Kalle Söderlund (Lpo). Foto: Privat/Fredrik Norman

Är ekonomin så bra som S och C påstår?

INSÄNDARE/DEBATT: Vet inte riktigt var jag skall börja då jag knappt kan hålla mig för skratt. Antar att detta är det som kallas för politik och politiskt spel. Vi börjar med överskottet som oppositionen säger sig vara 222,8 miljoner de senaste fyra åren. Säger som jag alltid säger, det är inte svårt att göra ett överskott om man bortser från resultatet i verksamheterna. Har skolan blivit märkbart bättre under tiden med överskotten?

Det nyckeltal i skolan som verkligen sticker ut är driftkostnaden som har skenat de senaste åren och den gynnar inte lärarna eller eleverna. Har de äldre eller de som arbetar med de äldre fått det märkbart bättre? Det är som sagt inga problem att göra ett plusresultat/överskott om man låter det gå ut över verksamheterna.

Nu är jag ny inom politiken men jag kan tycka att ett överskott över tid på 222,8 miljoner borde ha stärkt vårt grunduppdrag. Om man hade valt att lägga undan mer pengar i resultatutjämningsreserven (RUR) hade det idag funnits mer tid för att åtgärda problemen vi idag ser och tid för att få ekonomierna i balans. Att slå sig på bröstet för att man har lagt undan pengar ett år av tio (och då det år då de flesta kommuner i Sverige fick för höga statsbidrag), är det ett bra betyg eller är det inte rent utav dåligt att man inte har lagt undan lite pengar varje år när man har haft överskott?

Om vi översätter summan som kommunen har sparat till en arbetares som tjänar 26000 kr i månaden så motsvarar det att denne har lagt undan hela 78 kr i månaden de senaste tio åren. Att trots detta komma med denna sorts föreläsning i ekonomi och säga att vi i LPO inte verkar kunna ekonomi när man själv inte kan grunden i en ekonomi är skrattretande. Alla vet nog att man sparar pengar i goda tider för att klara av de tuffa tiderna som garanterat kommer.

Ändå så verkar det ärligt talat som om oppositionen vid sin tid vid makten inte förstod (eller hade missat) att det fanns något som hette resultatutjämningsreserv (RUR). RUR togs alltså fram 2013 för att ge kommuner en möjlighet att jobba för en sund ekonomi och spara i goda tider för att klara av tuffare tider. Att oppositionen inte sparade mer när kommunen genererade överskott efter överskott, det mina vänner gör att jag starkt ifrågasätter oppositionens rätt att ”lära” oss andra om ekonomi.

Flera i LPO driver egna företag och förstår hur ekonomi fungerar. Att skriva att vi inte förstår skillnaden är helt fel och frågan som dyker upp, vet ni hur man driver ett företag? Känns i mångt och mycket som att man inte hushållar med pengarna då det inte är ens egna. Så sluta med dessa löjliga påstående om inkompetens och håll er till fakta och jobba konstruktivt. Visst är det skillnad på att driva ett företag och en kommun men grunden är densamma, se till att varje krona används där den får maximal verkan. Tror att man enklare förstår hur en kommun fungerar om man har kunskapen om hur ett företag fungerar. Alltså, likheterna är större än skillnaderna.

Skulle även vilja ha svar på frågan om varför oppositionen inte har lagt fram förslaget om att gå ur lokaler på Lindekolan tidigare? Man borde ha sett över detta redan för fyra år sedan, efter den berömda KPMG rapporten som påvisade att lokalerna var för stora. Varför har man inte redan gjort det? Om er lösning är möjlig nu vilken den troligen är, då har ni med andra ord kastat pengar i sjön de senaste fyra åren. Våra pengar!

Bra att ni konstaterar sådana saker som är självklara för de flesta av oss. Det bästa en kommun kan göra är att investera överskottet innan det blir ett överskott (görs genom att man har bra koll på siffrorna) i saker som sänker nästa års driftkostnader eller tydligt stärker funktioner i grunduppdraget. Till era helt självklara konstaterande vill vi även lägga till följande konstateranden:

•Att så länge man genererar ett överskott så skall man lägga undan pengar i resultatutjämningsreserven enligt de regler som finns.
•Att det är lätt att spara pengar och göra plus, om det är det man vill.

•Att vi måste få ned en rad driftkostnader.
•Att det är personalen i våra verksamheter som gör skillnad och inget annat. Övertron till byggnationer so problemlösare måste bort.

•Att ett överskott helst skall användas till att sänka nästkommande års driftkostnaderna eller förstärka verksamheter på ett effektivt sätt.

Till sist några svar på er fråga om hur vi skall få upp intäkterna:
•Utveckla landsbygden för att på så sätt få fler kommuninvånare. Man har de senaste 20 åren satsat på centralorterna och med facit i handen har inte invånarantalet stigit.
•Bygg Sveriges bästa skola, det kommer att dra hit barnfamiljer, speciellt tillsammans med en mer levande landsbygd.
•Fler äldreboenden runt om i vår kommun där de äldre få chansen att bo där de vill.
•För att få en budget i balans kan man göra TVÅ saker, höja intäkterna eller minska kostnaderna. Där måste vi se över eventuella slöserier i alla led. Ni skriver att ni vill sänka kostnaderna där det går att göra det utan att sänka kvaliteten. Ni skriver ju där helt enkelt att ni har lagt pengar på saker och ting som egentligen inte behövs, eller hur skall vi annars kunna sänka kostnaderna utan att sänka kvaliteten?

Vi säger så här! Driv Lindesbergs kommun med ett företags disciplin , slösa inget utan se var varje krona kan ge mest för kommunens invånare. Se varje krona som din egen och hantera den därefter. Ställ krav på alla, både tjänstemän, politiker och invånare!

Till sist. Vi vill inte hålla på att smutskasta någon för det leder ingenstans! Vi måste arbeta tillsammans och fokuserat för att lösa de problem vi står inför. Ordet vi som vi som vanligt trycker på är: TILLSAMMANS! Tillsammans för en levande kommun!

Kalle Söderlund

Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg

Publicerad 28 februari 2024 klockan 15:36

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.

9 mars 2026 klockan 17:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Frövi hotell. Foto: Jennie Einarsson. Andreas Palm. Foto: Privat

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.

24 februari 2026 klockan 15:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget "Mat på fat...
12 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, ...
11 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ett glatt gäng på Linde energi som fått högsta betyg i kundnöjdhetsundersökningen. Foto: Camilla Lagerman

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.

10 februari 2026 klockan 09:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-21

2025-11-20

2026-03-11 15:57