Kalle Söderlund (Lpo). Foto: Privat/Fredrik Norman

Är ekonomin så bra som S och C påstår?

INSÄNDARE/DEBATT: Vet inte riktigt var jag skall börja då jag knappt kan hålla mig för skratt. Antar att detta är det som kallas för politik och politiskt spel. Vi börjar med överskottet som oppositionen säger sig vara 222,8 miljoner de senaste fyra åren. Säger som jag alltid säger, det är inte svårt att göra ett överskott om man bortser från resultatet i verksamheterna. Har skolan blivit märkbart bättre under tiden med överskotten?

Det nyckeltal i skolan som verkligen sticker ut är driftkostnaden som har skenat de senaste åren och den gynnar inte lärarna eller eleverna. Har de äldre eller de som arbetar med de äldre fått det märkbart bättre? Det är som sagt inga problem att göra ett plusresultat/överskott om man låter det gå ut över verksamheterna.

Nu är jag ny inom politiken men jag kan tycka att ett överskott över tid på 222,8 miljoner borde ha stärkt vårt grunduppdrag. Om man hade valt att lägga undan mer pengar i resultatutjämningsreserven (RUR) hade det idag funnits mer tid för att åtgärda problemen vi idag ser och tid för att få ekonomierna i balans. Att slå sig på bröstet för att man har lagt undan pengar ett år av tio (och då det år då de flesta kommuner i Sverige fick för höga statsbidrag), är det ett bra betyg eller är det inte rent utav dåligt att man inte har lagt undan lite pengar varje år när man har haft överskott?

Om vi översätter summan som kommunen har sparat till en arbetares som tjänar 26000 kr i månaden så motsvarar det att denne har lagt undan hela 78 kr i månaden de senaste tio åren. Att trots detta komma med denna sorts föreläsning i ekonomi och säga att vi i LPO inte verkar kunna ekonomi när man själv inte kan grunden i en ekonomi är skrattretande. Alla vet nog att man sparar pengar i goda tider för att klara av de tuffa tiderna som garanterat kommer.

Ändå så verkar det ärligt talat som om oppositionen vid sin tid vid makten inte förstod (eller hade missat) att det fanns något som hette resultatutjämningsreserv (RUR). RUR togs alltså fram 2013 för att ge kommuner en möjlighet att jobba för en sund ekonomi och spara i goda tider för att klara av tuffare tider. Att oppositionen inte sparade mer när kommunen genererade överskott efter överskott, det mina vänner gör att jag starkt ifrågasätter oppositionens rätt att ”lära” oss andra om ekonomi.

Flera i LPO driver egna företag och förstår hur ekonomi fungerar. Att skriva att vi inte förstår skillnaden är helt fel och frågan som dyker upp, vet ni hur man driver ett företag? Känns i mångt och mycket som att man inte hushållar med pengarna då det inte är ens egna. Så sluta med dessa löjliga påstående om inkompetens och håll er till fakta och jobba konstruktivt. Visst är det skillnad på att driva ett företag och en kommun men grunden är densamma, se till att varje krona används där den får maximal verkan. Tror att man enklare förstår hur en kommun fungerar om man har kunskapen om hur ett företag fungerar. Alltså, likheterna är större än skillnaderna.

Skulle även vilja ha svar på frågan om varför oppositionen inte har lagt fram förslaget om att gå ur lokaler på Lindekolan tidigare? Man borde ha sett över detta redan för fyra år sedan, efter den berömda KPMG rapporten som påvisade att lokalerna var för stora. Varför har man inte redan gjort det? Om er lösning är möjlig nu vilken den troligen är, då har ni med andra ord kastat pengar i sjön de senaste fyra åren. Våra pengar!

Bra att ni konstaterar sådana saker som är självklara för de flesta av oss. Det bästa en kommun kan göra är att investera överskottet innan det blir ett överskott (görs genom att man har bra koll på siffrorna) i saker som sänker nästa års driftkostnader eller tydligt stärker funktioner i grunduppdraget. Till era helt självklara konstaterande vill vi även lägga till följande konstateranden:

•Att så länge man genererar ett överskott så skall man lägga undan pengar i resultatutjämningsreserven enligt de regler som finns.
•Att det är lätt att spara pengar och göra plus, om det är det man vill.

•Att vi måste få ned en rad driftkostnader.
•Att det är personalen i våra verksamheter som gör skillnad och inget annat. Övertron till byggnationer so problemlösare måste bort.

•Att ett överskott helst skall användas till att sänka nästkommande års driftkostnaderna eller förstärka verksamheter på ett effektivt sätt.

Till sist några svar på er fråga om hur vi skall få upp intäkterna:
•Utveckla landsbygden för att på så sätt få fler kommuninvånare. Man har de senaste 20 åren satsat på centralorterna och med facit i handen har inte invånarantalet stigit.
•Bygg Sveriges bästa skola, det kommer att dra hit barnfamiljer, speciellt tillsammans med en mer levande landsbygd.
•Fler äldreboenden runt om i vår kommun där de äldre få chansen att bo där de vill.
•För att få en budget i balans kan man göra TVÅ saker, höja intäkterna eller minska kostnaderna. Där måste vi se över eventuella slöserier i alla led. Ni skriver att ni vill sänka kostnaderna där det går att göra det utan att sänka kvaliteten. Ni skriver ju där helt enkelt att ni har lagt pengar på saker och ting som egentligen inte behövs, eller hur skall vi annars kunna sänka kostnaderna utan att sänka kvaliteten?

Vi säger så här! Driv Lindesbergs kommun med ett företags disciplin , slösa inget utan se var varje krona kan ge mest för kommunens invånare. Se varje krona som din egen och hantera den därefter. Ställ krav på alla, både tjänstemän, politiker och invånare!

Till sist. Vi vill inte hålla på att smutskasta någon för det leder ingenstans! Vi måste arbeta tillsammans och fokuserat för att lösa de problem vi står inför. Ordet vi som vi som vanligt trycker på är: TILLSAMMANS! Tillsammans för en levande kommun!

Kalle Söderlund

Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg

Publicerad 28 februari 2024 klockan 15:36

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elin Olofsson visar upp Gåvobodens nya lokal. Foto: Jennie Einarsson

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”

Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

4 november 2025 klockan 13:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik...
3 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
31 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.

28 oktober 2025 klockan 17:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Simon Enström, butiksmedarbetare på ICA Supermarket Trivselköp har märkt av kundernas oro. Foto: Jennie Einarsson

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.

27 oktober 2025 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom p...

Foto: Camilla Lagerman

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.

16 oktober 2025 klockan 14:26 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vå...

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhö...

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag

I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit...

Lindeföretaget ska bygga ett jättelager i Dalarna: ”Otroligt kul”

Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med ...

Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök

Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfä...

Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet

Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda ...

Foto: Camilla Lagerman

Artistsläpp: Dessa gästar Lindesberg under Strålande Jul

Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.

3 oktober 2025 klockan 10:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Industritekniska programmet startas upp hösten 2026
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det ...
3 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen svarar på kritiken: ”Sitter med det här varje dag”
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-29

2025-09-26

2025-09-26

2025-09-24

2025-09-18

2025-09-18

2025-09-17

2025-09-16

2025-09-10

2025-09-10

2025-09-04

2025-09-03

2025-09-02

2025-09-01

2025-11-19 00:45