Lite drygt 100 000 kronor samlade Världens Barn Lindesberg in fram till mitten av oktober – trots ett mycket svårt utgångsläge i kölvattnet av coronapandemin.
– Vi ställde inte in – vi ställde om, säger Göran Klingensjö.
Göran är samordnare för Världens Barn-insamlingen i Mellansverige och har många års erfarenhet av Världens Barn. Han tycker verkligen att landets alla insamlare ska vara nöjd med resultatet – nästan 61 miljoner kronor!
– När pandemin kom funderade vi om vi skulle ställa in och det blev i stället den största frivilliginsamlingen i Sverige, säger Göran Klingensjö och berättar om starka känslor som visats under insamlingsveckorna. 85-90 procent av insamlarna tillhör någon riskgrupp.
104 126 kr har hittills räknats in i Lindesberg. Mer än hälften bidrar Erikshjälpen med. Röda Korset har bidragit med stora arbetsinsatser och drygt 22 000 kr i bössorna. I den här slutsumman ingår biljetterna till Konserten för Världens Barn på Lindeskolan söndag 18 oktober – föreställningar klockan 15.00 och 18.00 – 100 kr går oavkortat till Världens Barn (Bokhandeln säljer biljetterna) Om det inte kommer tillräckligt många får summan räknas ner. Aulan har en coronaanpassad sittning – 40 personer per föreställning.
Årets resultat kan inte mäta sig med förra årets – ca 292 000 kr. Pandemin har påverkat och också att skolorna inte deltagit. För Stadsskogsskolan har fokus också legat på den flytt som är på gång till nya Lindbackaskolan.
I kommunkampen placerade sig Lindesberg på plats 71, som är långt under senaste årens resultat. Nora och Lekeberg kom på plats 12 respektive 20, medan Hällefors och Örebro hamnade bakom Lindesberg om man räknar per invånare.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.