Den mycket populära klädbutiken Antoinette firar sitt 20-årsjubileum i år. Ägaren Anette Jacobsson kan se tillbaka på många roliga år som inneburit många fina kundrelationer, spännande resor och möjlighet att jobba med färg och form. Med blandade känslor har hon nu, efter lång betänketid, bestämt att det är dags att låta någon annan ta över livsverket. – Åren går så fort och man lever tyvärr inte för evigt, säger Anette Jacobsson. Jag kommer att bjuda ut affären till försäljning under året och jag hoppas att köparen kommer att jobba i Antoinettes anda. För butiken behövs i Lindesberg.
Det var när Anette Jacobsson arbetade på bank i Lindesberg som idén föddes, 1994, att kombinera intresset för mode och accessoarer med en butik . Från början inredde hon ett rum i nedervåningen i sin egen villa och hade öppet på kvällar och helger. Kunderna hittade till Antoinette fort och snart tog butiken hela nedervåningen i anspråk. Efter tre år hade så Antoinette en affärslokal på stan och fast anställd personal, medan Anette Jacobsson fortfarande arbetade deltid på banken fram till 2005.
– Det gick överraskande bra, menar Anette Jacobsson. Från början hade jag inte ens tänkt sälja särskilt mycket kläder men kunderna gillade min smak och efter några år tog damkläderna över.
Genom åren har Anette Jacobsson arbetat medvetet med nära kundrelationer. Regelbundet anordnas kundkvällar och modevisningar. De kommande veckorna står en kundkväll och två modevisningar i almanackan. Den 24 -25 april skall Antoinette tillsammans med Kurts Herrmode anordna modevisning på 60+ mässan på Conventum i Örebro.
– Jag tycker att mitt arbete är så fantastiskt roligt, säger Anette Jacobsson. Det är mötena med kunderna ger mest mening. När jag känner att jag kunnat hjälpa till med valet av ett snyggt plagg och kunden blir glad och nöjd-då har jag lyckats. Ibland kan jag till och med ha en särskild kund i tankarna när jag köper in ett särskilt plagg på mässor, exempelvis.
Att många damer i Lindesberg genom åren har uppskattat Antoinette står klart. Och ryktet har spridit sig för det är inte ovanligt att Anette Jacobsson får kunder från exempelvis Örebro, Västerås eller Köping. Flera gånger om året åker Anette Jacobsson också på inköpsmässor i Köpenhamn och Stockholm och har ett klädsortiment som passar både till fest och vardag.
Så det är med blandade känslor som Anette Jacobsson nu tagit ett beslut att under 2014 bjuda ut Antoniette till försäljning.
– Jag önskar jag var tjugo år yngre, säger Anette Jacobsson. Jag har så mycket ideér kvar och vill egentligen göra så mycket mer men man kan inte blunda för att åren går. Jag har arbetat mycket under en lång tid och nu är det dags att satsa på familj, hem och sommarställe. Fast jag tror inte att jag kommer att släppa Antoinette helt-i tanken kommer butiken att finnas kvar hos mig för alltid.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.