På fredagsmorgonen drog Rally-SM 2010 igång. Den första deltävlingen skrotar runt i Värmlandsskogarna och naturligtvis infinner sig Lindesbergs rallyprofil Johnny Johansson i startfältet.-Det kommer att gå riktigt fort med tanke på underlaget, så förutsättningarna för publiken kan knappast bli bättre, kommenterar Johnny timmarna innan start.
Johnny Johansson (kartläsare) och Mats Jonsson (förare) mottog nyligen den prestigefulla utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke” på den stora Bilsportgalan. Men idag är en ny dag och allt kan hända, det är trots allt SM-premiär och en helt ny tävlingssäsong är igång. Mats och Johnny är naturligtvis favorittippade i tävlingen, men de vill aldrig riktigt hålla med dem som sätter oddset.
-Det är hård konkurrens där ute så det här kan gå precis hur som helst. Många satsar enorma pengar på att rusta sina bilar med det allra senaste på marknaden, så visst är det tufft, säger han.
Dock påpekar vi snabbt att deras bil är en av de äldre – och det har ju inte stoppat dem från att vara dominanterna i rally-Sverige hittills. Johnnys svar kommer i form av ett värmande skratt.
Sveriges starkaste man möter Lindes snabbaste. Ja, snabbaste i rallysammanhang så klart. Magnus Samuelsson gör nämligen entré i Rally-SM idag. Magnus Samuelsson är mest känd som en så kallad ”Strongman”, en tävling som är mycket stor internationellt. Senast Magnus ”tävlade” i något – så var det dock i mjukare former i TV4s program ”Let´s Dance”. En tävling han förövrigt också vann.
-Magnus har ju en klar fördel, han kan ju alltid lyfta upp bilen på vägen igen om han skulle råka köra av, skämtar Johnny och fortsätter:
-Magnus är en skön kille, en riktig bondgrabb med båda fötterna på jorden. Han har ett gediget rallyintresse också vad jag förstått, så det ska bli kul att se honom tävla i år, säger Johnny.
Fotnot: Filmen vi visar i denna artikel är inspelad från Mats och Johnnys bil under 2009 års rallytävlingar.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.