På fredagsmorgonen drog Rally-SM 2010 igång. Den första deltävlingen skrotar runt i Värmlandsskogarna och naturligtvis infinner sig Lindesbergs rallyprofil Johnny Johansson i startfältet.-Det kommer att gå riktigt fort med tanke på underlaget, så förutsättningarna för publiken kan knappast bli bättre, kommenterar Johnny timmarna innan start.
Johnny Johansson (kartläsare) och Mats Jonsson (förare) mottog nyligen den prestigefulla utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke” på den stora Bilsportgalan. Men idag är en ny dag och allt kan hända, det är trots allt SM-premiär och en helt ny tävlingssäsong är igång. Mats och Johnny är naturligtvis favorittippade i tävlingen, men de vill aldrig riktigt hålla med dem som sätter oddset.
-Det är hård konkurrens där ute så det här kan gå precis hur som helst. Många satsar enorma pengar på att rusta sina bilar med det allra senaste på marknaden, så visst är det tufft, säger han.
Dock påpekar vi snabbt att deras bil är en av de äldre – och det har ju inte stoppat dem från att vara dominanterna i rally-Sverige hittills. Johnnys svar kommer i form av ett värmande skratt.
Sveriges starkaste man möter Lindes snabbaste. Ja, snabbaste i rallysammanhang så klart. Magnus Samuelsson gör nämligen entré i Rally-SM idag. Magnus Samuelsson är mest känd som en så kallad ”Strongman”, en tävling som är mycket stor internationellt. Senast Magnus ”tävlade” i något – så var det dock i mjukare former i TV4s program ”Let´s Dance”. En tävling han förövrigt också vann.
-Magnus har ju en klar fördel, han kan ju alltid lyfta upp bilen på vägen igen om han skulle råka köra av, skämtar Johnny och fortsätter:
-Magnus är en skön kille, en riktig bondgrabb med båda fötterna på jorden. Han har ett gediget rallyintresse också vad jag förstått, så det ska bli kul att se honom tävla i år, säger Johnny.
Fotnot: Filmen vi visar i denna artikel är inspelad från Mats och Johnnys bil under 2009 års rallytävlingar.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.