Methaq Haqi flyttar livsmedelsbutiken Yahya till Blomberska Bokhandelns gamla lokal. Foto: Jennie Einarsson
Yahya tar över Blombergska Bokhandelns tidigare lokaler
Efter att Blombergska Bokhandelns lokaler stått tomma sedan konkursen, står det nu klart vem som tar över. Det blir den intilliggande livsmedelsbutiken Yahya som expanderar till större lokaler. Ägaren Methaq Haqi meddelar att kontraktet redan är undertecknat och att man nu är i startfasen med att omvandla lokalen till en livsmedelsbutik.
– Jag har drivit Yahya i 12 år nu och vill fortsätta att utveckla butiken, säger Methaq till LindeNytt.
I slutet av juli i år meddelade ägarna till Blombergska Bokhandeln att butiken försatts i konkurs, och sedan dess har lokalerna stått tomma. Nu har fastighetsägaren Samuel Karlsson hittat en ny hyresgäst, som inom några veckor kommer att driva livsmedelsbutik i lokalerna. Kontraktet skrevs under av Methaq Haqi förra veckan, och snart drar renoveringen igång.
– Jag kommer att helrenovera lokalen och omvandla den till en livsmedelsbutik. Det enda jag kommer att behålla är golven – allt annat blir nytt, förklarar Methaq.
I dagsläget driver han sin butik i lokalen intill, med ett sortiment av både svenska och internationella livsmedel. Den nya, större lokalen möjliggör ett utökat utbud och en rymligare butiksmiljö. Butiksytan ökar från 180 till 350 kvadratmeter – nästan en fördubbling.
– Jag har drivit livsmedelsbutiken Yahya här intill i 12 år och vill fortsätta att utveckla den. Jag tror det kommer att bli bra med lite mer yta – jag har mycket varor, skrattar Methaq.
Yahya har i dagsläget sina lokaler i hörnet av samma fastighet som Blombergska Bokhandelsns gamla lokaler. Foto: Jennie Einarsson
Det är ännu inte helt klart när den nya butiken kommer att öppna, men förhoppningen är att kunna slå upp dörrarna inom ett par veckor.
– Vi får se, det beror på hur lång tid renoveringen tar, men jag vill öppna så snart som möjligt, avslutar Methaq med ett leende.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyhögt och nästan alla svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Nytt förslag ska främja kommunanställdas hälsa
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för ...