Arkivfoto: Fredrik Norman

Återigen nonchalerar Lindesbergs kommun de Finska åldringarna!

INSÄNDARE/DEBATT: Det har gått över 3 veckor sen min debattartikel/insändare publicerades i LindeNytt (19/11). Ingen från kommunen har bemödat sig att besvara mina frågor. Dock är man snabb på att bemöta debattartiklar/insändare skrivna av svenskar. Detta påminner mig om bemötandet jag fått i samband med de antal mail jag skickat till kommunen.
– Jag trodde inte du ville ha svar! har jag fått som svar efter ett antal påminnelser. I artikeln krävde jag svar men det kanske ni missat?

På Lindesbergs kommuns hemsida för Finskt förvaltningsområde har man minimerat informationen gällande äldreomsorg på finska. Informationen är ganska allmängiltig och diffus. Långt in i webbsidan har den korta informationen om rätt till äldreomsorg på finska gömts. Den är dessutom felaktig. Redan 2017 framkom i en internrapport om Lindesbergs kommun och Finskt förvaltningsområde att ”det finns brister i den egna styrning och ledning i arbetet för finskt förvaltningsområde och innebörden av dessa åtaganden både för politiken, förvaltningarna och verksamheterna”.

Har något hänt sedan 2017 i kommunens arbete med Finskt förvaltningsområde? Ja, det hävdar man från kommunens sida. Hur man arbetat med Finskt förvaltningsområde specifikt lyfts fram i rapporten: Kommunkompassen Analys av Lindesberg 2020-05-11 (Utvärderare Josephine Härdin och Karolina Dahlblom SKR). Kommunkompassen är ett verktyg för utvärdering och analys av en kommuns sätt att styra och leda utifrån kommunfullmäktiges perspektiv.

Utifrån de intervjuer som gjorts lyfts nedanstående styrkor fram i rapporten gällande arbetet med Finskt förvaltningsområde i Lindesbergs kommun:

– Det finns ett antal forum som lokala utvecklingsgrupper, /…./, finskt förvaltningsråd som används för dialog (sid. 12).
– Finskt förvaltningsområde (sid. 17).
– Jämställdhet utifrån regional strategi, fått effekt utifrån jämställdhet. Flerspråkigheten lönefråga (sid. 34).

Tänk om kommunens arbete med minoritetslagstiftningen ändå var på det sätt man säger i Kommunkompassen. Där säger man följande; ”Ett strategiskt grepp som används är lönedifferentiering, för att gynna flerspråkighet exempelvis gällande finska, då kommunen är ett finskt förvaltningsområde.” Detta står att läsa på sidan 33 i Kommunkompassens analys av Lindesbergs kommun. Det vore intressant att veta hur många med finländsk bakgrund som fått lönepåslag för att man behärskar finska.

Det enda som kommunen, vad jag förstår, gör för den finska minoriteten är att finansiera några event, som t.ex. firandet av Finlands självständighet. Vilka event som ska firas/genomföras bestäms utifrån de önskemål som framkommer i de två samråd som Lindesbergs kommun genomför per år. Att det också i dessa samråd, under minst 10 år, kommit fram att deltagarna efterfrågar finsktalande personal i äldreomsorgen har man fullkomligt struntat i.

Våren 2023 presenterades en projektrapport med titeln Finsktalande stödperson 2022-2023. Detta var en kartläggning som mynnande ut i ett antal förslag till förbättringsåtgärder. Ett av förslagen var att: ”De dementas behov av finskspråkig personal är akut och bör prioriteras.” Där slås bl.a. fast att ”För de finsktalande dementa är det inget värdigt liv på våra särskilda boenden. Det är inget värdigt liv att aldrig förstå eller bli förstådd.” Det har gått 1,5 år sedan rapporten presenterades men ingenting ha gjorts utifrån de förbättringsåtgärder som föreslogs i rapporten.

Vid senaste samrådsmötet (sept. -24) informerade Jari Mehtäläinen (SD) att ”… Planen är nu att bygga nytt (äldreboende nånstans) men det kommer dröja några år. I den planeringen skulle en finsk avdelning kunna bli möjlig. Troligtvis ett stort boende, lättast att få ihop kompetensförsörjningen då. Socialnämnden går back och kommer behöva fatta flera beslut för att spara pengar.”

Vilken tur att Socialnämnden har ”hittat” ett nytt argument för att inte behöva engagera sig i frågan om finskspråkig avdelning på äldreboende! Byggandet av ett nytt äldreboende med en eventuell finsk avdelning ligger minst 5-6 år fram i tiden och kommer antagligen aldrig att byggas. I ”väntan” på en eventuell finsk avdelning vore det ju inte så svårt att anställa en ambulerande finsktalande person som besöker de finska åldringarna någon gång i veckan. Men det är klart att det är smidigare för kommunen att vi anhöriga får gå in och tolka!

Att man inte svarar på min insändare eller att man inte försöker lösa denna fråga tyder på att min tolkning av kommunens strategi är såsom jag skrev i min förra insändare: Strategin tycks vara att man vill tiga i saken så att både första generationens och andra generationens finländare hinner avlida. Syftet med strategin är att slippa arbeta aktivt med denna fråga och därigenom spara pengar!
……… ELLER har jag uppfattat fel?

Airi Bigsten

Publicerad 17 december 2024 klockan 12:47

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.

5 juni 2026 klockan 15:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. B...

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

På nationaldagen vajar den svenska flaggan traditionsenligt runt om i kommunen. Arkivfoto: Fredrik Norman

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.

2 juni 2026 klockan 14:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.

2 juni 2026 klockan 12:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika ...
1 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna försöker skriva om historien
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://lindenytt.com/nyheter/svar-till-...
30 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en...
21 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-21

2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-06 08:10