Förra året tecknades ett partneringavtal mellan det kommunala bolaget FALAB och byggföretaget PEAB gällande nybyggnation av en ny högstadieskola samt en till- och ombyggnad av Brotorpskolan. Nu har parterna valt att avbryta samarbetet.
– Då vi tillsammans med PEAB inte lyckats hålla projekteringen av Lindbackaskolan och Brotorpskolan inom de ekonomiska ramarna, utan att dra ner på funktioner, kvalitéer och estetik, har vi gemensamt beslutat att avbryta samarbetet, säger Roger Sixtensson, VD för FALAB, i ett pressmeddelande.
FALAB kommer att omarbeta förfrågningsunderlaget utifrån de erfarenheter och det material som arbetats fram under hösten. Detta kommer att innebära vissa justeringar – dock kvarstår ambitionsnivån med miljöriktiga materialval och resurssnåla lösningar, skriver FALAB i pressmeddelandet.
– Vårt mål är att ett nytt avtal, efter anbudsförfrågan, ska vara tecknat i början på mars 2019, säger Roger Sixtensson.
Avtalet tecknades under sommaren 2018. Att man nu gemensamt valt att avsluta samarbetet, innebär inte att satsningarna på skolorna läggs på is eller ens försenas, enligt förvaltningschef Thomas Lindberg, Barn- och utbildningsförvaltningen.
– Att vi i Lindesbergs kommun bygger nya skolor är väldigt positivt. Vi ser fram emot att börja bygga den nya högstadieskolan och räknar med att den och renoveringen av Brotorpskolan ska vara klart enligt plan sommaren 2021, säger Thomas Lindberg, förvaltningschef barn- och utbildningsförvaltningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.