Den fjärde oktober får Lindeskolans aula besök av självaste Martin Stenmarck som tillsammans med jazztrion JETS sätter upp konserten ”Det akustiska äventyret”. Martin själv säger att om man ska se något i år, så är det just det här man ska se.
Martin Stenmarck ger sig nu ut på turné tillsammans med kompisarna Jens Comén, Svante Söderqvist och Thomas Nyqvist som bildar jazztrion JETS. JETS har spelat tillsammans väldigt länge och är numer oerhört samspelta. Martin lärde känna dem då Svante Söderqvist är kusin med Martins sambo Hanna Hedlund.
– De har stoppat händerna i mina låtar och arrangerat om dem till akustisk version, de blir verkligen i en helt ny tappning.
Han berättar vidare att det här inte går att jämföra med hans stora festivaluppträdanden, utan att denna föreställning blir en komplett motsats.
– Varje konsert är unik och vi har väldigt roligt tillsammans, det är tillsammans med JETS som jag skrattat mest på scen under mina år.
Martin kommer ursprungligen från Örebro så trakterna är för honom inte helt okända. Han berättar att han varit med och deltagit i den stora Capricen tillsammans med Lindesbergs manskör och att det hade varit jätteroligt. Så när planerna för tilltänkta Örebro strulade till sig, bestämde sig gänget för att köra i Lindesberg istället.
– Farsan bor i Linde tillsammans med sin fru, så jag är i Linde lite då och då, säger han.
”Det akustiska äventyret” beräknas underhålla i ungefär två timmar, indelat i två akter. Martin tycker att konserten passar de allra flesta åldrarna.
– 10 år till 100, eller hur gammal man nu kan bli. Jag kräver att Lindesbergarna kommer dit, säger han skrattande.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu ifrågasätts återigen persontrafiken på godsstråket genom Bergslagen, med hänvisning till låg resandestatistik. Men siffrorna speglar inte bristande behov – de speglar bristande utbud. Det är svårt att välja tåget om det bara går några få avgångar per dag, vid tider som inte fungerar för studier eller arbete. Statistiken bygger på förutsättningar där människor knappt får en ärlig chans att välja tåget.
En skolbuss med ett tiotal passagerare körde på onsdagsmorgonen av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall flera personer ha ådragit sig skador i samband med avåkningen.
– Det rör sig om lindriga sårskador, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
REPLIK: Tack Monika för att du så tydligt i din insändare i din insändare talar om hur du ser på din roll som vice ordförande i Socialnämnden. Att nämnden inte beviljades ansvarsfrihet och att de ska entledigas är enligt dig ”Det bästa som kunde hända för Moderaterna i Socialnämnden”. Det kan inte bli mer tydligt än så.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
I en satsning för att utrota livmoderhalscancer finns ett vaccinationserbjudande till kvinnor födda 1994–1999, där gratis vaccinering mot HPV erbjuds. För att uppnå flockimmunitet krävs att 70 procent av kvinnorna i målgruppen vaccinerar sig – men i Region Örebro län går det för långsamt. Nu går man därför ut med en uppmaning till målgruppen att ta ett stick i armen senast den 30 juni, då projekttiden löper ut.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.