Den mycket populära klädbutiken Antoinette firar sitt 20-årsjubileum i år.  Ägaren Anette Jacobsson kan se tillbaka på många roliga år som inneburit många fina kundrelationer, spännande resor och möjlighet att jobba med färg och form. Med blandade känslor har hon nu, efter lång betänketid, bestämt att det är dags att låta någon annan ta över livsverket.  – Åren går så fort och man lever tyvärr inte för evigt, säger Anette Jacobsson. Jag kommer att bjuda ut affären till försäljning under året och jag hoppas att köparen kommer att jobba i  Antoinettes anda. För butiken behövs i Lindesberg.
 
            Det var när Anette Jacobsson arbetade på bank i Lindesberg som idén föddes, 1994, att kombinera intresset för mode och accessoarer med en butik . Från början inredde hon ett rum i nedervåningen i sin egen villa och hade öppet på kvällar och helger. Kunderna hittade till Antoinette fort och snart tog butiken hela nedervåningen i anspråk. Efter tre år hade så Antoinette en affärslokal på stan och fast anställd personal, medan Anette Jacobsson fortfarande arbetade deltid på banken fram till 2005.
– Det gick överraskande bra, menar Anette Jacobsson. Från början hade jag inte ens tänkt sälja särskilt mycket kläder men kunderna gillade min smak och efter några år tog damkläderna över.
Genom åren har Anette Jacobsson arbetat medvetet med nära kundrelationer. Regelbundet anordnas kundkvällar och modevisningar. De kommande veckorna står en kundkväll och två modevisningar i almanackan. Den 24 -25 april skall Antoinette tillsammans med Kurts Herrmode anordna modevisning på 60+ mässan på Conventum i Örebro. 
– Jag tycker att mitt arbete är så fantastiskt roligt, säger Anette Jacobsson. Det är mötena med kunderna ger mest mening. När jag känner att jag kunnat hjälpa till med valet av ett snyggt plagg och kunden blir glad och nöjd-då har jag lyckats. Ibland kan jag till och med ha en särskild kund i tankarna när jag köper in ett särskilt plagg på mässor, exempelvis.
Att många damer i Lindesberg genom åren har uppskattat Antoinette står klart. Och ryktet har spridit sig för det är inte ovanligt att Anette Jacobsson får kunder från exempelvis Örebro, Västerås eller Köping. Flera gånger om året åker Anette Jacobsson också på inköpsmässor i Köpenhamn och Stockholm och har ett klädsortiment som passar både till fest och vardag.
Så det är med blandade känslor som Anette Jacobsson nu tagit ett beslut att under 2014 bjuda ut Antoniette till försäljning.
– Jag önskar jag var tjugo år yngre, säger Anette Jacobsson. Jag har så mycket ideér kvar och vill egentligen göra så mycket mer men man kan inte blunda för att åren går. Jag har arbetat mycket under en lång tid och nu är det dags att satsa på familj, hem och sommarställe. Fast jag tror inte att jag kommer att släppa Antoinette helt-i tanken kommer butiken att finnas kvar hos mig för alltid.
 
 
	    
    
        Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
    
 
    
        Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
    
 
    
        Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
    
 
    
        Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
    
 
    
        Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
    
 
    
        I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
    
 
    
        Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren. 
    
 
    
        Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.