Therese Larsson är en av de drivande krafterna bakom den nya satsningen. Foto: Camilla Lagerman
37:an tar över Café Regnbågen på lasarettet: ”Vår lilla bebis”
När det under förra hösten stod klart att Frosths Konditori inte förlänger sitt avtal på lasarettets Café Regnbågen var det säkerligen många som funderade över hur framtiden skulle se ut. Nu kommer svaret: det blir ytterligare ett väletablerat lindesbergsföretag som tar över rodret, när 37:an öppnar den 1 februari.
– Det här är vår lilla bebis, det är lillebror till vårt barn, som ska födas den 1 februari, säger Therese Larsson.
Redan i slutet av 90-talet lade Björn Persson ett anbud på lasarettets Café Regnbågen, den gången blev det inget, men närmare 25 år senare är det alltså dags för 37:an att öppna ytterligare ett café.
– Jag och Therese var upp och fikade i höstas, mest för att kunna avfärda idén egentligen, men väl där insåg vi att det här faktiskt kan bli bra, avslöjar Björn.
Om tre veckor, den 1 februari, är det dags för lasarettets kunder att få avnjuta en nygjord 37:an-baguette på Café Regnbågen, som då kommer att heta 37:an Regnbågen. Men innan dörrarna kan öppna är det en hel del som ska göras.
– Det är ju redan fullutrustat, men vi har faktiskt köpt in egen utrustning också för att kunna tillhandahålla samma utbud som 37:an. Så det kommer bli samma mackor, samma sallader och samma priser, man ska känna igen sig helt enkelt, säger Björn.
Det som dock inte får följa med till lasarettet är lösviktsgodiset, men i övrigt blir det nya caféet i princip en kopia av det befintliga.
– Vi kommer dock utöka sortimentet av mackor på lasarettet för att möta målgruppen, alla kanske inte gillar- eller kan äta baguetter, förklarar Björn.
Inom kort går det att köpa 37:ans mackor och sallader även på lasarettet. Arkivfoto: Camilla Lagerman
För att kunna driva två verksamheter samtidigt har man konstaterat att personalstyrkan behöver utökas, något man är i full färd med att verkställa.
– Vi har haft några intervjuer med pensionärer som ska hjälpa till på dagtid, det är många som vill jobba några timmar och komma ut och träffa lite folk, berättar Björn,
En av Björns anställda, som spelat en betydande roll i den nya etableringen, är Therese Larsson, och det är svårt att undgå hennes passion för 37:an Regnbågen.
– Jag är superpepp och tror att det här kan bli skitbra. Mitt mål är ju att det ska vara ett fik som man går till även om man inte har ett inbokat besök på lasarettet, utan att man faktiskt kommer för att det är mysigt, trevlig personal och för att det är gott. Vi är så inarbetade så folk vet ju vad 37:an är, och det nya blir exakt samma koncept, berättar hon.
– Det känns så roligt när man har personal som är så engagerad och peppad, det ger mig en nytändning, säger Björn.
Avtalstiden på Regnbågen är två år, med möjlighet till förlängning i tre stycken 12-månadersperioder om båda parter är nöjda.
– Målsättningen är att gå fullt ut och vara kvar hela avtalstiden. Det känns spännande att prova vårt eget koncept någon annanstans, och jag både hoppas och tror på det här, säger Björn och avslutar:
– Vi förväntar oss en ganska tuff tid framöver, som kommer påverka alla inklusive oss, men jag tror att det här kan bli ett bra komplement.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...