Far och son driver nystartat byggföretag mitt i stan. Foto: Ida Lindkvist
ARNAB mitt i stan
Det är far och son Arnesson som står bakom ARNAB, byggföretaget som slagit upp dörrarna mitt inne i stan, något som kanske inte är helt vanligt för byggbranschen.
– Men vi tänker inte som alla andra, konstaterar Lars Arnesson.
Det är på Kungsgatan, där Pernilla Eriksson Design innan hade sin verksamhet, som de håller till, pappa Lars Arnesson och sonen Olle Arnesson. Det nyöppnade bygg- och anläggningsföretaget ARNAB, Arnessons bygg och anläggning AB, som drog igång under hösten föregående år. Lars har många års erfarenhet på nacken och har från och till sedan 1998 jobbat på TAB där han bland annat figurerat som platschef och inköpare.
– Jag har hållit på i många år, säger Lars.
Olle har valt att gå i pappas fotspår, och begav sig iväg från kommunen under några år för att bo i Uppsala och plugga
Olle Arnesson går i pappas fotspår. Foto: Ida Lindkvist
inom området, men är nu tillbaka på hemmaplan. Det var Olle som från första början startade företaget, och tyckte att farsan skulle haka på, och Lars i sin tur var inte sen att nappa.
– Det är kul, konstaterar Lars om samarbetet med sonen.
Lars och Olle fixar det allra mesta inom bygg och anläggning. Från det att kunden kommer in med en någorlunda plan på vad som skall byggas, till huset står redo och klart att intas, är ARNAB med och ordnar. Den möjligheten anser både Lars och Olle är otroligt smidigt, just för att kunden då slipper hatta runt mellan olika företag för att få hjälp med olika delar i byggarbetet.
– Vi gör allt från betongarbete till snickeri, säger Lars.
– Ja, och nybyggnad och markjobb. Och för både företag och privatpersoner, tillägger Olle.
– Det tror jag inte är så många som kan erbjuda, konstaterar Lars.
Att man valt att placera sig i ett kontor mitt i stan, på Kungsgatan, ser de båda odelat som en klar fördel. Här är det lätt att hitta grabbarna, och med tydlig text på skyltfönstret är det nästintill omöjligt att gå fel. Lokalen är uppdelad som i två rum,
Lars har många års erfarenhet inom branschen. Foto: Ida Lindkvist
med ett par trappsteg som avskiljare.
– Vi tänkte sitta här och ta emot kunderna, förklarar Lars om det första rummet, och i rummet därinnanför är kontoret där Olle och Lars kan ta hand om pappersarbetet.
– Vi syns bättre här, det är trevligare att ta emot kunder här än att de åker ut på något industriområde, tycker Olle.
Några öppettider finns inte spikade, men tanken är att man en kväll i veckan ska satsa på kvällsöppet, då kunder kan komma förbi och diskutera sina eventuella planer.
– Det finns många byggfirmor häromkring så vi måste försöka tänka utanför boxen och bredda oss, förklarar Lars.
Trots att ARNAB inte varit igång särskilt länge så har det varit fullt upp dagarna i ända. Och när den ordentliga kylan slog till passade man på att komma i ordning lite extra i lokalen.
– Vi kom igång direkt, vi hade massor att göra, vi jobbade som idioter fram till jul, berättar Lars leende.
Olle fortsätter avslutningsvis med att säga:
– Vi kan det vi gör, vi har hela bilden och fixar hela alltet!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...