Finalserien och den sista striden om vem som ska få kalla sig svenskmästare har inte riktigt bjudit på den spänning och dramatik som vi hoppats på. Engelholm verkar vara ett nummer för stort för Örebro och det skulle verkligen förvåna mig om EVS inte säkrar guldet på söndag. Något som dock gläder mig enormt med att Örebro gått till final är att årets finalserie ser bra ut. Örebro gör volleyboll på ett snyggt sätt.
Örebro Volley har gjort ett enastående arbete de senaste säsongerna. Klubben, som kan stoltsera med en himlamassa SM-guld, har haft en del grus i maskineriet de senaste fem åren och fick kvala för att hålla sig kvar i Elitserien både 2012 och 2013. Efter dessa motgångar tog man sig dock ordentligt i kragen och bestämde sig för att bli ett av landets topplag igen. Dom har helt klart lyckats bra och i onsdags spelade dom ännu en SM-finalmatch med imponerande 1300 åskådare på läkaren. Jag kan inte minnas senast jag såg så många människor på en elitseriematch eller blivit så imponerad av dess inramning.
Efter att Engelholm tog hem onsdagens möte med ännu en 3-0-seger, vilket gör att de näst intill säkrat SM-guldet, skulle man lätt kunna säga att Hylte/Halmstad hade varit en bättre finalmotståndare. Vi får se vad resultatet blir i nästa match, man ska ju inte ropa hej, men jag tror att vi i efterhand kommer se att semifinalen mellan Engelholm och Hylte/Halmstad blev en mer spännande drabbning. Hylte/Halmstad är ett bättre volleybollag än Örebro denna säsong i den bemärkelsen att de har en högre högsta nivå. Men med lite flyt, några vinster i viktiga matcher och lite tur med regionsuppdelningen så blev det Örebro som tog sig till final och det kan ingen ta ifrån dem.
Ser man det hela ur ett fanperspektiv så är det helt plötsligt odiskutabelt att det är de rätta två lagen som gått till final. Örebro och Engelholm har haft ett högt publiksnitt på sina matcher, har varit aktiva i sociala medier och bjudit sina fans på en flashig säsong. Inför onsdagens match, den andra i finalserien, fylldes Idrottshuset i Örebro till bredden och man kände att klubben hade laddat för någonting stort.
Matchen blev publiktät men tyvärr inte någon publikfest då siffrorna blev alldeles för stora och publiken var alldeles för ovan. Det var en relativt hög medelålder på publiken. Jag kan tänka mig att det är flera gamla supportrar som varit med Örebro under sin stortid som hittat tillbaka till läktaren när klubben nu ser nya glansdagar. Tyvärr tar det ett tag, flera säsonger till och med, för en publik som inte är där för sin kärlek till den specifika idrotten utan för klubben de stödjer att hitta taggningen även när det inte är någon jämn match. Matchen var inte särskilt välspelad och även om det bjöds på en del bolldueller så späddes de ut med en hel del misstag från båda sidor. Volleybollentusiasterna var halvnöjda och tyvärr har hemmapubliken i Örebro inte riktigt hittat vinnarskallarna och klubbhjärtat än. Men när jag satt där i Idrottshuset kände jag att Örebro har plockat fram ett evenemang som absolut kan mäta sig med deras nytändning och satsning mot toppen. Klubben har satt en standard för hur man ramar in volleyboll på ett sätt som vi länge har efterfrågat och kan man fortsätta på detta spår så tror jag inte man behöver oro sig för att behöva kvala igen. Alla unga svenska spelare kommer vilja spela i Örebro.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.