Efter den fjärde segern på fem matcher är det dags att konstatera att Lindlöven har fått den där ack så viktiga drömstarten på säsongen som man inte alls haft de senaste åren. Det är på tiden.
Fem omgångar är spelade av Hockeyettan Västra och Lindlöven ligger på en tredjeplats. Just nu med en Allettan-plats i sin hand.
Det är förstås alldeles för tidigt att ropa hej, jag tror vi måste vänta åtminstone lika många omgångar till innan vi kan börja tala om några som helst tendenser i serien. Men är det nu vi ska börja tala om vikten av en bra start?
Ja, jag tror bestämt att det är det. För Lindlöven har under Jussi Salo satt sig i en sits där man inte befunnit sig de senaste säsongerna. Man har fått en start som skickat laget raka vägen upp i toppen.
Ifjol öppnade laget med en storseger borta mot Grästorp för att sedan förlora sju raka matcher och bara få med sig någon liten ströpoäng här och var när man lyckades klara ett kryss till full tid för att sedan förlora kampen om bonuspoängen.
Även om man fick lite luft under vingarna och vann en hel del i seriens slutskede hade man då redan satt sig i ett så pass dåligt utgångsläge att det inte räckte längre än till en åttondeplats i serien. Vilket i sin tur innebar att man fick med sig färre bonuspoäng och i slutändan inte lyckades ta sig vidare från fortsättningsserien heller.
Det var samma sak säsongen dessförinnan (13/14). Lindlöven öppnade med två raka förluster och lyckades bara vinna en av de sex första matcherna.
Trots att man gaskade upp sig efter det hade man grävt en grop som man aldrig riktigt lyckades kravla sig upp ur och säsongen sammanfattades med en sjundeplats i den dåvarande C-serien och att man undvek negativt kval med ett nödrop fram på vårkanten.
De dåliga starterna har satt tonen för Lindlövens två senaste säsonger.
Nu är förstås ingenting vunnet än på långa vägar, men psykologins makt är stark inom idrotten och fyra segrar på fem matcher ger inte bara Lindlöven en skön känsla i gruppen, självförtroende och en stark tro på sitt spel. Det ger också laget arbetsro.
För att hamna tidigt på efterkälken och behöva kriga och jaga för att ta sig ikapp, det sliter. Det tär på den mentala statusen och det tröttar ut. Man får inget manöverutrymme.
Med sin fina start kan Lindlöven nu ta en eller två förluster utan att det spelar någon jätteroll. I den sits man suttit tidigare säsonger, när man tvingats jaga mot toppen, har det inte funnits något som helst utrymme för torskar och när de ändå kom, ja då gick luften ur.
Så jag tycker mycket väl att det är dags att tala om vikten av en god start.
Jag vet fortfarande inte om Lindlöven kommer vara ett lag för toppen hela säsongen, det är än så länge väldigt svårt att säga även om det har sett väldigt bra ut, men man har i alla fall gett sig goda förutsättningar för att vara det. Framgång föder som bekant framgång.
Det var på tiden.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.