Finalserien och den sista striden om vem som ska få kalla sig svenskmästare har inte riktigt bjudit på den spänning och dramatik som vi hoppats på. Engelholm verkar vara ett nummer för stort för Örebro och det skulle verkligen förvåna mig om EVS inte säkrar guldet på söndag. Något som dock gläder mig enormt med att Örebro gått till final är att årets finalserie ser bra ut. Örebro gör volleyboll på ett snyggt sätt.
Örebro Volley har gjort ett enastående arbete de senaste säsongerna. Klubben, som kan stoltsera med en himlamassa SM-guld, har haft en del grus i maskineriet de senaste fem åren och fick kvala för att hålla sig kvar i Elitserien både 2012 och 2013. Efter dessa motgångar tog man sig dock ordentligt i kragen och bestämde sig för att bli ett av landets topplag igen. Dom har helt klart lyckats bra och i onsdags spelade dom ännu en SM-finalmatch med imponerande 1300 åskådare på läkaren. Jag kan inte minnas senast jag såg så många människor på en elitseriematch eller blivit så imponerad av dess inramning.
Efter att Engelholm tog hem onsdagens möte med ännu en 3-0-seger, vilket gör att de näst intill säkrat SM-guldet, skulle man lätt kunna säga att Hylte/Halmstad hade varit en bättre finalmotståndare. Vi får se vad resultatet blir i nästa match, man ska ju inte ropa hej, men jag tror att vi i efterhand kommer se att semifinalen mellan Engelholm och Hylte/Halmstad blev en mer spännande drabbning. Hylte/Halmstad är ett bättre volleybollag än Örebro denna säsong i den bemärkelsen att de har en högre högsta nivå. Men med lite flyt, några vinster i viktiga matcher och lite tur med regionsuppdelningen så blev det Örebro som tog sig till final och det kan ingen ta ifrån dem.
Ser man det hela ur ett fanperspektiv så är det helt plötsligt odiskutabelt att det är de rätta två lagen som gått till final. Örebro och Engelholm har haft ett högt publiksnitt på sina matcher, har varit aktiva i sociala medier och bjudit sina fans på en flashig säsong. Inför onsdagens match, den andra i finalserien, fylldes Idrottshuset i Örebro till bredden och man kände att klubben hade laddat för någonting stort.
Matchen blev publiktät men tyvärr inte någon publikfest då siffrorna blev alldeles för stora och publiken var alldeles för ovan. Det var en relativt hög medelålder på publiken. Jag kan tänka mig att det är flera gamla supportrar som varit med Örebro under sin stortid som hittat tillbaka till läktaren när klubben nu ser nya glansdagar. Tyvärr tar det ett tag, flera säsonger till och med, för en publik som inte är där för sin kärlek till den specifika idrotten utan för klubben de stödjer att hitta taggningen även när det inte är någon jämn match. Matchen var inte särskilt välspelad och även om det bjöds på en del bolldueller så späddes de ut med en hel del misstag från båda sidor. Volleybollentusiasterna var halvnöjda och tyvärr har hemmapubliken i Örebro inte riktigt hittat vinnarskallarna och klubbhjärtat än. Men när jag satt där i Idrottshuset kände jag att Örebro har plockat fram ett evenemang som absolut kan mäta sig med deras nytändning och satsning mot toppen. Klubben har satt en standard för hur man ramar in volleyboll på ett sätt som vi länge har efterfrågat och kan man fortsätta på detta spår så tror jag inte man behöver oro sig för att behöva kvala igen. Alla unga svenska spelare kommer vilja spela i Örebro.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!