Finalserien och den sista striden om vem som ska få kalla sig svenskmästare har inte riktigt bjudit på den spänning och dramatik som vi hoppats på. Engelholm verkar vara ett nummer för stort för Örebro och det skulle verkligen förvåna mig om EVS inte säkrar guldet på söndag. Något som dock gläder mig enormt med att Örebro gått till final är att årets finalserie ser bra ut. Örebro gör volleyboll på ett snyggt sätt.
Örebro Volley har gjort ett enastående arbete de senaste säsongerna. Klubben, som kan stoltsera med en himlamassa SM-guld, har haft en del grus i maskineriet de senaste fem åren och fick kvala för att hålla sig kvar i Elitserien både 2012 och 2013. Efter dessa motgångar tog man sig dock ordentligt i kragen och bestämde sig för att bli ett av landets topplag igen. Dom har helt klart lyckats bra och i onsdags spelade dom ännu en SM-finalmatch med imponerande 1300 åskådare på läkaren. Jag kan inte minnas senast jag såg så många människor på en elitseriematch eller blivit så imponerad av dess inramning.
Efter att Engelholm tog hem onsdagens möte med ännu en 3-0-seger, vilket gör att de näst intill säkrat SM-guldet, skulle man lätt kunna säga att Hylte/Halmstad hade varit en bättre finalmotståndare. Vi får se vad resultatet blir i nästa match, man ska ju inte ropa hej, men jag tror att vi i efterhand kommer se att semifinalen mellan Engelholm och Hylte/Halmstad blev en mer spännande drabbning. Hylte/Halmstad är ett bättre volleybollag än Örebro denna säsong i den bemärkelsen att de har en högre högsta nivå. Men med lite flyt, några vinster i viktiga matcher och lite tur med regionsuppdelningen så blev det Örebro som tog sig till final och det kan ingen ta ifrån dem.
Ser man det hela ur ett fanperspektiv så är det helt plötsligt odiskutabelt att det är de rätta två lagen som gått till final. Örebro och Engelholm har haft ett högt publiksnitt på sina matcher, har varit aktiva i sociala medier och bjudit sina fans på en flashig säsong. Inför onsdagens match, den andra i finalserien, fylldes Idrottshuset i Örebro till bredden och man kände att klubben hade laddat för någonting stort.
Matchen blev publiktät men tyvärr inte någon publikfest då siffrorna blev alldeles för stora och publiken var alldeles för ovan. Det var en relativt hög medelålder på publiken. Jag kan tänka mig att det är flera gamla supportrar som varit med Örebro under sin stortid som hittat tillbaka till läktaren när klubben nu ser nya glansdagar. Tyvärr tar det ett tag, flera säsonger till och med, för en publik som inte är där för sin kärlek till den specifika idrotten utan för klubben de stödjer att hitta taggningen även när det inte är någon jämn match. Matchen var inte särskilt välspelad och även om det bjöds på en del bolldueller så späddes de ut med en hel del misstag från båda sidor. Volleybollentusiasterna var halvnöjda och tyvärr har hemmapubliken i Örebro inte riktigt hittat vinnarskallarna och klubbhjärtat än. Men när jag satt där i Idrottshuset kände jag att Örebro har plockat fram ett evenemang som absolut kan mäta sig med deras nytändning och satsning mot toppen. Klubben har satt en standard för hur man ramar in volleyboll på ett sätt som vi länge har efterfrågat och kan man fortsätta på detta spår så tror jag inte man behöver oro sig för att behöva kvala igen. Alla unga svenska spelare kommer vilja spela i Örebro.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.