Lindesbergs kommun har i strid mot upphandlingslagen köpt konsulttjänster inom miljö och arkitektonik för ett totalt värde av 3 134 591 kr förra året. Den största delen, ca 2 800 000 kronor, står BMB för, som köpt tjänster från en mängd bolag utan att varken annonsera eller åberopa ramavtal. Detta framgår av kommunens svar till Konkurrensverkets förfrågan, som LindeNytt rapporterade om för en tid sedan.- Det är bara att konstatera att vi har gjort alla fel vi kan göra, säger kommunens upphandlingschef Magnus Nordkvist. Nu finns det en stor risk att kommunen får betala böter till konkurrensverket på upp emot 300 000 kronor.
Det var i slutet av januari som Konkurrensverket ställde sin förfrågan avseende köp av konsulttjänster av miljö och arkitektonik till Lindesbergs kommun. Det var efter ett anonymt tips som Konkurrensverket bedömde att de ville granska att kommunen och BMB följt lagen om upphandling. Lindesbergs kommun har under förra veckan arbetat intensivt med att samla ihop fakturor, avtal och kontrakt som tecknats under 2013. Jobbet har gjorts av den centrala upphandlingsenheten i kommunen som fungerar som ett stöd och ger råd till de självständiga upphandlingsansvariga på förvaltningarna.
Idag har svarsskrivelsen färdigställts och det framgår att Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning under 2013, utan att annonsera eller åberopa ramavtal, har köpt konsulttjänster inom miljö- och arkitektonik för 1 781 816 kr. Därutöver har myndigheten tecknat kontrakt som slutförs i år till ett värde av 1 000 000 kronor. Ytterligare en avdelning, Näringsliv och Utveckling , har köpt samma typ av konsultjänster utan att annonsera. Här handlar det om 352 775 kronor under 2013. Sammantaget för hela kommunen uppgår inköpen till 3 134 591 kr.
– Det står nog ganska klart att BMB och kommunen borde ha, enligt lagen, upphandlat dessa tjänster, säger Magnus Nordkvist. Vi kan inte heller se att BMB kan åberopa särskilda undantag eller omständigheter som försvarar inköpen.
Bergslagens Miljö- och Byggförvaltnings förvaltningschef, Peter Grönlund, medger att förvaltningen upphandlat tjänster utan att följa upphandlingslagen. Det handlar om exempelvis bygginspektörkompetens och projekteringstjänster. Något som BMB-nämnden inte fått några återrapporteringar om.
– Det är så klart inte bra, säger Peter Grönlund. Vi borde förstås ha haft ramavtal men på grund av brist på folk och kunskap har detta fått fortgå en längre tid. Fast brist på arbetskraft är väl en omständighet som Konkurrensverket inte bryr sig om.
Kommunchef Christer Lenke kommer på fredagens förvaltningschefsmöte att ha denna fråga på dagordningen.
– Det som hänt är inte försvarbart, säger Christer Lenke. Nu ska vi direkt utreda vad som brustit när det gäller dessa upphandlingar. Jag har också gett upphandlingschefen i uppdrag att jobba fram nya rutiner för hur vi ska planera för och upphandla konsulttjänster överlag i kommunen.
Om Konkurrensverket finner att Lindesbergs kommun gjort otillåten upphandling kan en upphandlingsskadeavgift utdömas. Avgiften är lägst 10 000 kr och högst 10 miljoner kronor. Dock kan avgiften aldrig överstiga tio procent av kontraktsvärdet.
– Eftersom vi medger att det handlats tjänster, i strid mot upphandlingslagen, för över 3 miljoner kronor är risken överhängande att kommunen blir dömda till en avgift, säger Magnus Nordkvist. I så fall handlar det om böter på 250 000-300 000 kronor.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.