En plats i kvalspelet till Division 1 låg i prispotten när WSK gästade Arboga för en uppladdad ödesmatch. Med en poängs försprång mot motståndarlaget, så hade WSK dessutom råd att vinna matchen i förlängning. Någon seger blev det däremot inte, vilket innebär att de två år långa kvaldrömmarna får läggas på is.
Det såg länge ljust ut för WSK gällande ett kvalspel till Division 1. Med bara några fåtal matcher kvar behövdes en rejäl nedåtsvacka för att de nedre lagen skulle hinna ikapp, det då formtoppade WSK Lindesberg.
Svackan kom när WSK behövde den som minst och med bara en match kvar, så fick lördagens ödesmatch mot Arboga avgöra vilket lag som går mot kvalspel. Bara en poäng skiljde de båda lagen åt, vilket gav WSK fördelen att segern var hemma om ett förlängningsspel skulle bli aktuellt.
Precis som avgörande ödesmatcher ska vara, så blev lördagens kamp jämnspelad. Trots tre raka mål från Arboga i ett tidigt skede, lyckades WSK att kvittera innan matchens första periodsvila.
Även den andra perioden slutade oavgjord efter att båda lagen fått med sig varsitt mål. Åtta minuter in i perioden fick WSK chansen att ta ledningen genom en straffboll. Straffen missades, vilket med facit på hand blev en stor hjälp för Arboga.
Den tredje perioden kom att bli avgörandet för matchen. Efter tretton minuter var ställningen kvitterad med 6-6, där Arboga fick in den avgörande bollen. Med mindre än fem minuter kvar av ordinarie matchtid kom det avgörande skottet, som gav Arboga segern och kvalplatsen.
Timeouten kom från WSK med trettio sekunder kvar på klockan, men det fanns inget som truppen kunde göra. Trots två säsonger med ”förstört” seriespel, så fick drömmen om ett kvalspel ett dystert slut.
Resultat IFK Arboga-WSK Lindesberg
Slutresultat: 7-6 (3-3, 1-1, 3-2)
Skott: 26-25 (8-10, 8-6, 10-9)
Publik: 372 personer
Mål:
0-1 Johan Pettersson (Ass: Emil Berglin)
3-2 Niclas Fondelius
3-3 Isac Eriksson
4-4 Jacob Lihagen (Ass: Noah Karlsson)
4-5 Isac Eriksson (Ass: Robin Eriksson)
5-6 Pontus Hellsing (Ass: Niklas Carlsson)
Slutställning i tabellen: WSK slutar femma i tabellen med 40 poäng. Två poäng bakom tabellfyran Arboga och tre poäng bakom tabelltrean Sala. Steget ner till sjätte platsen var däremot hela 11 poäng. Per-Ols vann serien med 49 poäng medan Örebro blev tabelljumbo med 9 poäng och lämnar således serien tillsammans med Kungsör.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.