I Lindesbergs kommuns investeringsbudget har 100 000 kronor öronmärkts för att utreda vad som skall göras åt problematiken på Kristinavägen. I fokus ligger naturligtvis guppen och parkeringsfickorna – eller ”tuttarna” som de allmänt kallas för.
Ombyggnaden av Kristinavägen har kantats av problem under resans gång. Förutom att guppen irriterat bilägare så har även fastighetsägare konstaterat att deras fastigheter tagit skada av ombyggnaden. Detta då tunga transporter i centrum ger husgrunderna en rejäl smocka när flera ton lastbil kör över ett gupp. Vibrationerna i marken har varit så påtagliga att sprickor uppstått i källare och fönster har spruckit hos en lägenhetsinnehavare.
Lindesbergs kommun har nu avsatt 100 000 kronor för att starta en utredning av Kristinavägen. Vad blev fel och vad kan göras bättre? Kommunalrådet Anders Larsson kan inte säga mer än att hans vision sedan tidigare står fast – om ett guppfritt centrum.
-Ombyggnaden har ju inte blivit bra och då måste vi ju faktiskt göra något åt saken också. Det går inte att blunda för och därför är det lämpligt att vi löser problemen nu, det vill säga innan resten av Kristinavägens kvarter söderut byggs om enligt samma modell, förklarar Larsson.
Kommunalrådet poängterar också att man redan från start borde ha varit mer lyhörda för idéer och lösningar från andra städer.
-När man är ute och reser ser man ofta både smartare och bättre lösningar. Jag vill inte på något vis lägga skuld på någon, men visst går det inte att komma ifrån att man inte tagit till sig av andra städers lösningar på centrumtrafik och struktur.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under hösten 2024 spelades thrillerfilmen ”Vi dör i natt” in på Nisses alltiallo i Rockhammar. 24 oktober har filmen premiär, men redan 10 dagar innan får Lindesberg chansen att se den nagelbitande berättelsen på den lokala bioduken. Dessutom kommer flera av filmens skådespelare att närvara under smygpremiären på Lindesbergs Bio.