I elfte timmen hoppar parti efter parti av vad som tidigare varit något så självklart att genomföra. Målet att uppnå en ekonomi i balans svajar och tappar fotfäste alltmer när besparingar skjuts på framtiden, menar socialdemokraten Arnold Bengtsson.
Hela detta år har inneburit stenhårt arbete med ett entydigt mål. Alla har varit införstådda med att upprörda röster skulle höras när besparingarna slår i de olika verksamheterna. Dock kvarstår kraven. Men det gör inte längre viljan.
-Vi har suttit i ett helt år och arbetat med det här. Och nu är det som det är, säger Arnold och menar att det är både fegt och dumt att hoppa av i slutskedet.
-Det förslag som nu presenterats innebär bara mer problem och det löser ju inte något. Istället kan det också bli en kostnadsökning och därför ställer inte vi upp på den finansieringen som föreslås, säger Arnold Bengtsson.
Förslaget om att spara in 3,9 miljoner från fastighetsunderhåll och lägga dessa pengar på de hotade skolorna innebär merkostnader. Man ska inte använda sig av koncernbildning för ändamål som detta, vilket då innebär att beskattningen tillsammans med kostnaden för verksamheterna ger en högre faktisk kostnad än de 3,9 miljoner som beräknats.
Risken med förslaget är att allt arbete nu går om intet. Istället måste man fortsätta med budgetarbetet nästa år, vilket innebär att man bara skjuter sakerna på framtiden.
-Nästa år har vi andra och svårare ekonomifrågor att jobba med. Och då kan man fråga sig om det är rätt att prioritera det här lika högt. Jag tycker faktiskt det finns viktigare saker vi måste ta itu med kommande år, och därför är det synd att partierna hoppar av nu, konstaterar Arnold Bengtsson.