Arkivfoto: Fredrik Norman

Återigen nonchalerar Lindesbergs kommun de Finska åldringarna!

INSÄNDARE/DEBATT: Det har gått över 3 veckor sen min debattartikel/insändare publicerades i LindeNytt (19/11). Ingen från kommunen har bemödat sig att besvara mina frågor. Dock är man snabb på att bemöta debattartiklar/insändare skrivna av svenskar. Detta påminner mig om bemötandet jag fått i samband med de antal mail jag skickat till kommunen.
– Jag trodde inte du ville ha svar! har jag fått som svar efter ett antal påminnelser. I artikeln krävde jag svar men det kanske ni missat?

På Lindesbergs kommuns hemsida för Finskt förvaltningsområde har man minimerat informationen gällande äldreomsorg på finska. Informationen är ganska allmängiltig och diffus. Långt in i webbsidan har den korta informationen om rätt till äldreomsorg på finska gömts. Den är dessutom felaktig. Redan 2017 framkom i en internrapport om Lindesbergs kommun och Finskt förvaltningsområde att ”det finns brister i den egna styrning och ledning i arbetet för finskt förvaltningsområde och innebörden av dessa åtaganden både för politiken, förvaltningarna och verksamheterna”.

Har något hänt sedan 2017 i kommunens arbete med Finskt förvaltningsområde? Ja, det hävdar man från kommunens sida. Hur man arbetat med Finskt förvaltningsområde specifikt lyfts fram i rapporten: Kommunkompassen Analys av Lindesberg 2020-05-11 (Utvärderare Josephine Härdin och Karolina Dahlblom SKR). Kommunkompassen är ett verktyg för utvärdering och analys av en kommuns sätt att styra och leda utifrån kommunfullmäktiges perspektiv.

Utifrån de intervjuer som gjorts lyfts nedanstående styrkor fram i rapporten gällande arbetet med Finskt förvaltningsområde i Lindesbergs kommun:

– Det finns ett antal forum som lokala utvecklingsgrupper, /…./, finskt förvaltningsråd som används för dialog (sid. 12).
– Finskt förvaltningsområde (sid. 17).
– Jämställdhet utifrån regional strategi, fått effekt utifrån jämställdhet. Flerspråkigheten lönefråga (sid. 34).

Tänk om kommunens arbete med minoritetslagstiftningen ändå var på det sätt man säger i Kommunkompassen. Där säger man följande; ”Ett strategiskt grepp som används är lönedifferentiering, för att gynna flerspråkighet exempelvis gällande finska, då kommunen är ett finskt förvaltningsområde.” Detta står att läsa på sidan 33 i Kommunkompassens analys av Lindesbergs kommun. Det vore intressant att veta hur många med finländsk bakgrund som fått lönepåslag för att man behärskar finska.

Det enda som kommunen, vad jag förstår, gör för den finska minoriteten är att finansiera några event, som t.ex. firandet av Finlands självständighet. Vilka event som ska firas/genomföras bestäms utifrån de önskemål som framkommer i de två samråd som Lindesbergs kommun genomför per år. Att det också i dessa samråd, under minst 10 år, kommit fram att deltagarna efterfrågar finsktalande personal i äldreomsorgen har man fullkomligt struntat i.

Våren 2023 presenterades en projektrapport med titeln Finsktalande stödperson 2022-2023. Detta var en kartläggning som mynnande ut i ett antal förslag till förbättringsåtgärder. Ett av förslagen var att: ”De dementas behov av finskspråkig personal är akut och bör prioriteras.” Där slås bl.a. fast att ”För de finsktalande dementa är det inget värdigt liv på våra särskilda boenden. Det är inget värdigt liv att aldrig förstå eller bli förstådd.” Det har gått 1,5 år sedan rapporten presenterades men ingenting ha gjorts utifrån de förbättringsåtgärder som föreslogs i rapporten.

Vid senaste samrådsmötet (sept. -24) informerade Jari Mehtäläinen (SD) att ”… Planen är nu att bygga nytt (äldreboende nånstans) men det kommer dröja några år. I den planeringen skulle en finsk avdelning kunna bli möjlig. Troligtvis ett stort boende, lättast att få ihop kompetensförsörjningen då. Socialnämnden går back och kommer behöva fatta flera beslut för att spara pengar.”

Vilken tur att Socialnämnden har ”hittat” ett nytt argument för att inte behöva engagera sig i frågan om finskspråkig avdelning på äldreboende! Byggandet av ett nytt äldreboende med en eventuell finsk avdelning ligger minst 5-6 år fram i tiden och kommer antagligen aldrig att byggas. I ”väntan” på en eventuell finsk avdelning vore det ju inte så svårt att anställa en ambulerande finsktalande person som besöker de finska åldringarna någon gång i veckan. Men det är klart att det är smidigare för kommunen att vi anhöriga får gå in och tolka!

Att man inte svarar på min insändare eller att man inte försöker lösa denna fråga tyder på att min tolkning av kommunens strategi är såsom jag skrev i min förra insändare: Strategin tycks vara att man vill tiga i saken så att både första generationens och andra generationens finländare hinner avlida. Syftet med strategin är att slippa arbeta aktivt med denna fråga och därigenom spara pengar!
……… ELLER har jag uppfattat fel?

Airi Bigsten

Publicerad 17 december 2024 klockan 12:47

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

På söndag öppnar Gun-Britt Svensson upp sin trädgård på 1900 kvadratmeter för allmän beskådan inom konceptet Tusen Trädgårdar. Foto: Timmy Lundegård

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.

25 juni 2026 klockan 13:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i ...
24 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.

15 juni 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
12 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-30 05:08