Gärningsmannen bakom tårgasattentatet mot Lindesbergs Stadshotell natten till söndag är ännu oidentifierad. Polisen vädjar därför till personer som befann sig på platsen, och kan ha sett något, att genast höra av sig.
Attentatet skedde vid ettiden på natten. En okänd person sprayade in tårgas i lokalen där cirka 400 person befann sig. Gasen i sig är inte direkt farlig, men kan i sådana situationer skapa kaos och panik, vilket kan få allvarliga konsekvenser. Nu betraktar man händelsen på hotellet som ”lycklig” då ingen person skadades allvarligt. Dock ser man mycket allvarligt på själva attentatet.
Fem personer som befann sig nära gasbehållaren fördes till sjukhus, men kunde kort efteråt lämna sjukhuset.
Att bära en tårgasbehållare av den typ som användes i helgen är olagligt i Sverige. Det klassas som olaga vapeninnehav. Polisen misstänker att gasbehållaren köpts utomlands av gärningsmannen eller någon i gärningsmannens bekantskapskrets.
Polisens tipstelefon: 0581-875 60
Uppdatering kl 16:33
Polisen har nu en misstänkt gärningsman som kommer hämtas in till förhör. Den misstänkte gärningsmannen är känd hos polisen sedan tidigare.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi i Miljöpartiet de Gröna i Lindesbergs kommun har tagit del av utredningen om Vedevågs skola. Den visar fördelar och nackdelar med avveckling. Aspekter vid avveckling är enligt enkät bättre arbetsmiljö, elever får fler kompisar i samma åldrar, dock ökad oro för stökigare miljö, otrygghet, mindre individanpassning, samt minskad fritid pga. transporter för elever och vårdnadshavare.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är det äntligen klart. Storå vårdcentral öppnar igen. Under det nya namnet Idun vårdcentral bjuds alla in den 29 september kl. 14.30 till öppet hus för att se lokalerna, möta personalen och tillsammans fira att vårdcentralen är tillbaka.
Lindesbergs kommun gör nu en insats för att hjälpa de lokala företagen att hitta rätt kompetens. En förstudie inleds med syfte att kartlägga företagens behov genom intervjuer, och därigenom lägga grunden för en aktivitetsplan som ska främja tillväxt.
– Ingen kommun kan ensam lösa framtidens kompetensutmaningar. Det är i samarbetet med företagen vi hittar lösningarna – och med det jäklar anamma som finns här kan vi i det lilla skapa något riktigt storslaget, säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten i Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.