Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Lindlöven står starka när 15 matcher kvarstår på grabbarnas matchschema. Även om Hudiksvalls HC har skenat iväg i toppen av tabellen så finns en det ännu en stor möjlighet för Lindlöven att hålla ut för tabellens andra plats inför ett potentiellt slutspel.
Efter tre raka bortamatcher, med två fina trepoängare följt av en förlust mot Wings HC Arlanda, så är onsdagens hemmamatch den första för året. Den tidigare Lindlöven-backen, Joshua Karlssons, Enköpings SK HK jagar viktiga poäng för att ha chans att nå en av den norra tabellens fyra Play In-platser och rivstartade också onsdagens möte med matchens första mål, 39 sekunder efter nedsläpp.
Lindlöven får en riktigt sur matchinledning, där framförallt hemmalagets första fem minuter biter mest. Missade passar, tappade puckar och ovanligt mycket spel i egen zon inleder Lindlövens större del av den inledande perioden. En stor fördel för gästerna som kliver av isen med 1-2 på ställningstavlan.

Lindetruppen kommer däremot ut starkare till mittperioden och visar även prov på ett mycket renare spel, som även flyter på mycket bättre än under tidigare perioden. Efter 28 spelade minuter kommer dessutom en ny kvittering från Lindlövens Jesper Broeng, som inom samma minut, får se Lukas Johansson sätta pucken i krysset.
Även om Olle Hilmersson kunde utöka ställningen till 4-2 så blev det ändå fight i slutminuterna. Enköping reducerar till 4-3 med tio minuter kvar av ordinarie matchtid och får fram ett rykande speltempo från båda lagen. Lindlöven håller däremot ut, trots ett sista försök av Enköping som tar ut sin målvakt.
– Enköping har många bra lägen i de sista minuterna. Då gäller det bara för oss att offra oss i rätt lägen. Vi har några gubbar som gör det jäkligt bra och verkligen offrar sig för laget mot slutet idag. Målsättningen var att få ut pucken och det är skönt att vi klarade av det, säger Lukas Johansson efter matchen.

Tung första period för Lindlöven: ”Det är för dåligt”
Även om slutminuterna blev en jämn kamp på isen, där Enköping plockade ut målvakten för att öka sina chanser om en sista kvittering, så fick Lindlöven hämta hem tre nya poäng. Matchens två sista perioder blev minst sagt hemmalagets stora räddning, efter att Lindlöven fått en tung start med trubbel i spelet.
– Det är för dåligt. Vi snackar om att vi ska komma in ödmjuka till matchen men någonting är ju helt klart fel i att vi kommer ut som vi gör. Vi är kanske lite för tillbakalutade och går inte riktigt in till hundra i varje närkamp och det straffar sig alltid. Alla lagen i den här ligan är så pass bra att de kan göra mål på oss i sådana lägen. Det är inte bra helt enkelt, summerar Lukas Johansson som i stället ser positivt på matchens resterande 40 minuter:
– Vi sade det inför den andra perioden att ”det är dags att ta tag i det här”. Det är bra att det ser bättre ut inför andra och tredje perioden, det gäller att bygga vidare på det.
Inför onsdagens match var ställningen även kvitterad inom den interna skytteligan mellan Lukas Johansson och Isak Jonsson. Båda stoltserade med 11 mål vardera tills Johansson bjöd publiken på ett toppskott i mittperioden och visade hur man sätter pucken i krysset.
– Den satt bra, det var skönt att den gick in. Det går nog inte att få till något bättre än så där, säger Lukas Johansson.
Resultat Lindlöven-Enköpings SK HK
Slutresultat: 4-3 (1-2, 3-0, 0-1)
Skott: 39-16 (17-5, 12-7, 10-4)
Publik: 253 personer
Mål:
1-1 Erik Brenkle (Ass: Joel Kiiikki, Wiggo Centervad)
2-2 Jesper Broeng (Ass: Vilmer Grundström, Johannes Jämsén)
3-2 Lukas Johansson (Ass: Linus Sjökvist, Elias Holmberg)
4-2 Olle Hilmersson (Ass: Isak Jonsson)
Läget i tabellen:
1. Hudiksvalls HC – 76 poäng (+82)
2. Lindlöven – 58 poäng (+60)
3. IF Sundsvall Hockey – 55 poäng (+46)
4. Forshaga IF – 54 poäng (+40)
5. Bodens HF – 47 poäng (+39)
6. Borlänge HF – 45 poäng (+26)
——
7. Strömsbro IF – 41 poäng (+13)
8. Surahammars IF – 35 poäng (-17)
9. Kalix HC – 34 poäng (+7)
10. Örnsköldsvik HF – 33 poäng (-15)
——
11. Väsby IK HK – 31 poäng (-11)
12. Norrtälje IK – 31 poäng (-19)
13. Piteå HC – 29 poäng (-5)
14. Enköpings SK HK – 28 poäng (-18)
15. Sollentuna HC – 27 poäng (-17)
16. Kiruna IF – 27 poäng (-25)
17. Falu IF – 24 poäng (-22)
18. Wings HC Arlanda – 23 poäng (-39)
——
19. Vallentuna Hockey – 14 poäng (-61)
20. Clemensnäs HC – 8 poäng (-64)
Nästa hemmamatch: Onsdagen den 21:a januari vs Borlänge HK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00.













































