På lördag kan du ta med dig hela familjen på krogen. Lasse-Maja Bar & Kök har nämligen premiär för deras Allsångskvällar då, under ledning av den mångsidige musikern och musikläraren Jesper Hugosson. För honom blir det också premiär som allsångsledare. – Nervös?- Nej, det här ska bli roligt – med en blandad publik och att det återkommer flera lördagar i sommar, säger Jesper.
Jesper Hugosson är långt ifrån ny som musikant – känd som keyboardist och sångare i t ex bandet Slam Jam, som också är de som kompar under allsången på lördag och som spelar under kvällen. Det är så det blir under allsångskvällarna – gästande musikanter tillsammans med Jesper, som säger att det blir ett allsångshäfte för hela sommaren, men att låtarna varierar mellan kvällarna. Han lovar sångbara pärlor från Abba, Tomas Ledin eller Per Gessle – och Per Fritzells låt om Lindesberg.

Lasse-Maja vill ge något till alla, säger Tina Ekholm som bjudit in Jesper Hugosson som allsångsledare.
– Det blir ”Sol vind och vatten” och jag kommer att ha en lös mikrofon att gå runt med bland gästerna, säger han.
Huuuu! Jag som inte kan sjunga!
Ska jag hålla mig borta från Lasse-Maja på lördag?
– Nej inte alls. Tvärtom – det här ordnar vi för att det ska finnas något för alla, nåt för hela familjen, säger Tina Ekholm, en av dem som driver restaurangen. Allsången blir ute med en scen på vår fantastiska nya innergård. Men det går att sitta inne också om man vill äta, dricka, lyssna – eller bara nynna med.
Hon tänker på Lasse Berghagen, Gyllene Tider och Sean Banan, när hon tänker allsång och att det blivit så populärt, gjorde att Lasse-Maja vill ta upp det här i Lindesberg också. Hon lovar att det finns plats för 250 – 300 gäster och vill man bara komma hit för att sjunga, så ska man se till att hitta en plats senast klockan 20. De som enbart kommer för att sjunga betalar 50 kr i entré – de som vill äta kan börja redan kl 18 och då kan det vara värt att boka – det finns 80 platser för matgäster.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.