Finalserien och den sista striden om vem som ska få kalla sig svenskmästare har inte riktigt bjudit på den spänning och dramatik som vi hoppats på. Engelholm verkar vara ett nummer för stort för Örebro och det skulle verkligen förvåna mig om EVS inte säkrar guldet på söndag. Något som dock gläder mig enormt med att Örebro gått till final är att årets finalserie ser bra ut. Örebro gör volleyboll på ett snyggt sätt.
Örebro Volley har gjort ett enastående arbete de senaste säsongerna. Klubben, som kan stoltsera med en himlamassa SM-guld, har haft en del grus i maskineriet de senaste fem åren och fick kvala för att hålla sig kvar i Elitserien både 2012 och 2013. Efter dessa motgångar tog man sig dock ordentligt i kragen och bestämde sig för att bli ett av landets topplag igen. Dom har helt klart lyckats bra och i onsdags spelade dom ännu en SM-finalmatch med imponerande 1300 åskådare på läkaren. Jag kan inte minnas senast jag såg så många människor på en elitseriematch eller blivit så imponerad av dess inramning.
Efter att Engelholm tog hem onsdagens möte med ännu en 3-0-seger, vilket gör att de näst intill säkrat SM-guldet, skulle man lätt kunna säga att Hylte/Halmstad hade varit en bättre finalmotståndare. Vi får se vad resultatet blir i nästa match, man ska ju inte ropa hej, men jag tror att vi i efterhand kommer se att semifinalen mellan Engelholm och Hylte/Halmstad blev en mer spännande drabbning. Hylte/Halmstad är ett bättre volleybollag än Örebro denna säsong i den bemärkelsen att de har en högre högsta nivå. Men med lite flyt, några vinster i viktiga matcher och lite tur med regionsuppdelningen så blev det Örebro som tog sig till final och det kan ingen ta ifrån dem.
Ser man det hela ur ett fanperspektiv så är det helt plötsligt odiskutabelt att det är de rätta två lagen som gått till final. Örebro och Engelholm har haft ett högt publiksnitt på sina matcher, har varit aktiva i sociala medier och bjudit sina fans på en flashig säsong. Inför onsdagens match, den andra i finalserien, fylldes Idrottshuset i Örebro till bredden och man kände att klubben hade laddat för någonting stort.
Matchen blev publiktät men tyvärr inte någon publikfest då siffrorna blev alldeles för stora och publiken var alldeles för ovan. Det var en relativt hög medelålder på publiken. Jag kan tänka mig att det är flera gamla supportrar som varit med Örebro under sin stortid som hittat tillbaka till läktaren när klubben nu ser nya glansdagar. Tyvärr tar det ett tag, flera säsonger till och med, för en publik som inte är där för sin kärlek till den specifika idrotten utan för klubben de stödjer att hitta taggningen även när det inte är någon jämn match. Matchen var inte särskilt välspelad och även om det bjöds på en del bolldueller så späddes de ut med en hel del misstag från båda sidor. Volleybollentusiasterna var halvnöjda och tyvärr har hemmapubliken i Örebro inte riktigt hittat vinnarskallarna och klubbhjärtat än. Men när jag satt där i Idrottshuset kände jag att Örebro har plockat fram ett evenemang som absolut kan mäta sig med deras nytändning och satsning mot toppen. Klubben har satt en standard för hur man ramar in volleyboll på ett sätt som vi länge har efterfrågat och kan man fortsätta på detta spår så tror jag inte man behöver oro sig för att behöva kvala igen. Alla unga svenska spelare kommer vilja spela i Örebro.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.