På fredagsmorgonen drog Rally-SM 2010 igång. Den första deltävlingen skrotar runt i Värmlandsskogarna och naturligtvis infinner sig Lindesbergs rallyprofil Johnny Johansson i startfältet.-Det kommer att gå riktigt fort med tanke på underlaget, så förutsättningarna för publiken kan knappast bli bättre, kommenterar Johnny timmarna innan start.
Johnny Johansson (kartläsare) och Mats Jonsson (förare) mottog nyligen den prestigefulla utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke” på den stora Bilsportgalan. Men idag är en ny dag och allt kan hända, det är trots allt SM-premiär och en helt ny tävlingssäsong är igång. Mats och Johnny är naturligtvis favorittippade i tävlingen, men de vill aldrig riktigt hålla med dem som sätter oddset.
-Det är hård konkurrens där ute så det här kan gå precis hur som helst. Många satsar enorma pengar på att rusta sina bilar med det allra senaste på marknaden, så visst är det tufft, säger han.
Dock påpekar vi snabbt att deras bil är en av de äldre – och det har ju inte stoppat dem från att vara dominanterna i rally-Sverige hittills. Johnnys svar kommer i form av ett värmande skratt.
Sveriges starkaste man möter Lindes snabbaste. Ja, snabbaste i rallysammanhang så klart. Magnus Samuelsson gör nämligen entré i Rally-SM idag. Magnus Samuelsson är mest känd som en så kallad ”Strongman”, en tävling som är mycket stor internationellt. Senast Magnus ”tävlade” i något – så var det dock i mjukare former i TV4s program ”Let´s Dance”. En tävling han förövrigt också vann.
-Magnus har ju en klar fördel, han kan ju alltid lyfta upp bilen på vägen igen om han skulle råka köra av, skämtar Johnny och fortsätter:
-Magnus är en skön kille, en riktig bondgrabb med båda fötterna på jorden. Han har ett gediget rallyintresse också vad jag förstått, så det ska bli kul att se honom tävla i år, säger Johnny.
Fotnot: Filmen vi visar i denna artikel är inspelad från Mats och Johnnys bil under 2009 års rallytävlingar.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.