På fredagsmorgonen drog Rally-SM 2010 igång. Den första deltävlingen skrotar runt i Värmlandsskogarna och naturligtvis infinner sig Lindesbergs rallyprofil Johnny Johansson i startfältet.-Det kommer att gå riktigt fort med tanke på underlaget, så förutsättningarna för publiken kan knappast bli bättre, kommenterar Johnny timmarna innan start.
Johnny Johansson (kartläsare) och Mats Jonsson (förare) mottog nyligen den prestigefulla utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke” på den stora Bilsportgalan. Men idag är en ny dag och allt kan hända, det är trots allt SM-premiär och en helt ny tävlingssäsong är igång. Mats och Johnny är naturligtvis favorittippade i tävlingen, men de vill aldrig riktigt hålla med dem som sätter oddset.
-Det är hård konkurrens där ute så det här kan gå precis hur som helst. Många satsar enorma pengar på att rusta sina bilar med det allra senaste på marknaden, så visst är det tufft, säger han.
Dock påpekar vi snabbt att deras bil är en av de äldre – och det har ju inte stoppat dem från att vara dominanterna i rally-Sverige hittills. Johnnys svar kommer i form av ett värmande skratt.
Sveriges starkaste man möter Lindes snabbaste. Ja, snabbaste i rallysammanhang så klart. Magnus Samuelsson gör nämligen entré i Rally-SM idag. Magnus Samuelsson är mest känd som en så kallad ”Strongman”, en tävling som är mycket stor internationellt. Senast Magnus ”tävlade” i något – så var det dock i mjukare former i TV4s program ”Let´s Dance”. En tävling han förövrigt också vann.
-Magnus har ju en klar fördel, han kan ju alltid lyfta upp bilen på vägen igen om han skulle råka köra av, skämtar Johnny och fortsätter:
-Magnus är en skön kille, en riktig bondgrabb med båda fötterna på jorden. Han har ett gediget rallyintresse också vad jag förstått, så det ska bli kul att se honom tävla i år, säger Johnny.
Fotnot: Filmen vi visar i denna artikel är inspelad från Mats och Johnnys bil under 2009 års rallytävlingar.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.