare blev vi alltid fast nere i hörnen, nu flyttar vi upp och täpper till i mittzon. Då skapar vi mer tryck mot mål, säger han.
Lövens träningspass har haft mer av ämnet ”styrspel” på schemat sedan Östlund tog över. Detta är också en viktig ingrediens i den vinnanden menyn.
-Ja, och jag tycker killarna har blivit mycket bättre på det nu när vi kört ganska hårt på just styrspelet under träning. Det ger resultat i matcherna också, förklarar han.
I onsdags kväll mötte Lindlöven Linden i sista matchen för i år. Löven gick ut på Lindehovs is med skyhöga krav på sig. En förlust hade nämligen varit direkt avgörande för lagets fortsättning.
Efter årsskiftet drar den så kallade fortsättningsserien igång och då gäller det att ha poängen med sig.
Nu vann Lindlöven mötet och klättrade till sjätte plats i tabellen. Vinsten ger Löven sex bonuspoäng med sig till fortsättningsserien efter nyår.
-Det här känns jättebra och nu går vi till julvila med stort självförtroende. Vi ser fram emot det fortsatta spelet och har bara ett mål där – framåt, kommenterar Tomas Östlund, Lövens nye tränare.
I årets fortsättningsserie är upplägget nytt och betydligt mer intressant jämfört med förra året. Lag 1 i fortsättningsserierna (där Lindlöven spelar samt Stockholmserien) går till Play Off 1 mot varandra. Vinnaren i Play Off 1 spelar Play Off 2 mot lag 3 i Allettan. Vinnaren i Play Off 2 går till Play Off 3 där man möter 1:an eller 2:an i Allettan. Vinnaren i Play Off 3 spelar Kvalserien mot Allsvenskan.
Hur gott skulle det smaka med lite kanel på så här i juletider?
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.