Lindesbergs kommun har i strid mot upphandlingslagen köpt konsulttjänster inom miljö och arkitektonik för ett totalt värde av 3 134 591 kr förra året. Den största delen, ca 2 800 000 kronor, står BMB för, som köpt tjänster från en mängd bolag utan att varken annonsera eller åberopa ramavtal. Detta framgår av kommunens svar till Konkurrensverkets förfrågan, som LindeNytt rapporterade om för en tid sedan.- Det är bara att konstatera att vi har gjort alla fel vi kan göra, säger kommunens upphandlingschef Magnus Nordkvist. Nu finns det en stor risk att kommunen får betala böter till konkurrensverket på upp emot 300 000 kronor.
Det var i slutet av januari som Konkurrensverket ställde sin förfrågan avseende köp av konsulttjänster av miljö och arkitektonik till Lindesbergs kommun. Det var efter ett anonymt tips som Konkurrensverket bedömde att de ville granska att kommunen och BMB följt lagen om upphandling. Lindesbergs kommun har under förra veckan arbetat intensivt med att samla ihop fakturor, avtal och kontrakt som tecknats under 2013. Jobbet har gjorts av den centrala upphandlingsenheten i kommunen som fungerar som ett stöd och ger råd till de självständiga upphandlingsansvariga på förvaltningarna.
Idag har svarsskrivelsen färdigställts och det framgår att Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning under 2013, utan att annonsera eller åberopa ramavtal, har köpt konsulttjänster inom miljö- och arkitektonik för 1 781 816 kr. Därutöver har myndigheten tecknat kontrakt som slutförs i år till ett värde av 1 000 000 kronor. Ytterligare en avdelning, Näringsliv och Utveckling , har köpt samma typ av konsultjänster utan att annonsera. Här handlar det om 352 775 kronor under 2013. Sammantaget för hela kommunen uppgår inköpen till 3 134 591 kr.
– Det står nog ganska klart att BMB och kommunen borde ha, enligt lagen, upphandlat dessa tjänster, säger Magnus Nordkvist. Vi kan inte heller se att BMB kan åberopa särskilda undantag eller omständigheter som försvarar inköpen.
Bergslagens Miljö- och Byggförvaltnings förvaltningschef, Peter Grönlund, medger att förvaltningen upphandlat tjänster utan att följa upphandlingslagen. Det handlar om exempelvis bygginspektörkompetens och projekteringstjänster. Något som BMB-nämnden inte fått några återrapporteringar om.
– Det är så klart inte bra, säger Peter Grönlund. Vi borde förstås ha haft ramavtal men på grund av brist på folk och kunskap har detta fått fortgå en längre tid. Fast brist på arbetskraft är väl en omständighet som Konkurrensverket inte bryr sig om.
Kommunchef Christer Lenke kommer på fredagens förvaltningschefsmöte att ha denna fråga på dagordningen.
– Det som hänt är inte försvarbart, säger Christer Lenke. Nu ska vi direkt utreda vad som brustit när det gäller dessa upphandlingar. Jag har också gett upphandlingschefen i uppdrag att jobba fram nya rutiner för hur vi ska planera för och upphandla konsulttjänster överlag i kommunen.
Om Konkurrensverket finner att Lindesbergs kommun gjort otillåten upphandling kan en upphandlingsskadeavgift utdömas. Avgiften är lägst 10 000 kr och högst 10 miljoner kronor. Dock kan avgiften aldrig överstiga tio procent av kontraktsvärdet.
– Eftersom vi medger att det handlats tjänster, i strid mot upphandlingslagen, för över 3 miljoner kronor är risken överhängande att kommunen blir dömda till en avgift, säger Magnus Nordkvist. I så fall handlar det om böter på 250 000-300 000 kronor.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.